SON DAKİKA
Hava Durumu

'Ziyaretler sınırlı, bayramlaşmalar telefonla yapılsın'

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kurban Bayramı'nda koronavirüs nedeniyle sokağa çıkma kısıtlaması olmayacağını ancak, kurallara uyulması gerektiğinin altını çizdi. Toplu bayramlaşmaların yapılmaması gerektiğine dikkat çeken Koca, "Kalabalık bayram yemekleri düzenlenmemeli. Ziyaretler sınırlı, bayramlaşmalar telefonla yapılmalı" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 23.07.2020 01:40
Haber Güncellenme Tarihi: 23.07.2020 01:40
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
'Ziyaretler sınırlı, bayramlaşmalar telefonla yapılsın'

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bugün gerçekleştirilen Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından yaptığı yazılı açıklamada Kurban Bayramı'na değinerek, "Bayramda memleketine gidecek olanlar, trafik yoğunluğuna kalmadan yola çıkmalı" dedi. Toplu bayramlaşmaların yapılmaması gerektiğine dikkat çeken Koca, "Kalabalık bayram yemekleri düzenlenmemelidir. Ziyaretler sınırlı, bayramlaşmalar telefonla yapılmalıdır" dedi.

Kurban Bayramı'nda kısıtlama olup olmayacağı tartışılırken, Bakan Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamayla bayramda sokağa çıkma kısıtlaması olmayacağına açıklık getirmiş oldu.

Bayram namazının açık alanda, mesafe kuralına uyularak kılınması gerektiğine dikkat çeken Koca, "Kurban kesiminde ve et dağıtımında hijyene daha fazla dikkat edilmelidir" uyarısında bulundu.

Bakan Koca'nın açıklaması şöyle:

"Bilim Kurulu toplantısı, geçen hafta, günü 15 Temmuz'a denk geldiği için yapılamamıştı. Bugün 15.00-21.00 saatleri arasında yapılan toplantı yoğun bir gündemle gerçekleşmiştir. Alınan kararlardan biri doğrudan kurulla ilgilidir. Bir süredir video konferans yöntemiyle yapılan görüşmeler, önümüzdeki Çarşambadan itibaren, gerekli şartlar sağlanarak, yüz yüze yapılacaktır.

Toplantıda, 1.000'in altına inmiş olan günlük yeni hasta sayılarının tekrar artmasına neden olabilecek gelişmeler ana konu olmuştur. Vakalarda pnömoniye geçişi azaltma başarısı ele alınmış, entübe hastaların durumu değerlendirilmiştir. Salgınla mücadele sürecimizin de gözden geçirildiği toplantıda, COVID-19 kamuoyu iletişiminde değişen literatür ve dünyada veri paylaşımında kullanılan ortak dil üzerinde de durduk.

Bu açıklamada, mevcut duruma, toplantıda ele alınan, COVID-19 enformasyonuyla ilgili bazı sorunlara ve salgının seyrinde etkili olabilecek konulara kısaca değineceğim. Kimi bilgi ve uyarıları; "tedbir", "virüs", "salgın" kelimeleriyle ister istemez yorulmaya başlamış olan halkımıza aktarma ustalığını, inceliğini gösterecek habercilerimize teşekkür ediyorum.

"Günlük yeni hasta sayılarının tekrar 1.000'in altına inmesi motivasyon gücüdür"

Günlük yeni hasta sayılarının tekrar 1.000'in altına inmesi, salgınla mücadelede bir avantaj olduğu kadar, motivasyon gücüdür. Fakat şu an, hemen her gün, iyileşen hasta sayımız kadar yeni hastamız olmaktadır. Bu stabil durum, daha ziyade, sağlık sisteminin tehditten uzak olduğunu göstermektedir. Yetinebileceğimiz bir başarı değildir. Yeni hasta sayılarını azaltmalı, arayı açmalıyız.

Pek çok ülkede hastalar, şikâyet üzerine, hastaneye başvuruyla tespit edilmektedir. Bu durumda, pozitif olup, hastalığın etkilerini hissetmeyenlere tanı konma şansı olmamaktadır. Türkiye'de filyasyon uygulamasıyla, tespit edilmiş vakaların yanı sıra bunların temaslıları da taranmakta ve bunlardan bulgusu olanlara test yapılmaktadır. Bunun yanında, risk grubunda bulunanlara da test uygulanmaktadır. Günlük yeni vaka sayılarıyla test sayıları arasında ilişki kurarken bu hususular göz önünde bulundurulmalıdır.

Bilim Kurulu, ligin son haftalarındaki gösterileri endişe verici bulmuştur. Maçların, açık havada kurulan büyük ekranlardan tribün kalabalığına benzer kalabalıklarca izlenmesi, bulaşmayı kolaylaştırıp, hastalığın yayılma hızını artırabilir. 24, 25 ve 26 Temmuz'da yapılacak son maçlarda futbol coşkusunun salgın tehdidini unutturmayacağını umuyoruz.

"Ziyaretler sınırlı tutulmalıdır"

Bayramda memleketine gidecek olanlar, trafik yoğunluğuna kalmadan yola çıkmalı. Taşıtlarda kalabalık olmamalı, tedbirlere uyulabilmelidir. Bayram namazı açık alanda, mesafe kuralına uyularak kılınmalıdır. Kurban kesiminde ve et dağıtımında hijyene normalden daha fazla dikkat edilmelidir. Toplu bayramlaşma yapılmamalı, kalabalık bayram yemekleri düzenlenmemelidir. Ziyaretler sınırlı tutulmalıdır. Bayramlaşmalar mümkün olduğunca telefonla yapılmalıdır.

Özellikle 65 yaş üstündekiler, kronik hastalığı olanlar, tebrikleri telefonla kabul etmelidir. Hiçbir şekilde el sıkma, kucaklaşma olmamalıdır. El temizliğine dikkat edilmelidir. Bir araya gelinecekse açık hava tercih edilmelidir. Bayramda, maske ve mesafe kuralına bugüne kadar olduğundan daha fazla ihtiyacımız var."

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.