SON DAKİKA
Hava Durumu

Altın Portakal Film Festivali, 44 yıl sonra ikinci kez 'sansür' nedeniyle iptal edildi

Antalya Altın Portakal Film Festivali, "Kanun Hükmü" belgeselinin sansüre uğramasıyla başlayan tartışmaların ardından iptal edildi. Festival, 1979 yılında üç filme uygulanan sansürün ardından festival yönetiminin kararıyla iptal edilmişti.

Haber Giriş Tarihi: 29.09.2023 22:07
Haber Güncellenme Tarihi: 29.09.2023 22:29
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
Altın Portakal Film Festivali, 44 yıl sonra ikinci kez 'sansür' nedeniyle iptal edildi

Antalya Altın Portakal Film Festivali, "Kanun Hükmü" belgeselinin sansüre uğramasıyla başlayan tartışmaların ardından 44 yıl sonra ikinci kez iptal edildi. 1979 yılında Ömer Kavur’un yönettiği "Yusuf ile Kenan", Yavuz Özkan’ın yönettiği "Demiryol" ve Yavuz Pağda’nın yönettiği "Yolcular" filmlerine uygulanan sansüre karşı yapımcı ve yönetmenlerin festivalden çekilme kararı almış, festival yönetimi ise sansüre karşı durarak 16. Altın Portakal Film Festivali'ni iptal etmişti.

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen iki kamu emekçisinin adalet mücadelesini anlatan “Kanun Hükmü” belgeselinin Altın Portakal Film Festivali’nde seçkiden çıkarılmasının ardından festivalden çekilen jüri üyeleri, filmin geri alınması kararından sonra geri dönmüştü.

Ancak Kültür ve Turizm Bakanlığı belgeseli "FETÖ propagandası yaptığı" iddiasıyla hedef alan bir açıklama ile festivalden çekilme kararını duyurdu. Ardından da Gençlik ve Spor Bakanlığı festival ile ilişkisini kestiğini duyurarak, tahsis edilen salonu vermeyeceklerini söyledi. Uluslararası Sinema Derneği de "festivalin sinema sektöründe yer alan "bazı STK'ler tarafından politize uçlara kaydırıldığı"nı öne sürdü.

Sansürle gündeme gelen olan Antalya Altın Portakal Film Festivali ise yaşanan tartışmaların ardından  iptal edildi.

Kararı, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek sosyal medya hesabından duyurdu. Kanun Hükmü belgeseli için "malum film" ifadesini kullanan Böcek, şunları söyledi:

"Değerli sinemaseverler, kıymetli hemşehrilerim;

Antalya Büyükşehir Belediyesi olarak özüne döndürdüğümüz, yıllara meydan okumuş, Antalya’mızın ve ülkemizin en önemli markalarından biri olan ve 7-14 Ekim tarihleri arasında yapmayı planladığımız Antalya Altın Portakal Film Festivali’mizi bizim dışımızda oluşan ve oluşturulan süreç sebebiyle iptal ettiğimizi tüm sinemaseverlere üzülerek bildiriyorum. Şahsıma ve belediyemize malum film üzerinden isnat edilen suçlamaların tamamını da gerçek muhataplarına aynen iade ediyorum.

Kamuoyuna saygılarımla."

44 yıl sonra ikinci iptal: 1979'daki yönetim, sansüre karşı durmuştu

Antalya Altın Portakal film Festivali, 1979 yılında iptal edilmişti. 1979 yılındaki festivalde, sansür kurulu, Ömer Kavur’un yazıp yönettiği “Yusuf ile Kenan”, Yavuz Özkan’ın yönettiği “Demiryol” ve Yavuz Pağda’nın yazıp yönettiği “Yolcular” filmini yasaklayarak, bazı bölümleri de kesmek istemesi üzerine tüm yapımcı ve yönetmenler festivalden çekilme kararı almıştı. 

1979 yılındaki jüri üyeleri, “Tüm filmleri değerlendirme olanağı bulamadığımızdan, uzun metrajlı filmler dalında yapılan yarışmaya katılan yapıtları değerlendirmeme kararını oy birliği ile aldık” diyerek sansürü protesto etti.

Sansüre karşı duran festival yönetimi ise 16. Antalya Altın Portakal Film Festivali’ni iptal etti. Yönetim de festivali iptal etmişti. Festival bir yıl sonra da 12 Eylül darbesi nedeniyle yapılamamıştı. (T24)

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.