SON DAKİKA
Hava Durumu

'Bütün Özgecan'larımızı saygıyla anıyoruz'

MMO Bursa Şubesi Başkanı İbrahim Mart, "Kadına yönelik her türlü ayrımcılığa ve şiddete karşı, eşit ve özgür bir yaşam için mücadelenin yükseltildiği bir gün olmasını diliyor, her türlü istismar, baskı ve şiddet sonucu yaşamlarını kaybeden kadınları ve bütün Özgecan'larımızı saygıyla anıyoruz" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 08.03.2016 11:07
Haber Güncellenme Tarihi: 08.03.2016 11:07
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
'Bütün Özgecan'larımızı saygıyla anıyoruz'

MMO Bursa Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Mart, Şube adına 8 Mart Uluslararası Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla mesaj paylaştı.

"Kadınların haklı isyanının yanındayız" diyen İbrahim Mart, 8 Mart etkinliklerinin yasaklanmasını protesto ettiklerini belirtti.

8 Mart'ın Uluslararası Emekçi Kadınlar Günü olarak ilan edilmesinin tarihsel sürecini hatırkatan Mart, bunun 1857 yılında New York'ta tekstil işkolundaki kadın işçilerin düşük ücretlere ve insanlık dışı çalışma koşullarına karşı yaptıkları grevde 129 kadın işçinin katledilmesine dayandığını aktardı. Mart, "Ancak o tarihten bugünlere dek eşit oy hakkı gibi bütün gelişmelere karşın, bugün tarihin hem en ilkel hem de en gelişkin sömürü ve baskı biçimleri sürüyor. Kadınların her alandaki gerçek eşitlik istem ve mücadeleleri bu nedenle sürüyor ve sürecek."

MMO Bursa Şubesi'nin 8 Mart Uluslararası Emekçi Kadınlar Günü mesajı şöyle:

''Anayasa'da 'Herkes, dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç, din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayırım gözetilmeksizin kanun önünde eşittir' denmesine karşın gerçeğin farklı olduğunu, kadınlar üzerindeki baskı ve sömürünün, düzenin ve gericiliğin temel dayanakları arasında olduğunu biliyoruz. Aile, eğitim, çalışma yaşamı, istihdam, kısaca bütün toplumsal yaşamda açıkça görülebilen olumsuzluklar, AKP iktidarında giderek artmıştır. Cinsel saldırılar, kadınların maruz kaldıkları aşağılanmalar, günlük yaşamda her yerde ve mevzuatlarda sürmektedir. AKP iktidarında kadın cinayetlerinde 14 kat artış olması tesadüfî değildir. Zira bugün ülkemizi yöneten iktidar, laiklik karşıtıdır, dinsel bir toplum kurgusuna sahiptir, kadın-erkek eşitliğine inanmamaktadır. Hemen her vesileyle kadınların bedenleri ve varlıkları üzerinde baskı ve "sahiplik" mekanizmaları oluşturmaya çalışmaktadır. Önce "3 çocuk" sonra "5 çocuk" söylemi, 4+4+4 gerici eğitim sistemi, "kürtajın vatana ihanet olduğu" vb. söylem ve uygulamalar, sermaye çıkarları ile gericiliğin ideolojik-kültürel, siyasal dünyasının nasıl uyuştuğunu göstermektedir.

Odamız, bu sorunların köktenci bir tarzda aşılması gerektiğine inanmaktadır. Dünyayı, yaşamı ve aklı erkekler ile birlikte anlamlandıran kadınların yaşadığı çok yönlü sorunları tarihselliği ve güncelliği içinde toplum bilincine çıkararak özenli davranmak ve gerçek çözümlerine yönelmek gerekiyor. Mevcut koşullarda hem reformlar/iyileştirmeler yapılmasını sağlamak hem de nihai çözümlere yönelik toplumsal bilinç oluşturmak durumundayız. İş yasaları, ceza yasaları ve işyerlerine, ilköğretimden yüksek öğrenime, siyasal yaşama, toplumsal yaşam ve törelere dek köktenci, bütünlüklü adımlar atılması gerekiyor. Çabalarımızın böylesi bir bütünsellik içinde anlamlanacağı bir tarihsel dönüşüm için, kadın-erkek hep birlikte mücadele etmek durumundayız. Biz bu tarihsel gerekliliğe ve kadın-erkek eşitliğine inanıyoruz. Kadınlara yönelik artan sömürü, baskı ve şiddeti kınıyor, lanetliyoruz. Birçok kentte kadınların demokratik eylemlerini engelleyen antidemokratik yasaklamaları protesto ediyoruz.

Kapitalizme, erkek egemenliğine, toplumsal cinsiyet eşitsizliklerine, kadınlar üzerindeki bütün şiddet biçimlerine, gericiliğe, sömürüye, güvencesizliğe karşı kadınların haklı isyanını destekliyor, selamlıyoruz.

Başta kadın meslektaşlarımız olmak üzere bütün kadınların 8 Mart'ı kutlu olsun.

Bugün Kadına yönelik her türlü ayrımcılığa ve şiddete karşı,

Eşit ve Özgür bir yaşam için Mücadelenin yükseltildiği bir gün olsun.

Bu vesileyle her türlü istismar, baskı ve şiddet sonucu yaşamlarını kaybeden kadınları ve bütün Özgecan'larımızı saygıyla anıyoruz.''

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.