İstanbul-Bursa-İzmir Otoyolu'nda çevreci özellikler

Yaban hayvanlarının otoyoldan etkilenmeden hayatlarına devam etmeleri ve türlerin devamlılığını sağlayabilmeleri amacıyla Balıkesir ve Manisa kesimine iki ekolojik üst geçit inşa edildi.

Çevre, 24 Kasım 2021 Çarşamba, 09:08
İstanbul-Bursa-İzmir Otoyolu'nda çevreci özellikler

Güzergahı boyunca 6 ilin sınırları içinden geçen ve İstanbul ile İzmir arasını 3,5 saate düşüren İstanbul-Bursa-İzmir Otoyolu, çevresel özellikleri ile dikkat çekiyor.

Karayolları Genel Müdürlüğü ile Otoyol Yatırım ve İşletme AŞ'den alınan bilgilere göre, yap-işlet-devret finansman modeliyle hayata geçirilen proje, 384 kilometresi otoyol, 42 kilometresi bağlantı yolu olmak üzere 426 kilometrelik güzergahı kapsıyor.

Proje kapsamında özellikle yeşil alanların tahribatının önlenmesi amacıyla bu alanların tünel ve viyadük yapılarıyla geçilmesine önem verildi. Bu amaçla otoyolda toplam 21 bin 571 metre uzunluğunda 38 viyadük ve 6 bin 445 metre uzunluğunda 3 tünel yapıldı.

Yaban hayatı için ekolojik köprüler inşa edildi

Yapım çalışmaları başlamadan önce İstanbul-İzmir Otoyolu güzergahındaki yaban hayatına ait koridorların korunması amaçlandı. Biyolojik çeşitlilik çalışmaları kapsamında tespit edilen bu koridorlar dikkate alınarak yaban hayatın bölünmüşlüğünü engelleyecek ekolojik alt ve üst geçitler inşa edildi.

Yaban hayvanlarının otoyoldan etkilenmeden hayatlarına devam etmeleri ve türlerin devamlılığını sağlayabilmeleri amacıyla, Tarım ve Orman Bakanlığı ile ilgili üniversitelerin de görüşleri alınarak Balıkesir'in Savaştepe ve Manisa'nın Turgutlu ilçelerine yapılan ekolojik üst geçitlerin her biri 40 metre genişliğe ve 50 metre uzunluğu sahip bulunuyor. Ayrıca bu ekolojik üst geçitler bölge ekosistemine uygun peyzaj imalatları ve çitler ile dış etkilere karşı yaban hayatın korunmasına yönelik şekilde yapıldı.

Kuşlar için Osmangazi Köprüsü hattına çelik viyadük ile bağlanan yol kavisli hale getirildi

Yalova'nın Altınova ilçesinde bulunan ve bazı türlerin sonbahar, kış aylarını geçirmesi dolayısıyla "Kuş Oteli" olarak da adlandırılan Hersek Lagünü, flamingolar başta olmak üzere çok sayıda kuş türünü ağırlıyor.

En son sayımda 236 farklı kuş türüne ev sahipliği yaptığı belirlenen 152 hektar büyüklüğündeki lagün, özellikle "Engelli Uyumlu Kuş Gözlem Kulesi" sayesinde herkesin kuşları izlemesine imkan sağlıyor.

Cumhurbaşkanlığı kararı ile "kesin korunacak hassas alan" olarak tescil edilen Hersek Lagünü'nde bulunan kuş türlerinin mevcudiyeti dikkate alınarak, Osmangazi Köprüsü hattına çelik viyadük ile bağlanan yol, kavisli hale getirilmek suretiyle lagünün dışından geçecek şekilde projelendirildi ve ekolojik dengenin korunması amaçlandı.

Uluabat Gölü'nü korumak için otoyolun güzergahı değiştirildi

Otoyolun Uluabat Gölü'ndeki olası olumsuz etkilerini ortadan kaldırmak için güzergah, gölün güneyinden kuzeyine alınarak RAMSAR koruma alanı dışına çıkıldı ve otoyol hattı gölün güney kıyısındaki önemli habitattan uzakta konumlandırıldı.

Böylece olası olumsuz biyoçeşitlilik etkileri kayda değer şekilde azaltıldı ve gölün güneyinde bulunan muhtelif sit alanlarının da bozulmasının önüne geçildi.

Ayrıca, güzergah genelinde kara ve tatlı su ortamına ilişkin Biyolojik Çeşitlilik Eylem Planı oluşturuldu.

Öte yandan proje güzergahı boyunca, kapatıcı bitkiler ve koruma altına alınmış yerel, yöreye özgü türlerle yapım sırasında kaçınılmaz olarak kesilmek zorunda kalınan her bir ağaç yerine 120 ağaç ve çalı fidanı dikildi.

Emisyon salımında yıllık 450 bin ton azalma öngörülüyor

Otoyol Yatırım ve İşletme AŞ Genel Müdürü Halil Omurtak, İstanbul-İzmir Otoyolu'nun proje aşamasından yapım sürecine kadar her aşamasında çevreye ve çevresel etkenlere çok değer verildiğini söyledi.

Özellikle, Osmangazi Köprüsü hattının Hersek Lagünü'ndeki doğal hayatı etkilememesi için projede yapılan güzergah değişikliği ile yapım maliyetlerinin güncel tutarının yaklaşık 300 milyon lira artığını aktaran Omurtak, bu tutarın tamamının Otoyol Yatırım ve İşletme AŞ tarafından karşılandığını belirtti.

Güzergahı boyunca 6 şehirle temas eden otoyolun etkileşim alanının çok geniş olduğunu vurgulayan Omurtak, "Otoyolun hem yapım hem de işletme süreçleri boyunca tüm çalışmalar, etkileşime dair bu farkındalıkla yürütüldü. Her kilometresinde çevresel ve sosyal etki anlayışıyla ön analiz yapıldı. Uluslararası standartla uyumlu Çevresel ve Sosyal Etki Değerlendirme (ÇSED) çalışmasının öngördüğü inceleme, raporlama, yapılandırma ve düzenlemeler uygulandı. Sürekli iyileşme ve gelişme anlayışı izlendi. Projenin, bu raporun taahhütleri doğrultusunda ilerlediğini garanti altına almak amacıyla gerekli olan tüm denetimler, ilgili ekipler tarafından yürütülmeye devam ediyor." dedi.

Omurtak, tünellerde yağmur ve drenajla toplanan yeraltı sularının temizlenerek hem tünellerin su ihtiyacı için hem de kış bakımlarında solüsyon suyu olarak kullanıldığını vurguladı.

Hersek Lagünü'nün otoyola bakan kısmına boylu ağaçlar dikilmek suretiyle gürültü perdesi oluşturulduğunu ve tüm otoyolda 2014 yılından itibaren yöreye özgü türleri dikkate alarak 6,7 milyon fidan dikilerek günümüze kadar bakımlarının yapıldığını bildiren Omurtak, şunları kaydetti:

"Feribotla 60 dakika, kara yoluyla 1,5 saat süren körfez geçişi, Osmangazi Köprüsü ile 6 dakika sürüyor. Gebze-Altınova hattındaki seyahatlerde Osmangazi Köprüsü'nün kullanılmasının yakıt, amortisman, zaman ve çevresel etkiler dikkate alınarak yapılan analizlerde en ekonomik seçenek olduğu ve tercih edildiği görülüyor. Projemizin zaman tasarrufu, yakıt tasarrufu ve çevreci ilkelerini gözeterek bu yıl hayata geçirdiğimiz yeni uygulamamız ile HGS-OGS gişelerinde butonlu geçiş sistemi kurulmuş ve araçların gişelerde bekleme süreleri ortadan kaldırılarak, yakıt tüketimi ve emisyon salınımı azaltılmıştır. Otoyol projesiyle 2023 yılı tahminlerine göre yıllık tasarruf tutarının trafik değerleri dikkate alındığında zaman ve akaryakıttan yıllık 6 milyar lira olacağı öngörülüyor. Ayrıca emisyon salımında yıllık 450 bin ton azalma bekleniyor."

Güncel
Boşanma aşamasında olduğu kadını öldüren sanığa müebbet istemi
Bursa'da boşanma aşamasında olduğu kadını silahla vurarak öldüren sanığın yargılanmasına devam ed...
Güncel
Bursa'da fuhuş operasyonunda 10 şüpheli tutuklandı
Bursa'daki fuhuş operasyonunda aralarında yabancı uyrukluların da bulunduğu 12 şüpheli gözaltına ...
Ekonomi
Kasımda en çok sivri biberin fiyatı arttı
Kasımda önceki aya göre fiyatı en çok artan ürün yüzde 28,67 ile sivri biber oldu.
Ekonomi
Gece yarısından itibaren benzine 44 kuruş zam
Benzinin litre fiyatında gece yarısından geçerli olmak üzere 44 kuruş zam geldi.
Politika
CHP'li Sarıbal: Çiftçinin kuraklık kaybı 20 bin lira oldu
CHP Genel Başkan Başdanışmanı ve Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, çiftçinin kuraklıktan kaynakla...
Güncel
Bekar erkeğe ev kiralamayan ev sahibine ceza
Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu, bekar ve erkek olduğu için ev kiralanmayan kişinin yaptı...
Bursa'da, DİSK'ten 'İşçi sağlığı ve iş güvenliği' eğitimi
Bursa'da simide zam geldi; 3,00 TL
Bursa'nın 153 yıllık meslek lisesi yeni buluşlara kapı aralıyor
Bursa'da engelli genç kızlar gelinlik hayallerini yaşadı

En Çok Okunan Haberler

Uludağ kar sevinci; 10 santimetreye yaklaştı

Kış turizminin önemli merkezlerinden Uludağ, yoğun k...

Bursa'da AKOM ekipleri, lodosun neden olduğu...

Bursa Büyükşehir Belediyesi Afet ve Acil Durum Koord...

Ege Denizi'nde 5.3 büyüklüğünde deprem

Ege Denizi'nde İzmir Alaçatı açıklarında, Yunan Ahik...

Kazada ölen 9 yaşındaki Ahmet Mehmet gözyaşl...

Bursa'nın Orhangazi ilçesinde kamyonun bisikletine ç...

Motorinde 44 kuruş indirim yapılacak

Motorinin litre fiyatında gece yarısından geçerli ol...

'Çiftçinin borcu 19 yılda 2,4 milyardan 152 ...

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, 2002 yılında ç...

Bursa'da fuhuş operasyonu; 12 şüpheli gözalt...

Bursa'daki fuhuş operasyonunda aralarında yabancı uy...

Lütfi Elvan'ın yerine Nureddin Nebati atandı

Cumhurbaşkanı Kararı ile 'görevden af talebi' kabul ...

Asgari ücret pazarlığı yarın başlıyor; 7 mil...

İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asg...

Bursa'da Kovid-19 vaka sayısı azalmaya başladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 13-19 Kasım'da her 100...

Pakdemirli, çiğ süte zammı değerlendirdi: Gü...

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, süt üreticil...

Bursaspor Ziraat Türkiye Kupası'nda 5. tura ...

Ziraat Türkiye Kupası 4. turunda Bursaspor, TFF 2. L...

Katil sanık kendini böyle savundu: Kapı açıl...

Bursa'da eşini bıçakla öldürdüğü gerekçesiyle hakkın...

Bursa deniz otobüslerinin akşam seferleri ip...

Bursa ile İstanbul arasında işletilen deniz otobüsle...

Gemlik'te lodos kıyameti; Dev dalgalar deniz...

Bursa'nın Gemlik ilçesinde, kuvvetli lodos ve fırtın...