SON DAKİKA
Hava Durumu

Yılmaz Akkılıç Bursa Araştırmaları Ödülü sahipleri açıklandı

Yılmaz Akkılıç Bursa Araştırmaları Ödülü'ne değer görülen çalışmalar belirlendi. Seçici Kurul, bu yıl Başarı Ödülü'nü, Şermin Çakıcı, Damla Çinici ve Fehmi Enginalp'in çalışmalarına verdi. Jüri Özel Ödülü'ne de Kamil Kellecioğlu'nun çalışması değer görüldü.

Haber Giriş Tarihi: 21.04.2016 15:25
Haber Güncellenme Tarihi: 21.04.2016 15:25
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
Yılmaz Akkılıç Bursa Araştırmaları Ödülü sahipleri açıklandı

Nilüfer Akkılıç Kütüphanesi'nin Nilüfer Belediyesi ve Bursa Gazeteciler Cemiyeti ile birlikte düzenlediği "Yılmaz Akkılıç Bursa Araştırmaları Ödülü 2016" sahipleri Seçici Kurul tarafından belirlendi. Prof. Dr. Saime Yüceer, Prof. Dr. Feza Karaer, Doç. Dr. Neslihan Sam, Doç, Dr. Tülin Vural Aslan, Şafak Pala, Yener Akkılıç ve Hacı Tonak'tan oluşan Yılmaz Akkılıç Bursa Araştırmaları Ödülü Seçici Kurulu, aday yapıtlar üzerindeki son değerlendirmesini yaparak ödüle değer bulunan isimleri açıkladı. Seçici Kurul tarafından yapılan açıklamada "Yılmaz Akkılıç Bursa Araştırmaları Ödülü Seçici Kurulu'nun bütün üyelerinin katılımıyla gerçekleşen toplantısında, eser sahiplerinin isimleri kapatılmış olarak yapılan puanlamalar sonucunda başarı ödülleri belirlenmiştir" denildi.

Bu yıl altıncısı gerçekleştirilen Yılmaz Akkılıç Bursa Araştırmaları Ödülü, kabul edilmiş doktora tezi, kabul edilmiş yüksek lisans tezi ve akademi dışı alan olmak üzere üç kategoride verildi. Buna göre doktora kategorisinde Şermin Çakıcı, yüksek lisans kategorisinde Damla Çinici, akademi dışı kategoride Fehmi Enginalp aldı.

Üniversitelerin doktora programlarında kabul edilmiş tezlere yönelik kategoride Şermin Çakıcı, "Bursa'daki Koruma Faaliyetlerinin Koruma Kurul Kararları Odaklı Değerlendirilmesi (1955-2012)" başlıklı doktora tezi, ilgili kurumların konuya ilişkin çaba ve uygulamalarına koruma kurulları kararları açısından eleştirel bir ışık tuttuğu ve bilimsel seçenekler geliştirdiği için başarı ödülüne değer görüldü. Üniversitelerin yüksek lisans programlarında kabul edilmiş tezlere yönelik kategoride Damla Çinici'ye ait "Türkiye Cumhuriyeti Mimarlığının Modernleşme Sürecinde Mimar Gulio Mongeri: Bursa Çelik Palas Oteli ve Kaplıcası" başlıklı tez; kentin sosyal, kültürel tarihinde seçkin bir yeri bulunan yapıya ve mimarı Mongeri'ye yetkinlikle dikkat çektiği için başarı ödüle verildi. Akademi dışı alandaki kategoride de Fehmi Enginalp'a ait "Sürgünlerin Güzel Başkenti" başlıklı çalışma, kentin tarihsel ve kültürel geçmişine farklı bir açıdan yaklaşmayı denediği için başarı ödülü alan yapıtlar arasında yer aldı.

Üniversitelerin yüksek lisans programlarında kabul edilmiş tezlere yönelik kategoride de Kamil Kellecioğlu'na ait "Bursa Koşullarında Yetiştirilen Santa Maria Armut Çeşidinin Hasat Olgunluk Zamanının Saptanması" başlıklı tez, bu armut türü üreticilerinin önemli bir sorununa çözüm geliştirdiği için jüri özel ödülü verildi.

Akkılıç Bursa Araştırmaları Ödülü Seçici Kurulu'nun "Başarı" ödülü verdiği yapıtların sahiplerine 4'er bin lira para ödülü verilecek. Ayrıca başarı ödülüne ve jüri özel ödülüne değer görülen yapıtlar kitap olarak basılacak. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.