SON DAKİKA
Hava Durumu

Yeni araç plakaları 1 Ocak 2024'ten itibaren karekodlu olacak

Yeni bastırılacak motorlu araç plakalarında 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren ‘karekod’ yer alacak. Uygulama ile sahte plakanın da önüne geçilecek.

Haber Giriş Tarihi: 14.10.2023 13:54
Haber Güncellenme Tarihi: 14.10.2023 14:02
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
Yeni araç plakaları 1 Ocak 2024'ten itibaren karekodlu olacak

Motorlu taşıt satışından, devir ve tescilinden sonra yeni bastırılacak plakalarda 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek ‘karekod’ uygulaması ile ilgili olarak Bursa Şoförler ve Otomobilciler Odası (BŞO) ev sahipliğinde bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.

Plaka Yönetim Sistemi Eğitim Toplantısına, Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın’ın yanı sıra Bursa ve ilçeleri ile çevre illerdeki Şoförler ve Otomobilciler Odalarının başkanlarıyla genel sekreterleri katıldı.

Yeni satılan veya devredilen araçlar için tescil işlemi sonrası çıkartılacak motorlu taşıp plakalarının karekodlu hale getirilmesi uygulaması hakkında bilgi paylaşılan toplantıya ev sahipliği yapan Bursa Şoförler Odası Başkanı Ahmet Çakır ile Bursa Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Fahrettin Bilgit’in konuşmalarının ardından TŞOF Başkanı Fevzi Apaydın uygulama hakkında bilgiler verdi.

Fevzi Apaydın, “Araçların satışı, devir ve tescil hizmetlerinin yürütülmesi hakkında yönetmelikte değişiklik yapılmıştır. Bu uygulama ile sahte plakanın önüne geçilecektir. Plakanın hangi seri numarası ile ne zaman ve nerede üretildiği gibi bilgiler elektronik ortamda kayıt altına alınarak otomatik olarak ilgililerin kullanımına sunulacak” dedi.

Konuşmaların ardından yapılan sunumda uygulama hakkındaki bilgilendirmelerinde bulunuldu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.