SON DAKİKA
Hava Durumu

'Erkek egemen anlayış gücünü iktidardan alıyor'

Pınar Gültekin ve Fatma Altınmakas için Bursa'da biraraya gelen kadınlar, artan kadın cinayetlerini ve İstanbul Sözleşmesi'nin devre dışı bırakılmasına yönelik çalışmaları protesto etti. Açıklamada, "Öldürülen kadınların hayatını, tercihlerini sorgulayarak katilleri, tecavüzleri aklamaya çalışan, emniyetinden, yargı mekanizmalarına ve dahi medyaya kadar her alana gittikçe daha fazla hükmeden, her gün kadınların yaşam güvencesini elinden alan erkek egemen anlayış gücünü iktidardan alıyor" denildi.

Haber Giriş Tarihi: 22.07.2020 21:31
Haber Güncellenme Tarihi: 22.07.2020 21:31
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
'Erkek egemen anlayış gücünü iktidardan alıyor'

Bursa'da kadınlar, Muğla'nın Ula ilçesinde Cemal Metin Avcı tarafından katledilen üniversite öğrencisi Pınar Gültekin ve Muş'ta eşi tarafından katledilen Fatma Altınmakas için bir araya geldi. 

Bursa Kadın Platformu'nun çağrısıyla Nilüfer Kent Konseyi önünde buluşan kadınlar, artan kadın cinayetlerini ve İstanbul Sözleşmesi'nin devre dışı bırakılmasına yönelik çalışmaları protesto etti.

Kadınlar, ellerinde taşıdıkları dövizlerle, "Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz", "Yasta değil, isyandayız", "Kadın cinayetleri politiktir" sloganları attılar. 

Eyleme, CHP Kadın Kolları Başkanı Aysel Okumuş, Nilüfer Kent Konseyi Kadın Meclisi, Bursa Kadın Platformu ve kadın kuruluşları temsilcileri katıldı. 

Bursa Kadın Platformu adına basın açıklamasını Nergis Döner, okudu. Pınar Gültekin, Fatma Altınmakas ve Seher Fak'ın katledildiklerini belirten Döner, şunları kaydetti:

"Özgecan Aslan, Münevver Karabulut, Şule Çet, Ceren Özdemir, Emine Bulut ve daha niceleri. Binlerce kız kardeşimiz. Hikâyelerimiz aynı. Birlikte olma isteğine 'hayır' dediği için, boşanma talep ettiği veya ayrıldığı için erkekler tarafından acımasızca öldürülen kadınlar. Peki bu cinayetler önlenemez mi? Erkekler bu cesareti nereden, kimden alıyor? Öldürülen kadınların hayatını, tercihlerini sorgulayarak katilleri, tecavüzleri aklamaya çalışan, emniyetinden, yargı mekanizmalarına ve dahi medyaya kadar her alana gittikçe daha fazla hükmeden, her gün kadınların yaşam güvencesini elinden alan erkek egemen anlayış gücünü iktidardan alıyor. AKP iktidarı adeta kadınların ve çocukların üzerinden siyasi pazarlık yapmakta. Yaşam güvencesi olan yasal haklarına saldırmakta, kadın düşmanı politikaları uygulamak istemektedir. Soruyoruz, neden bu cinayetlere engel olması gerekenler onun yerine kadına yönelik şiddeti önleyecek yasaları dahi iptal etmeye çalışıyor?"

Kadın cinayetlerinin önlenmesi için acil önlem planının yapılması gerektiğini defalarca dile getirdiklerini belirten Döner, "Kadın cinayetlerinin suçlusu sadece öldüren erkekler değil, onca uyarımıza rağmen İnfaz Yasası'yla cezaevinden erkekleri salıverirken hiçbir önlem almayan, kadın örgütlerinin karşı çıkışını görmezden gelen yetkililerdir. Her fırsatta kadınların kazanılmış haklarına saldıran, çocuk istismarını meşrulaştıran yasal düzenlemeyi önümüze getiren iktidarın erkek egemen, gerici ve cinsiyetçi politikaları kadınlar ve çocuklar için en büyük tehlike haline gelmiştir." ifadelerini kullandı. 

İstanbul Sözleşmesi'ne yönelik yapılan açıklamalara tepki gösterdiklerini dile getiren Döner, İstanbul Sözleşmesi'ne saldırılmasını kabul etmediklerini vurguladı.

Döner, "Kamusal ve özel alanda pandemi koşullarında erkekliği inşa eden iktidar kurumlarına ve erkekler arası kurulan iş birliğine karşı susmaya hiç niyetimiz yok. Bugünden itibaren kadın mücadelemizden aldığımız güçle kadınların eşit haklara ve özgür iradeye sahip olarak güvenli bir yaşama sahip olması için, yeni bir dünyayı kurmak için adımlarımızı hızlandıracağız. Yaşasın kadın dayanışması!" sözleriyle açıklamasını tamamladı. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.