SON DAKİKA
Hava Durumu

'İtaatsizler' müzikali Mudanya'da sahnelendi

İnsanlık sözlüğüne barış, kardeşlik, eşitlik, demokrasi ve aydınlanmayı ekleyenlere, yeryüzünde insanın insan olduğu yeri keşfedip, onu ışık ve umutla onurlandıranlara saygı duruşu niteliğindeki "İtaatsizler" adlı oyun Mudanya'da sahnelendi. Yeryüzünün itaatsizlerini, usta oyuncular Orhan Aydın ve Metin Coşkun anlattı.

Haber Giriş Tarihi: 17.12.2018 11:22
https://www.bursaport.com
'İtaatsizler' müzikali Mudanya'da sahnelendi

Mudanya Belediyesi, İnsan Hakları ve Demokrasi Haftası etkinlikleri kapsamında "İtaatsizler" adlı müzikli oyunu Mudanyalılarla buluşturdu.

Prometheus'tan Galileo'ya Mustafa Kemal Atatürk'ten Karl Marx'a, Ahmet Arif'ten Nazım Hikmet'e, Aziz Nesin'den Deniz Gezmiş'e yeryüzünde insanın insan olduğu yeri keşfedip, onu ışık ve umutla onurlandıranları anlatan "İtaatsizler" adlı oyun, Mudanya'da sahnelendi. Haluk Işık'ın yazdığı, usta oyuncu Orhan Aydın'ın hem yönettiği hem de Metin Coşkun ile birlikte rol aldığı müzikli oyun "İtaatsizler", Uğur Mumcu Kültür Merkezi'nde unutulmaz bir gece yaşattı.

Orhan Aydın ile Metin Coşkun, Nazım Hikmet başta olmak üzere Türkiye'nin ünlü düşünür, şair ve yazarlarının şiirlerini seslendirdi. Müzisyenler Emin İgüs, Kerem Aktan, Ruşen Can Acet ise söyledikleri türkülerle oyunculara eşlik etti. Hiçbir zorunluluk olmadan, onları kimse bunun için görevlendirmemişken, hayatı daha insani kılmak için, ömür kilimlerini bilimle, akılla, emekle, duyarlık ve inceliklerle dokuyup, tarihe ve coğrafyaya bir insanlık sofrası sunanlara saygı duruşu niteliğindeki oyunu, seyirci uzun süre ayakta alkışladı.

Oyun sonunda sanatçılara teşekkür eden Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, "Ben de bir itaatsiz olarak göreve geldiğim 2014 yılından bu yana ülkemin tüm güzelliklerini yaşatmaya çalışıyorum. Mudanya'mızı, bu ülkede barışı ve kardeşliği getirene kadar mücadele eden insanlarla, itaatsiz sanatçılarla buluşturmaya devam edeceğiz. Sonsuza dek barış diye haykırmaya devam edeceğiz. Bizler biliyoruz ki Cumhuriyet'in doğduğu kentin insanları olarak, vatanını en çok seven görevini en iyi yapandır. 30 Mart 2014'ten bu yana görevini en iyi yapan insanlar olarak 31 Mart 2019 akşamından sonra da Mudanya'mızda bu güzellikleri yaşatmayı sürdüreceğiz" dedi.

Oyuncu Metin Coşkun

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.