SON DAKİKA
Hava Durumu

Bursa'da Anadolu İmam Hatip Lisesinden 'Atatürk'süz 'Yeni Türkiye Marşı'

Bursa'da, Mihraplı Abdulkadir Can Anadolu İmam Hatip Lisesi'nde Cumhuriyet'in 100. Yılı'na özel denilen ancak AKP'nin sloganı 'Türkiye Yüzyılı'na ithafen yazılıp bestelendiği anlaşılan 'Yeni Türkiye Marşı klipleştirildi. Marşın hiçbir yerinde, 100. Yılı'na ulaşan Cumhuriyet ve kurucu önderi Atatürk'ün adı geçmezken, dizelerde bolca Cumhuriyet öncesi ve Osmanlı var.

Haber Giriş Tarihi: 28.10.2023 12:20
Haber Güncellenme Tarihi: 29.10.2023 09:36
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
Bursa'da Anadolu İmam Hatip Lisesinden 'Atatürk'süz 'Yeni Türkiye Marşı'

Bursa'da, Mihraplı Abdulkadir Can Anadolu İmam Hatip Lisesinin idareci, öğretmen ve öğrencileri, Cumhuriyet'in 100. Yılı'na özel bir marş yazıp bestelediler. AKP'nin "Türkiye Yüzyılı" sloganına ithafen yazılıp bestelendiği dikkat çeken "Yeni Türkiye Marşı" klipleştirildi. Ancak marşın hiçbir yerinde, ne 100. Yılı'na ulaşan Cumhuriyet ve kurucu önderi Atatürk'ün ne de devrimlerin adı geçmezken, dizelerde bolca Cumhuriyet ve Osmanlı öncesi ile Osmanlı'ya gönderme var. Marşta bazı padişahların adı var ancak 100. Yılı kutlanan Cumhuriyet'in kurucu önderi Atatürk'ün adı yok.

Sözleri Okul Müdürü Yunus Akkoç'a, bestesi ise müzik öğretmeni Ömer Köylü'ye ait marşı, Musiki Projesinde öğrenim gören öğrenciler seslendirdi.

Akkoç, yaptığı açıklamada, lisenin, Din Öğretimi Genel Müdürlüğünün "İmam Hatip Okullarında Program Çeşitliliği Projesi" kapsamında yurt genelinde açılan 14 eğitim kurumundan biri olduğunu söyledi.

Musiki Projesinde yaklaşık 60 öğrencinin bulunduğunu aktaran Akkoç, İmam Hatip Lisesi eğitimi de alan öğrencilerini ney, kanun, ud, tambur, bendir, keman ve bağlama gibi enstrümanları tanıyan, en az birini çalabilen, ses terbiyesi ve musiki eğitimi ile geleneksel güfte ve besteleri seslendirebilen bireyler olarak yetiştirmeyi hedeflediklerini belirtti.

Cumhuriyet'in 100. Yılı'na özel bir çalışma ortaya koyma düşüncesiyle yola çıktıklarını anlatan Akkoç, bu kapsamda güzel bir eser hazırladıklarını kaydetti.

​Köylü ise öğrencilerine müzik eğitimi verirken yeni eser üretmeyi, beste yapmayı da öğrettiklerini dile getirerek, "Bu tür çalışmalar öğrencilerimizin yetişmesinde önemli katkılar sağlıyor. Geçtiğimiz yıllarda aynı şekilde şehit Eren Bülbül ve Ömer Halisdemir için de beste yaptık." ifadesini kullandı.

Ancak, Akkoç'un "Cumhuriyet'in 100. Yılı'na özel" dediği marş çalışmasında ne Atatürk, ne Cumhuriyet ne de devrimler tek kelime geçmezken, bolca Osmanlı'dan, Cumhuriyet öncesinden, Oğuz boylarından, Osmanlı'nın savaşlarından bahis var.

Cumhuriyet'in 100. Yılı'na özel denilen "Yeni Türkiye Marşı"nın sözleri şöyle;

Maddeyi manada eritenlerin

Gemileri dağdan yürütenlerin

Cihanı adaletle yönetenlerin

Torunlarıyla geliyor Yeni Türkiye

Yemyeşil dağları mavi denizler

Gök vatanda duran akıncı izler

Çelikten irade, aydınlık yüzler

Gençleriyle geliyor Yeni Türkiye

Yolundan gelip ata Oğuz'un

Osman'ın Fatih'in Koca Yavuz'un

Gölgesinde şafak, ay ve yıldızın

Yarınlarıyla geliyor Yeni Türkiye

Kökü mazide ulu bir çınar

Tarihinde nice destanları var

Sakarya, Kurtuluş, 15 Temmuzlar

Zaferleriyle geliyor Yeni Türkiye

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.