SON DAKİKA
Hava Durumu

Erinç Büyükaşık’tan yeni öykü kitabı: Kediye Dokunma

Sınırlar Kapalı, Dehlizler ve Rüyalar ve Hep Uzak kitaplarının yazarı Erinç Büyükaşık'ın yeni öykü kitabı "Kediye Dokunma" okuyucuyla buluştu.

Haber Giriş Tarihi: 09.12.2022 11:23
Haber Güncellenme Tarihi: 09.12.2022 11:47
https://www.bursaport.com
Erinç Büyükaşık’tan yeni öykü kitabı: Kediye Dokunma

“Öteki, biz, yabancı, ürkünç zamanlar, kentin çeperleri, insanın tekil ve çoğul öyküleri…”

Erinç Büyükaşık’ın yeni öykü kitabı “Kediye Dokunma”nın arka kapağında yer alan ifadeler, yazarın diğer öykü kitaplarında sıklıkla karşımıza çıkan insanlık durumları ve hayatın çeperlerindeki sancıların bu kitapta da karşımıza çıktığını ortaya koyuyor. 

Kolektif travmaların yoğun olarak işlendiği yazarın diğer öykü kitaplarının izinde bu kitabın da benzer bir yazın yolculuğunu sürdürdüğünü söyleyebiliriz. Öykü neyi anlatır ve nasıl anlatır sorularına bir yanıt arayışı sayılması gereken bu 22 öykünün “Toplu Öyküler” alt başlığıyla anlatıcının izinde bu coğrafya ve coğrafyanın insanına dair bir şeyler söyleme derdi olduğu görülebiliyor.

Öykülerin kimi zaman distopik ve hatta mitik metinlerden, kimi zaman da bugünün güncel travmaları ve açmazlarından beslenerek yeni sorular sormaya niyetlendiğini söylemek de gerekiyor elbette. Kadınlardan, çocuklara, kentlerin yoksullaşan iklimine, taşraya, çoğul yalnızlıklara dair yazarın anlatıcıyla birlikte çıktığı bu yol öyküsüne Sınırlar Kapalı, Dehlizler ve Rüyalar ve Hep Uzak’ı önceden okumuş okur ar için yol arkadaşlığı yapmak çok daha keyifli olacaktır buna bağlı olarak. Büyükaşık’ın öykülerindeki tanıdık yüzleri, kentleri ve sokakları bu açıdan şöyle de ifade etmek mümkün: Politik bir alt menin yazınsal ve dilsel tutarlılıkla dışavurumu ve kurmacanın içindeki yoksulluk ve yoksunluklarımız.

"Kediye Dokunma", Liman Kültür etiketiyle Aralık ayının ortalarından itibaren kitapçı raflarında okurlarına ulaşıyor. Kitap, 8 Aralık perşembe gününden itibaren okucuyla buluştu. Yazar, 8 Aralık 2022’de İstanbul Kitap Fuarında diğer kitaplarıyla birlikte Kediye Dokunma’yı okurlarına imzaladı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.