'Topraklarımız ve insanlarımız zehirleniyor'

CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, Bursa'da yapılan doğa tahribatlarını hatırlatarak, "Marmara Denizi'ndeki müsilaj doğanın intikamının bize görünen yüzü, ben asıl tehlike olan görünmeyen yüzünü anlatacağım. Bereketli topraklarımız, insanlar zehirleniyorlar, kanser oluyorlar" dedi.

Politika, 17 Haziran 2021 Perşembe, 20:33
'Topraklarımız ve insanlarımız zehirleniyor'

CHP Bursa Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Nurhayat Altaca Kayışoğlu, TBMM'de yaptığı konuşmada son müsilaj sorununu hatırlatarak Bursa özelinde yapılan doğa tahribatlarını gündeme getirdi. 5 yıldır Meclis kürsüsünde gündeme getirdiği sorunları sıralayan Altaca Kayışoğlu, "Derelerin, denizlerin, nehirlerin, göllerin, ağaçların, kuşların, balıkları dili olmaya çalıştım ama maalesef, kulaklarınız sağır!" dedi.

"Maalesef kulaklarınız sağır!"

TBMM'de devam eden görüşmelerde söz alan CHP Bursa Milletvekili ve PM Üyesi Nurhayat Altaca Kayışoğlu, doğanın son intikamı müsilaj sorununu hatırlatarak şöyle konuştu:

"Marmara Denizi'ndeki müsilaj doğanın intikamının bize görünen yüzü, ben asıl tehlike olan görünmeyen yüzünü anlatacağım. Bereketli topraklarımız, insanlar zehirleniyorlar, kanser oluyorlar. Ben beş yıldır bu kürsülerden defalarca bu konuları gündeme getirdim, bu fotoğrafları gösterdim; anlattım derelerin, denizlerin, nehirlerin, göllerin, ağaçların, kuşların, balıkları dili olmaya çalıştım ama maalesef, kulaklarınız sağır, sağır."

"Bakın, tarih tarih neler söylemişim" diyen Altaca Kayışoğlu, TBMM'de son 5 yılda gündeme getirdiği doğa tahribatlarını şöyle sıraladı:

"21 Ocak 2016: "Bursa'da Bursa'nın en önemli içme suyu barajı olan Doğancı Barajı'na mermer ve taş ocaklarının kiri, bölgedeki köylerin foseptiği akıyor. Yenişehir'de hâlâ Boğazköy Barajı'nda sulama yapılamıyor, koca suda balıklar ölüyor."

10 Mayıs 2016: "Bursa'da Karacabey ilçesinin Gölecik Mahallesi'nde kanalizasyon yapılıyor fakat bu kanalizasyonun bacası Gölecik Deresi'ne atılıyor, bir dere civarındaki tarım alanlarını suluyor. Dolayısıyla da tarım alanları foseptikle sulanmış oluyor."

"Her yıl Yenişehir Kocasu, İznik Gölü ve Karacabey Canbolu'da balık ölümleri yaşanıyor"

3 Ekim 2017: "Bu yıl Karacabey Canbolu Deresi'nde üç kez toplu balık ölümleri yaşandı. Aslında toplu balık ölümleri Bursa'nın kronik bir sorunu hâline dönüştü. Bursa'da her yıl Yenişehir Kocasu, İznik Gölü ve Karacabey Canbolu'da balık ölümleri yaşanıyor. Her olaydan sonra yetkililer sorularımıza açıklayıcı cevap vermedikleri gibi bugüne kadar bu katliamlara karşı önlem almıyor, denetim yapmıyor, sorumluları açıklamıyor. Balıklarının dili yok diye bu zulüm niye?"

7 Mart 2018: "Bursa'da çevre felaketlerinin önüne bir türlü geçilemiyor. Daha dün Bursa'nın İnegöl ilçesi ve Yenişehir ilçesi arasında kalan Kocasu Çayı üzerinde kurulu Boğazköy Barajı'nda balıklar karaya vurdu. Burası bir baraj ve bu barajdan binlerce dekar alan sulanıyor. Balıkların öldüğü bir barajdan ve o baraj sularıyla beslenen topraklardan söz ediyoruz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığını ve Tarım ve Orman Bakanlığını göreve davet ediyorum çünkü balıklar da balıkların öldüğü sularla sulanan topraklar da, o topraklarda yetişen ürünler de, o ürünleri yiyen insanlar da büyük tehlike altında."

18 Nisan 2018: "Geçen hafta sonu Bursa'mızın Karacabey ilçesinin köylerindeydim, İsmetpaşalılar köylerindeki Karadere'nin kirliliğinden dert yandılar. Birkaç yıl önce Karadere'de balık tuttuklarını ama şimdi hiçbir canlının yaşamadığını, dereden yayılan pis kokularından nefes alamadıklarını ve bu sularla tarlaları suladıklarını haykırdılar. Bursa'nın tarım alanlarını koruyun, insan sağlığını koruyun." demişim.

"İznik Gölü'ne sahil projesi yapılıyor, betonlar örülüyor"

11 Ocak 2018: "İznik Gölü'ne sahil projesi yapılıyor, betonlar örülüyor, İznik Gölü haykırıyor: 'Ey, insanoğlu bilmez misin bir göl ancak dalgalarla kıyıya vurduğunda kendini temizler, nefes alır. Bu duvarları örerseniz ben nasıl yaşayacağım?'"

20 Şubat 2019: "Şubat ayı başında Marmara Denizi kıyısı olan Karacabey'de karaya dev orkinoslar vurdu. Bir değil, birden çok orkinosun aynı gün ölmesine yol açan neden hâlen bilinmiyor. Bu yönde bir araştırılma yapıldı mı, bilmiyoruz. Bu süreçte Marmara Denizi'nin bir başka kıyısı olan Gemlik Kumla'da da karaya 2 yunus balığı ölüsü vurdu. Arka arkaya yaşanan bu ölümler düşündürücü olup Marmara Denizi'nde nadide canlıları yok eden sebeplerin ve sorunların bulunması, denizlerimizin, göllerimizin, ırmaklarımızın korunması çocuklarımıza karşı yetkililerin sorumluluğudur." demişim.

"Nilüfer Çayı yıllardır lağım kokuyor"

21 Ekim 2019: "Susurluk tarafından gelip Karacabey'de akan Canbolu'da her yıl ama her yıl balık ölümleri yaşanıyor, yaşanan balık ölümleriyle ilgili sebep bulunamıyor, çözüm üretilemiyor. Şehri neredeyse boydan boya geçen Nilüfer Çayı yıllardır lağım kokuyor 'Her sene çözeceğiz.' deniliyor, çözülmüyor."

20 Ekim 2020: "Gemlik Fevziye köyünde gölet kurudu. Bursa'da 103 kilometre akıp 55 köyden geçen şehrin içinden geçen Marmara Denizi'ne akan Nilüfer Çayı var. Bu çayla tarım alanları sulanıyor. Yakın zamanda İnkaya köyüne gittim; bu çay zifiri karanlık, kapkara, katran karası bir şekilde akıyor, kokuyor, köylüler nefes alamıyorlar, uyuyamıyorlar. Gözümün önünde kimyasallar fokur fokur kaynıyordu ve bu çayla tarlalar sulanıyor, insanlar zehirleniyor ama hâlâ sanayi denetlenmiyor. Arıtmalar denetlenmiyor, insanlar zehirleniyor." demişim. Ama beş yıldır duymamışsınız. Duyun artık, Allah aşkına duyun, yeter artık duyun doğanın sesini diyorum!"

Politika
Bakan Pakdemirli vatandaştan sabır istedi
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, "(28 Temmuz-5 Ağustos) 44 ilde 197 orman yangını çıktı, 1...
Güncel
Konya'da aynı aileden 7 kişiyi öldüren zanlı tutuklandı
Konya'da aynı aileden 7 kişinin silahla öldürülmesiyle ilgili adliyeye sevk edilen zanlı Mehmet A...
Ekonomi
TEKNOSAB'daki fabrikalarda üretim 2022'nin ilk çeyreğinde başlayacak
Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, mega endüstri bölgele...
Güncel
Bursa'da polis yangına karşı orman denetiminde
Bursa İl Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı polis ekipleri, kentteki ormanlık alanlarda yangına karşı den...
Güncel
Salgında 5 Temmuz; 24 bin 297 vaka 108 can kaybı
Türkiye'de son 24 saatte 245 bin 152 Kovid-19 testi yapıldı, 24 bin 297 kişinin testi pozitif çık...
Spor
Eray Şamdan 2020 Tokyo'da gümüş madalya kazandı
2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları'nda karatede erkekler kumite 67 kiloda Eray Şamdan, gümüş madalya k...
İpeğin hikayesi Misi İpek Evi'nde
Uludağ'da yangın ihtimaline karşı denetimler artırıldı
Bursa Bey Sarayı Sempozyumu başladı
Uluabat Gölü alg patlamasıyla yeşile büründü

En Çok Okunan Haberler

Bedeni toprağa değil Tıp Fakültesi'ne verilecek

Bursa'da matbaacılığın duayen isimlerinden Avni Zeng...

Orman yangını Kemerköy Termik Santrali'ne sı...

Muğla'nın Milas ilçesindeki orman yangını Kemerköy T...

İpeğin hikayesi Misi İpek Evi'nde

Nilüfer Belediyesi tarafından geleneksel ipek böcekç...

İki tır çarpıştı, boya yüklü tır parka çekil...

Bursa-İstanbul kara yolu, kaza yapan tırlardan birin...

Ege Denizi'nde 5.2 büyüklüğünde deprem

Ege Denizi'nde, Muğla'nın Datça ilçesi açıklarında K...

İnegöl'de çıkan orman yangını büyümeden sönd...

Bursa'nın İnegöl ilçesinde ormanlık alanda çıkan yan...

Enflasyonda zirve; TÜFE yüzde 15,15 arttı

Tüketici Fiyat Endeksi temmuzda aylık bazda yüzde 1,...

Bursa'da seyir halindeki ambulans yandı

Bursa'nın Osmangazi ilçesinde, seyir halindeyken yan...

Kovid-19 vaka sayılarında artış sürüyor; Bur...

Sağlık Bakanlığı verilerine göre Türkiye'de 100 bind...

Duayen matbaacının bedeni bilime hizmet edecek

Geçirdiği kalp ameliyatı sonrası alındığı yoğun bakı...

Uluabat Gölü alg patlamasıyla yeşile büründü

Bursa'nın Nilüfer ilçesindeki Uluabat Gölü'nün rengi...

Türkiye cimnastik tarihindeki ilk olimpiyat ...

2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları'nın 11. gününde artist...

Orman yangınlarına müdahaleye 6 ülkeden destek

Orman yangınlarıyla mücadeleye Azerbaycan, İran, Rus...

Bursaspor, kaleci Erhan Erentürk'ü transfer ...

TFF 1. Lig ekiplerinden Bursaspor, kaleci Erhan...

Beton mikseri virajı alamayarak devrildi; 1 ...

Bursa'nın İnegöl ilçesinde virajı alamayarak devrile...