SON DAKİKA
Hava Durumu

'Hiç bir ülke kadın emeği olmadan kalkınamaz'

Nilüfer Belediyesi tarafından 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle düzenlenen etkinliğe eşi Seden Bozbey ile katılan Başkan Mustafa Bozbey, "Eğer Nilüfer değişecekse, kadınlar değiştirecek. Eğer Bursa, Türkiye ve dünya değişecekse, kadınlar değiştirecek" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 06.03.2016 17:44
Haber Güncellenme Tarihi: 06.03.2016 17:44
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
'Hiç bir ülke kadın emeği olmadan kalkınamaz'

Nilüfer Belediyesi 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle kadınlara yönelik etkinlik düzenledi. Gold Majesty Otel'de gerçekleşen etkinliğe Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey ile eşi Seden Bozbey, Nilüfer'de bulunan 22 kadın derneğinin başkanları, üyeleri ve Nilüferli kadınlar katıldı. Başkan Mustafa Bozbey eşi Seden Bozbey ile birlikte kadınlara, özel tasarlanmış çiçek dağıtarak 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nü kutladı.

Nilüfer Belediyesi Roman Orkestrası'nın sahne aldığı eğlencede, kadınlar gönüllerince eğlendi. Kadınlara, Seden Bozbey de eşlik etti.

'Hiç bir ülke kadınların emeği olmadan kalkınamaz'

Etkinlikte konuşma yapan Nilüfer Belediyesi Sosyal Destek Hizmetleri Müdürü ve Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey'in eşi Seden Bozbey, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nün önemine değindi. Bozbey, "8 Mart, hak ve özgürlükleri başta olmak üzere, emeği için verdiği mücadeleleri ciltler dolusu kitaplara sığmayan emekçi kadınların, yani sizlerin günüdür. 8 Mart'ın dünya kadınlar günü ilan edilmesinin üstünden yıllar geçmesine rağmen, eşitlik adına yeterli ilerleme sağlanamamıştır. Kadınların üretime ve yönetime katılma imkânına kavuştukları her ülkede, toplumsal gelişme çabalarında etkin ve çok önemli roller üstlendiğine tanık oluyoruz. Hiçbir ülke, kadınların emeği ve katkısı olmadan sağlıklı bir şekilde gelişmez, kalkınamaz, demokratikleşemez. Bunun mümkün olmadığını biliyoruz. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle biraz durup kendimize, çevremize bakalım ve yaşadığımız tüm sorunların, kadın olmaktan dolayı uğradığımız ayrımcılık olduğunu görmeye çalışalım" şeklinde konuştu.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nün kadınların eşit koşullarda çalışma ve ayrımcılığa uğramadan yaşama hakkını talep ettiği eylem günü olduğunu vurgulayan Seden Bozbey, "8 Mart meydanlarda, hem hukuksal haklar için hem de sosyal alanlarda uğranılan ayrımcılığı reddetmek için çalışma günü olarak görülmelidir. Hiçbir insanın ayrımcılığa uğramaması ve kadının özgürlüğü için kadın haklarını bas bas bağırmak gerekir. Biz de bu vesileyle sizleri 8 Mart'ta alanlara davet ediyoruz. Geceler de sokaklar da meydanlar da bizim. Yaşasın Kadın Dayanışması" ifadelerini kullandı.

'Kadınlarla ortak projelere devam edeceğiz'

Kadına olan şiddete dikkat çeken Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey de, "Kadına hangi gözle baktığınız çok önemli. Ülkemizde kadına olan şiddetin her geçen gün arttığını biliyoruz" dedi. Yalnızca fabrikada çalışan kadının değil, evde çalışan kadınların da emekçi olduğunu söyleyen Başkan Bozbey, "Evde çalışanlar hem ev geçimine katkı sağlıyor hem de çocuklarına bakıyor. Onun için evde çalışan kadın da fabrikada çalışan kadın da emekçidir. Böyle değerlendirmek gerekiyor" şeklinde konuştu.

Nilüfer Belediyesi'nin yıllardır kadınlarla ortak proje ürettiğini belirten Başkan Bozbey, "22 kadın derneğimiz oldu. Birçok ortak projeye imza atıyoruz, atmaya da devam edeceğiz. Kadınların, aile bütçelerine biraz daha katkı sağlamalarını amaçlıyoruz. Ekonomik özgürlüklerini kazansınlar istiyoruz. Yetmediğini biliyoruz ama daha fazlası için hep birlikte mücadele edeceğiz. Eğer Nilüfer değişecekse, kadınlar değiştirecek. Eğer Bursa, Türkiye ve dünya değişecekse, kadınlar değiştirecek. Mücadele de hakkınız, eğlenmek de hakkınız" dedi.

Konuşmaların ardından Başkan Bozbey, eşi Seden Bozbey ile etkinliğe katılan kadınlar hep birlilkte güne özel hazırlanan pastayı kesti.


 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.