'Marmara Denizi'ni 'Koruma Alanı' ilan edeceğiz'

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, "2021 yılı sonuna kadar Marmara Denizi'nin tamamını 'Koruma Alanı' ilan edeceğiz. Cumhurbaşkanımızın onayına sunacağız." dedi.

Çevre, 08 Haziran 2021 Salı, 15:25
'Marmara Denizi'ni 'Koruma Alanı' ilan edeceğiz'

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca ilgili bakanlık, valilik ve belediyelere gönderilen "Marmara Denizi Koruma Eylem Planı"nın uygulanmasına ilişkin genelge doğrultusunda Marmara'ya kıyısı olan kentlerde eş zamanlı gerçekleştirilecek en büyük deniz temizliği seferberliği, Bakan Kurum'un da katıldığı törenle başladı.

"Marmara hepimizin" sloganıyla Caddebostan sahilinde düzenlenen törende konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Marmara Denizi'ne kıyısı olan 7 ilde, yaklaşık 25 milyon vatandaşı doğrudan ilgilendiren müsilaj sorununa karşı tek yürek olmak için burada olduklarını söyledi.

Marmara'nın dünyanın göz bebeği olduğunu belirten Kurum, "Bugün hep birlikte tek yürek, tek ses olduk, hep birlikte 'Marmara hepimizin' diyoruz. Bu çerçevede bugün balıklarımızı, tüm deniz canlılarımızı, bütün ekolojik yaşamı tehdit eden, müsilaj problemini ortadan kaldırmak için, Türkiye'nin en büyük, en kapsamlı deniz temizliği seferberliğini, hareketini hep birlikte başlatıyoruz." dedi.

Dünyanın son 200 yılda, insanlık tarihi boyunca görülmemiş olaylara, büyük değişimlere şahitlik ettiğine değinen Kurum, bu değişimlerin başında da 90'lı yıllarla tırmanan küresel iklim krizinin geldiğini anlattı.

"Marmara Denizi'nin tamamını 'Koruma Alanı' ilan edeceğiz"

Deniz temizliğine ilişkin genelgeyi de Marmara Bölgesi'ndeki 7 valilik ve belediyelere gönderdiklerine değinen Kurum, şöyle konuştu:

"Marmara Denizi için Koordinasyon ve Bilim Kurulumuzu da inşallah bu hafta oluşturacağız. Bakanlığımız bünyesinde yine Marmara Belediyeler Birliğimiz bünyesinde bilim ve teknik kurulumuz olacak. Bu süreci illerde valilerimiz, belediyelerimizle birlikte, bilim insanlarımızla üniversitelerimizle sivil toplum örgütlerimizle sanatçılarımızla sporcularımızla bilhassa tüm vatandaşlarımızla birlikte ortak bir akılla yöneteceğiz. Yine, Stratejik Eylem Planı hazırlayacağız. Aslında bu eylem planımız da hazırlandı ancak belediyelerimizin görüşlerine sunacağız ve çok kısa zamanda Marmara'ya ilişkin stratejik eylem planını onaylamak suretiyle de bu eylem planı çerçevesinde illerde valiliklerimizin koordinasyonunda sürecimizi yürüteceğiz. 2021 yılı sonuna kadar da Marmara Denizi'nin tamamını 'Koruma Alanı' ilan edeceğiz. Sayın Cumhurbaşkanımızın onayına inşallah sunacağız. Tüm bilimsel çalışmalarla birlikte artık Marmara Denizi'nde o koruma eylem planı, koruma alanı çerçevesinde adımlar atılacak. Hem tarım hem sanayiden kaynaklı kirliliği de o anlamda durduracağız."

Hem karadan hem denizden temizlik çalışmalarına başlandı

Bugün 15 bölgede hem karadan hem denizden temizlik çalışmasına eş zamanlı başlandığını anlatan Bakan Kurum, 25 deniz yüzeyi temizleme teknesi, kirliliğin dağılmasını önlemek için bariyer serme teknesinin faaliyette olduğunu kaydetti. Bu teknelerle müsilajın alandan toplandığını ve 18 de destek botu kullanıldığını belirten Kurum, toplanan tüm atıkların sızdırmasız kamyonlarla belediyelerin bertaraf tesislerine gönderileceğini bildirdi.

Tüm operasyon boyunca bin kişilik ekibin sahada çalışacağını kaydeden Bakan Kurum, "Hem deniz suyu hem de müsilaj numunelerini, bilimsel olarak incelenmesi için TÜBİTAK'a gönderdik. Farklı noktalardan yeni numunelerimizi de alıp göndermeye devam edeceğiz." dedi.

Alınan tüm kararlar, yapılan çalışmalar, illerin su kalitesi gibi bilgilerin kurdukları www.marmarahepimizin.com adlı adrese yükleneceğini açıklayan Kurum, "Hepsi şeffaf bir şekilde vatandaşlarımızla paylaşılacak. Yaklaşık 2 aydır çeşitli aralıklarla başladığımız bu büyük operasyonu 7 gün 24 saat aralıksız sürdüreceğiz. Marmara'ya kıyısı olan 7 ilimiz ve ilçelerimizle aynı anda, Türkiye'nin en büyük en kapsamlı deniz temizliği seferberliği hareketini başlatıyoruz." ifadelerini kullandı.

Genelge

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un imzasıyla ilgili bakanlık, valilik ve belediyelere "Marmara Denizi Koruma Eylem Planı"nın uygulanmasına ilişkin genelge gönderilmişti. Genelgede, Marmara Denizi'nde son günlerde sıcaklık, deniz suyundaki durağanlık ve azot-fosfor bolluğuna bağlı ortaya çıkan ve doğal yaşamı etkileyen afet niteliğinde müsilaj kirliliğinin görülmeye başlandığı anımsatılmıştı.

Genelgede, Marmara Denizi'ne kıyısı olan valiliklerin koordinasyonunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı tüm merkez, bağlı ve taşra teşkilatları, büyükşehir belediyeleri, il ve ilçe belediyeleri ve katı atık belediye birlikleri, sivil toplum kuruluşları başta olmak üzere ilgili tüm kurum ve kuruluşlarca bu çalışmanın başlatılması ve tamamlanıncaya kadar koordineli şekilde yürütülmesi gerektiği vurgulanmıştı.

Tüm çalışmaların izlenmesi, kontrolü ve denetiminin Bakanlıkça yürütüleceğinin belirtildiği genelgede, bu kapsamda Bakan Yardımcısı başkanlığında İstanbul'da Koordinasyon ve Bilgilendirme Merkezi oluşturulacağı da ifade edilmişti.

Dünya
NATO Zirvesi başladı
NATO ülkelerinin devlet ve hükümet başkanlarının katıldığı NATO Zirvesi, Belçika'nın başkenti Brü...
Güncel
TGC'den Veyis Ateş'e soruşturma
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu, Veyis Ateş'in hakkında TGC Tüzüğü ve Türkiye Gazetec...
Sağlık
Beyin ölümü gerçekleşen hastanın organları 5 kişiye umut oldu
Balıkesir'in Bandırma ilçesinde tedavi gördüğü hastanede beyin ölümü gerçekleşen hastanın bağışla...
Kültür-Sanat
Bursa'da Balkan Tiyatro Festivali 22 Haziran'da başlayacak
Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğünce bu yıl 8'incisi düzenlenen "Bursa Uluslararası Balkan Ülkel...
Güncel
Bursa ve İzmir'de suç örgütüne operasyon; 4 zanlı tutuklandı
Bursa ve İzmir'de suç örgütü operasyonunda gözaltına alınan 4 zanlı tutuklandı.
Teknoloji
Çevreyi korumak için mobil platform kurdu
Türk girişimcinin 6 yazılımcı arkadaşıyla geliştirdiği ve 5 aydır kullanılan ücretsiz uygulama sa...
İnşaatı bittikten sonra ÇED raporu alınan fabrikaya yargı dur dedi
Uludağ'da ağaç katliamı; Ağaçlar neden kesiliyor?
Bursa Su Kolektifi Nilüfer Çayı'nda: Ekolojik çöküşün nedeni kapitalizm
Gemlik'te amfi tiyatroda klasik müzik akşamı

En Çok Okunan Haberler

Bursa Su Kolektifi Nilüfer Çayı'nda: Ekoloji...

Bursa Su Kolektifi, Nilüfer Çayı'nın Marmara Denizi'...

Bursaspor, Balkan ülkeleri ve KKTC'de futbol...

Bursaspor Futbol Okulları, daha çok yıldız adayına u...

Yeni kurulan Bursa Gökçe Spor'dan atletizmde...

Bursa'da yeni kurulan ve atletizme yeni yetenekler k...

Kirazlıyayla köylülerinin yargılandığı dava ...

Maden şirketine karşı yaşam alanlarını savunan Kiraz...

Marmara Denizi'ndeki müsilaj havadan görüntü...

Bursa'dan havalanan uçakla Marmara Denizi üzerinde y...

Sanayi atıkları derelerle Marmara'ya akıyor

Sanayi atıklarının Karsak Deresi üzerinden Marmara D...

Bursa ve çevresinde bu gece şiddetli yağış var

Bursa ve çevresinde bu geceden itibaren şiddetli yağ...

Bursa'da cinayet zanlısı polis tutuklandı

Bursa'nın Yıldırım ilçesinde çıkan kavgada bir kişiy...

Marmara'daki müsilajın yoğunluk haritası çık...

Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ) Harita Mühendisliği ...

Sedat Peker'in Twitter hesabından paylaşım: ...

Birleşik Arap Emirlikleri resmi makamları tarafından...

Karşı yöne geçen otomobil, otomobile çarptı;...

Bursa'da sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybetm...

Bisikletiyle şarampole yuvarlanan araştırma ...

Tekirdağ'ın Süleymanpaşa ilçesinde bisikletle şaramp...

Bulgaristan vatandaşı Türkler'e oy kullanma ...

Balkan Türkleri Göçmen ve Mülteci Dernekleri Federas...

Hızla gelen araç iki öğretmene çarparak ölüm...

Mardin'in Nusaybin ilçesinde yolun karşısına geçmeye...

Mudanya'da korkutan yangın; 3 ev kullanılama...

Bursa'nın Mudanya ilçesinde bir evde doğalgazdan çık...