SON DAKİKA
Hava Durumu

'Yüksekova ve Nusaybin'de de aynı şeyler olabilir'

Hakkari Yüksekova ve Mardin Nusaybin'de sokağa çıkma yasakları ilan edilirken, Cizre'de incelemelerde bulunan CHP'li Sezgin Tanrıkulu'ndan bir uyarı geldi. Cizre'deki gözlemlerini anımsatan Tanrıkulu, "Maalesef aynı yöntem orada da sürebilir," dedi.

Haber Giriş Tarihi: 13.03.2016 14:01
Haber Güncellenme Tarihi: 13.03.2016 14:01
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
'Yüksekova ve Nusaybin'de de aynı şeyler olabilir'

Aylarca sokağa çıkma yasağının uygulandığı ve çok sayıda insanın yaşamını yitirdiği Cizre'de incelemelerde bulunan CHP heyetinde de yer alan Sezgin Tanrıkulu, Cizre'de hiçbir hukuka, hiçbir kurala uymayan bir durum yürütüldüğünü söyledi.

Tanrıkulu, benzer durumun Nusaybin'de, Yüksekova'da ve Şırnak'ta da yürütülebileceğine dikkati çekti.

Demokrat Haber'den Gökhan Soylu'ya açıklamalarda bulunan Tanrıkulu'nun Cizre'deki gözlemlerini de içeren bazı değerlendirmeleri şöyle:

Cizre gözlemleri

"İnsanların, polisin paylaştığı görüntülerden az çok Cizre'de neler yaşandığını anlamıştık ama kendi gözlemlerimizden sonra bir yazıya, bir fotoğrafa sığmayan, çok daha farklı ve ağır bir tablo ile karşı karşıya kaldığımızı gördük.

Siz şimdi bir fotoğraf karesinde bir binayı yıkılmış görebilirsiniz fakat bütün Cizre böyle... 4-5 mahallesi tamamen yıkılmış, sanki bir savaştan çıkmış gibi. Boşaltılmış binaların tepelerine bayraklar asılmış. Düşman ceza hukukunun uygulandığı, oradaki yurttaşları vatandaş olarak görmeyen bir anlayışın yürüttüğü ağır bir tablo olmuş. 70 yaşında bir kadın 'biz düşman mıydık, neden bunu bize yaptılar' dedi bize.

2 bodruma gittik, 3'üncüye gidemedik. Bodrum dediğimiz, apartmanın zemin katı. Cizre'ye sokağa çıkma yasağından bir gün öncesinde gelen gençlerin girip çıkamadığı yer. Ana caddeye 200 metre mesafede bir bina. Yani anlatmak istediğim oradaki gençler çok rahatlıkla sağ çıkartılabilirdi. Ama öldürmeyi tercih ettiler.

'Kimyasal silah' iddiaları

Şebnem Fincancı'nın raporunu Meclis'te okudum, kayıtlara geçmesi açısından. O raporda 10-12 yaşında olduğu tahmin edilen bir çocuğun çene kemiğinden bahsediliyor. Bununla birlikte insan kemikleri var kömürleşmiş bir halde ama bunun yanında yanmamış yün var.

Yanmamış yün var yani... Dolayısıyla sadece insanlara yönelik bir silah kullanılmış olabilme ihtimali çıkıyor. Bilemiyorum, fakat bu tablo bize çok ağır bir fotoğrafla karşı karşıya olduğumuzu gösteriyor.

Hiçbir hukuka, hiçbir kurala uymayan bir durum yürütülmüş Cizre'de. Yürütülmüş diyorum ama şimdi Nusaybin'de, Yüksekova'da, Şırnak'ta yeniden yürütülmeyecek diye bir güvence yok. Maalesef aynı yöntem orada da sürebilir."

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.