SON DAKİKA
Hava Durumu

'Yol olmayan yerden gidin, iz bırakın'

CHP Bursa İl Kadın Kolları Başkanı Aysel Okumuş, pandemide kadınlar ve erkekler arasında hep var olan gelir eşitsizliğinin iyice büyüdüğünü söyledi. Gelecek Partisi İl Kadın Kolları Başkanı Arife Tuğba Çetinkaya da, kadınlara seslenerek, "Yol sizi nereye götürüyorsa oraya gitmeyin, yol olmayan yerden gidin, iz bırakın. İçinizdeki ve gelecekteki gücünüzü keşfedin." dedi.

Haber Giriş Tarihi: 08.03.2021 14:23
Haber Güncellenme Tarihi: 08.03.2021 14:23
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
'Yol olmayan yerden gidin, iz bırakın'

CHP ve Gelecek Partisi Kadın Kolları üyeleri, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nde taleplerini dillendirmek için Kent Meydanı'nda buluşarak ortak basın açıklaması yaptı. Yapılan açıklamalarda kadının toplum içerisindeki önemli konumuna vurgu yapılırken, insanca yaşam talebiyle mücadelenin de aralıksız süreceğinin altı çizildi.

CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca ve il yöneticilerinin de katıldığı basın açıklamasına, 164 yıl önce Amerika Birleşik Devletleri'nde eşit işe eşit ücret talebi ile grev yaptıkları için fabrika binası yakılarak katledilen 129 kadını anarak başlayan CHP Bursa İl Kadın Kolları Başkanı Aysel Okumuş, "Bugün bizler, yerkürenin bütün kadınları, dayanışma içinde haklarımızı haykıracağız. Bizim için 8 Mart, sadece eşit ve özgür bir geleceğin iradesi değil, aynı zamanda hak mücadelesi veren tüm kadınlara saygı duruşudur" dedi.

"Gelir eşitsizliği, pandemide iyice büyüdü"

Türkiye'nin kadın erkek eşitliği açısından nerede olduğunu soran Okumuş, şunları söyledi:

"Dünya Ekonomik Forumu'nun 2020 yılı Küresel Cinsiyet Eşitsizliği Endeksi'ne göre 153 ülke arasında 130. sıradayız. Bu yıl pandemi koşullarıyla derinleşen ekonomik kriz, kadınların yükünü daha da arttırdı.Kadınlar ve erkekler arasında hep var olan gelir eşitsizliği, bu dönemde iyice büyüdü. Geniş tanımlı kadın işsizlik oranı yüzde 43'e çıktı. İktidar temsilcileri "lebalep" kongrelerde ülkeyi demokrasi şölenlerine boğduğunu iddia ederken, İstanbul Sözleşmesi'ni savunanlara, 8 Mart'ı kutlayanlara şiddet uygulanıyor, cezalar yağıyor. Kadına yönelik şiddeti protesto etmek için dans eden kadınlara dava açılıyor."

CHP Bursa İl Kadın Kolları Başkanı Aysel Okumuş

Kadınlara şiddet uygulayanların elini kolunu sallayarak sokaklarda dolaştığına işaret eden Okumuş, "Kadınlar, saldırganlarıyla karakollarda barıştırılıp evlerine yollanıyor. İktidar zihniyeti kadınlara "itaat et rahat et" anlayışını dayatıyor. Oysaki şiddet kader değildir, kederdir! İstihdamda tutunabilen kadınların çoğu, düşük ücretle, sendikasızlıkla, işini kaybetme korkusuyla, uzun çalışma süreleriyle, mobbingle baş etmeye ve evine ekmek götürmeye çalışıyor. Kadının emeğini yok sayanlara haykırıyoruz: Her kadın emekçidir! Kendisinin, çocuklarının, ailesinin ve toplumun geleceği için insanca yaşam kavgası verir" şeklinde konuştu.

Okumuş sözlerini "Biz Cumhuriyet Halk Partili Kadınlar olarak; bu kavganın da, bu taleplerin de, geleceğin aydınlık günlerini barındıran bu umudun da yılmaz savunucularıyız. Bizler, haklı mücadelemizi örgütleyerek tarihe yön verenler olacağız. Emek biziz. Umut biziz. Mücadele biziz. Halk biziz. Halkın iktidarını da bizler kuracağız" ifadeleriyle tamamladı.

"Kadınların size ait olmadığını öğreneceksiniz"

Gelecek Partisi İl Kadın Kolları Başkanı Arife Tuğba Çetinkaya da açıklamasında "Daha kötüsü olamaz" dedikçe her geçen gün daha kötü haberlerle uyanıldığını vurguladı.

Çetinkaya, şöyle konuştu:

"Kursağımızda kalan her gün gibi, emekçi kadınlarımızın gününü kutlayacağımız yerde boğazımızda düğümle zulme uğrayan kız kardeşlerimize hayatta kalma mücadelelerinde destek olmaya çalışıyoruz.  Hiçbir sonuç beklemeden, hiçbir umuda kapılmadan yaşamaya alışmamız bekleniyor. Ancak bu baskıcı, çözüme kavuşmayan, etkisiz ve hukuksuz zihniyet bitmek zorunda. Büyük Hakan Bilge Kağan'ın dediği gibi; 'bir ülkede kadın ve çocuklar eziyet görüyor ve öldürülüyorsa o ülkenin geleceği de ölüyor demektir.' Biz geleceğimizi yeniden birlikte inşa etmek, acılarımıza son vermek için buradayız. Kadınların korunmaya değil, korunmaya ihtiyaç duymayacakları güvenli bir geleceğe ihtiyacı olduğunun bilinci ile her daim omuz omuza, avuçlarımızda yeşerttiğimiz merhamet ve vefa ile bu zulmü kökünden sarsmak üzere el eleyiz."

Gelecek Partisi İl Kadın Kolları Başkanı Arife Tuğba Çetinkaya

"Sadece isimlerin değiştiği ama vahşetin devam ettiği bu topraklarda yaşanan ekonomik, fiziksel, psikolojik şiddete sessiz kalmayacağız." diyen Çetinkaya, şöyle seslendi:

"Bu eziyetin faili olan zihniyete sesleniyoruz; Kadınların sizi reddetme hakkı olduğunu öğreneceksiniz. Her istediğinize, her istediğinizde sahip olamayacağınızı öğreneceksiniz. Kadınların size ait olmadığını öğreneceksiniz. Her kadının istediği gibi yaşama hakkı oldugunu öğreneceksiniz. Zorla ya da isteyerek insan olmayı öğ re ne cek siniz.  Ve siz kız kardeşlerim; Yol sizi nereye götürüyorsa oraya gitmeyin, yol olmayan yerden gidin iz bırakın. İçinizdeki ve gelecekteki gücünüzü keşfedin."

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.