SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Kadınlardan Pınar Gültekin tepkisi: Yasta değil isyandayız

Bursa Kadın Platformu, Pınar Gültekin'in katili Cemal Metin Avcı'ya verilen cezanın 'haksız tahrik' indirimi uygulanarak 23 yıla düşürülmesini protesto etti.
Haber Giriş Tarihi: 21.06.2022 23:57

Haber Güncellenme Tarihi: 21.06.2022 23:57

bursaport.com

Bursa Kadın Platformu, Pınar Gültekin'in katili Cemal Metin Avcı'ya verilen cezanın 'haksız tahrik' indirimi uygulanarak 23 yıla düşürülmesini, diğer sanıklar hakkında beraat kararı verilmesini protesto etti. 

Fomara Meydanı'nda bir araya gelen kadınlar, "Bugün erkek adaletin korunaklı adliye saraylarından kadın katilleri için verdiği bu kararlar, sokakta gezen diğer potansiyel katillere, kadın düşmanlarına cesaret veriyor." dedi. "Yasta değil isyandayız" diyen kadınlar, "Katillere caydırıcı, cezalandırıcı, gerçek cezalar vermek zorundasınız. Bizim yaşamlarımız sizin adliye salonlarınızdan çıkan eril kararlara, kadın düşmanı cezalara kalmadı, kalmayacak!" ifadelerini kullandı. 

Basın açıklamasını okuyan Figer Ovat, 13 duruşmanın görüldüğünü hatırlatarak "Adaletin işlemesi için hiçbir adım atılmadığını bizler, her duruşmada adliyenin önünden ayrılmayan kadınlar olarak takip ettik" dedi. Duruşmalarda katledilen Pınar Gültekin'in özel hayatının sorgulandığını ve hakimin yanlı davrandığını ifade eden Ovat, "Katil bundan güç alarak “İstanbul Sözleşmesi iyi ki kaldırıldı, vicdanım rahat” gibi sözleri pişkince sarf edebildi. İki yıldır tüm duruşmalarda adli tıp raporlarında doğrulanan kanıtlara rağmen katile ve ailesine zaman kazandırıldı, Pınar’a türlü iftiralar atıldı." diye konuştu. 

"Kadınlar olarak katledilen bir kadının itibarının bu denli zedelenmeye çalışılmasına asla izin vermedik, izin vermiyoruz." diyen Ovat, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bugün katil Cemal Metin Avcı’ya verilen 23 yıllık hapis cezası, katile delilleri karartmada yardım eden aile üyelerinin beraati biz kadınlara yöneltilen bütünlüklü saldırıların bir aşamasıdır. Kadınların sokağa çıkmaması, hayatlarına dair karar vermemesi için devlet, iktidar, yargı yoluyla kadınlar hizaya çekilmek isteniyor. Sanılıyor ki bu kararlar karşısında biz kadınlar bir köşeye çekilip öldürülmeyi bekleyeceğiz! Buradan bir kez daha söylüyoruz, kadın katilleri için verdiğiniz ödül gibi cezaları biz buradayken vermeye devam edemeyeceksiniz!"

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar