BTSO, Demokrasi ve Atılım Partisi heyetini ağırladı

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Genel Başkan Yardımcıları İbrahim Halil Çanakçı, Birol Aydemir ve Burak Dalgın ile beraberindeki heyet Bursa Ticaret ve Sanayi Odası'nı (BTSO) ziyaret etti. Ziyarette, 143 kişi olan BTSO Meclis Üyeleri ve Konseyi Başkanlarından katılımın çok az olması dikkat çekti.

Ekonomi, 25 Eylül 2021 Cumartesi, 09:52
BTSO, Demokrasi ve Atılım Partisi heyetini ağırladı

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO), DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcıları İbrahim Halil Çanakçı, Birol Aydemir ve Burak Dalgın ile beraberindeki heyeti ağırladı. DEVA Bursa İl Başkanı Serkan Özgöz ve teşkilat mensuplarının da yer aldığı ziyaretin ev sahipliğini BTSO Yönetim Kurulu Üyeleri Aytuğ Onur ve Yüksel Taşdemir, Meclis Başkan Yardımcısı Murat Bayizit ve Meclis Divan Kâtibi Hakan Batmaz yaptı.

BTSO Hizmet Binası'nda iş dünyası temsilcilerinin de katılımıyla düzenlenen istişare toplantısının açılışında konuşan BTSO Yönetim Kurulu Üyesi Aytuğ Onur, küresel salgınla mücadelede yaklaşık 1,5 yıllık bir sürenin geride kaldığını, tedarik zincirlerinde bölgesel çözümlerin ön plana çıktığı, coğrafi kaynak çeşitliliğinin hızla geliştiği ve ticarette yerel alternatiflerin önem kazandığı yeni bir dönem başladığını vurguladı. Onur, "Türkiye'nin sanayi hamlesinin lider kenti Bursa'mız gerek yerel dinamikleri, gerekse de üretim yeteneği ve insan kaynağı ile yeni dünya düzeninde de küresel ticaretin kilit oyuncuları arasında yer alma potansiyelini fazlasıyla taşıyor." dedi.

'BURSA'NIN GELECEK 100 YILINI ŞEKİLLENDİRECEK PROJELER'

"Bursa Ticaret ve Sanayi Odası olarak kentin sadece bugünü değil, gelecek 100 yılını şekillendirecek nitelikteki makro projeleri hayata geçirdik." diyen Onur, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bursa'mız, otomotiv, tekstil, makine ve kimya gibi stratejik sektörlerimizin sağladığı güçlü altyapı ile bugün uzay, havacılık, savunma ve raylı sistemler gibi yüksek teknolojili ve katma değerli yeni alanlarda da iddiasını her geçen yıl daha da artırıyor. Yerlileşmeyi ve kendi kendine yeter hale gelmeyi merkeze alarak küresel rekabette bizi öne taşıyacak yeni sıçrama alanları oluşturmayı hedefliyoruz. Bir taraftan imalatı, istihdamı ve ihracatı artırırken eş zamanlı olarak da girişimcilik ekosisteminin gelişimine, inovasyona, katma değeri yüksek teknolojik ürünlere yönelmemiz ve ölçek ekonomisine geçişi hızlandırmamız gerekiyor. Çünkü teknoloji ve geleceğe yönelik kaynak ayırma düzeyimiz, Bursa'mızın küresel rekabetteki yerini de belirleyecektir."'BURSA GİBİ 10 KENT OLSA CARİ AÇIK SORUNUMUZ KALMAZ'

BTSO Meclis Başkan Yardımcısı Murat Bayizit, Bursa'nın 26 milyar dolarlık dış ticaret hacmi ve 7 milyar dolar dış ticaret fazlası ile Türkiye'nin örnek kentleri arasında yer aldığını söyledi. Türkiye'de Bursa gibi 10 kentin daha olması durumunda ülkenin cari açık sorununun ortadan kalkacağını belirten Bayizit, BTSO olarak kent ve ülke ekonomisine değer katan çalışmalara devam edeceklerini vurguladı.

DEVA'DAN ORTAK AKIL VURGUSU

DEVA Partisi Ekonomi ve Finans İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı İbrahim Halil Çanakçı, Türkiye'nin farklı illerinde her ay düzenli toplantılar gerçekleştirdiklerini söyledi. Sahada bizzat sanayiciler ve iş insanlarıyla diyalog içinde çözümler geliştirmeyi hedeflediklerini aktaran Çanakçı, "Ortak akıl, istişare ve kurumsal akla dayalı iş yapmanın çok önemli ve belirleyici olduğunu düşünüyoruz. Bu kapsamda her ay en az 3-4 ile ziyaretler düzenliyoruz. Önümüzdeki dönemde 20'ye yakın eylem planı ortaya koyacağız. Bunlardan biri dijital dönüşüm ve teknoloji alanında olacak. Ekonomide yeni dönemin en belirleyici parametresi olan dijital dönüşüm ve teknoloji', sürdürülebilir, verimlilik ve yenilikçiliğe dayalı büyümenin de sürükleyicisi niteliğinde." dedi.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası'nın projelerini oldukça etkileyici bulduğunu ifade eden Çanakçı, "BTSO, klasik bir meslek örgütü gibi çalışmıyor. Bütüncül ve gelecek odaklı bir yaklaşımları var. Bursa'yı geleceğe hazırlamak amacıyla önemli çalışmalar yapılmış. BTSO yönetimini bu çalışmaları dolayısıyla kutluyorum." diye konuştu.

'BURSA'YI ÖNEMSİYORUZ'

DEVA Partisi Sektörel Politikalardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Birol Aydemir ortak akla dayanan, rasyonel bir yapıda çalıştıklarını belirterek, sanayi ve üretim politikalarında verimliliğin önemine işaret etti. DEVA Partisi Dijital Dönüşüm ve Teknoloji Politikalarında Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Burak Dalgın ise üç genel başkan yardımcısı olarak ilk ziyaretlerini Bursa'ya gerçekleştirdiklerini, bunun Bursa'ya verdikleri önemin bir nişanesi olduğunu belirtti.

KENAN SERTALP: ANLAMAKTA GÜÇLÜK ÇEKİYORUM

Ziyaretle ilgili olarak sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Ekometre Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Kenal Sertalp, BTSO Meclis Üyeleri ve Konseyi Başkanlarının 143 kişi olmasına karşın DEVA Partisi heyetinin ziyaretinde hazır bulunanların sayısının 10 kişi bile olmadığını yazdı. Sertalp, paylaşımı şöyle:

"Dün akşam Bursa Ticaret ve Sanayi Odası'nda Deva Partisi'nin ekonomi kurmaylarını dinledik. 2003-2014 yılları arasında Hazine Müsteşarı olarak görev yapan İbrahim Çanakçı, TÜİK eski Başkanı SGK'nın kurucusu ve ilk başkanı olan Birol Aydemir, Boğaziçi, Harvard üzerine McKinsey kariyeriyle genç kuşağın parlak temsilcilerinden Dijital Dönüşüm ve Teknoloji Başkanı Burak Dalgın. Üç Genel Başkan Yardımcısı partilerinin ekonomi politikalarını paylaştılar. BTSO Meclis Üyeleri ve Konseyi Başkanları 143 kişi olmasına karşın katılan 10 kişi bile değildi. Bursa iş dünyasını temsil eden üyelerin ekonomi politikalarını anlatmak ve önerileri almak üzere BTSO'ya gelen bir partinin temsilcilerini neden dinlemediğini anlamakta güçlük çekiyorum."

Güncel
Salgında 26 Ekim; 29 bin 643 vaka, 215 can kaybı
Türkiye'de son 24 saatte 356 bin 636 Kovid-19 testi yapıldı, 29 bin 643 kişinin testi pozitif çık...
Güncel
Kestiği ağacın altında kalan kişi hayatını kaybetti
Sakarya'nın Sapanca ilçesinde kestiği ağacın altında kalan kişi hastanede hayatını kaybetti.
Güncel
Suriye-Irak tezkeresinin süresi 2 yıl daha uzatıldı
TBMM'de yapılan oylamada Irak ve Suriye'ye asker göndermeyi içeren tezkerenin süresi, CHP ve HDP'...
Ekonomi
Benzine zam üstüne zam; Fiyatı 28 kuruş daha arttı
Gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere benzine gelen 44 kuruşluk zammın ardından bir zam da...
Güncel
Kılıçdaroğlu'ndan sert çıkış: Suriye'ye TÜGVA'cıları gönder, komutan da Bilal olsun!
CHP lideri Kılıçdaroğlu: "Komando marşı söyleyen TÜGVA'cılar var. En büyük komutanımız da Erdoğan...
Güncel
CHP, Suriye ve Irak tezkeresine 'hayır' diyecek
CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Irak ve Suriye'ye sınır ötesi operasyon yetkisini uzatan tezker...
Benzine yine zam geliyor; Bu kez 44 kuruş
Şahika Ercümen'den dünya rekoru; Tek nefeste 100 metre daldı
Bursa'nın 7 asırlık silüetini çıkaracak düzenleme turizmcileri sevindirdi
Bursa'sa sokakta akrobatik gösteri heyecanı

En Çok Okunan Haberler

Bursaspor Balıkesir'de üç puanı kaptı; 0-2

Geçen hafta konuk ettiği Beypiliç Boluspor galibiyet...

Canan Ekinci Yılmaz, ikinci kitabını imzaladı

Gazeteci- Yazar Canan Ekinci Yılmaz, ikinci kitabı "...

Yola salça dökülen tırın şoförü tutuklandı

Balıkesir'de yola dökülen salçaların neden olduğu zi...

AİHM kararına rağmen avukata 'Cumhurbaşkanı'...

Avukat Sedat Ata, paylaştığı bir videoda geçen ifade...

Kış zor geçecek; Elektriğe 'sessiz zam' yapıldı

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), Resmi Gazet...

Bursa'da nakliyeciler birbirine girdi; 4 kiş...

Bursa'nın İnegöl ilçesinde nakliyecilik yapan iki gr...

Bursa'sa sokakta akrobatik gösteri heyecanı

Bursa Büyükşehir Belediyesi ile Institut Français Tü...

Bursaspor taraftarına dayak ve hakaret iddiası

Attığı bir tweet nedeniyle ifadesi alınmak üzere emn...

Gölyazı'daki antik kentin nekropolü turizme ...

Helenistik dönemden Bizans devrine kadar kullanılan ...

Sancar'dan Erdoğan'a büyükelçi tepkisi: Yeni...

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Cumhurbaşkanı Er...

İnegöl'de 5 aracın karıştığı kazada 4 kişi y...

Bursa'nın İnegöl ilçesinde bir tır ve 4 otomobilin k...

İkinci el otoda satışlar azaldı, fiyatlar yü...

Türkiye ikinci el online binek ve hafif ticari araç ...

Frutti Extra Bursaspor Fenerbahçe'yi 84-73 y...

ING Basketbol Süper Ligi'nin 5. haftasında Fenerbahç...

TOFAŞ Bahçeşehir Koleji deplasmanında 73-84 ...

TOFAŞ Basketbol Takımı, ING Basketbol Süper Liginin ...

Büyükşehir'in Efeleri sahasında 3-1 yenildi

Voleybolda AXA Sigorta Efeler Ligi'nin 4. haftasında...