SON DAKİKA
Hava Durumu

Yazar Emrah Serbes'in cezası onandı

İzmir'de trafik kazası sonucu 3 kişinin ölümüne neden olmak suçundan 13 yıl 4 ay hapisle cezalandırılan yazar Emrah Serbes'in cezası, İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 14. Ceza Dairesince onandı.

Haber Giriş Tarihi: 11.12.2018 21:37
https://www.bursaport.com
Yazar Emrah Serbes'in cezası onandı

Yazar Emrah Serbes'e, önünde seyreden otomobile çarparak, aynı aileden 3 kişinin ölümüne neden olduğu gerekçesiyle verilen 13 yıl 4 ay hapis cezası, istinaf mahkemesi tarafından onandı.

İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 14. Ceza Dairesi, sanık Emrah Serbes hakkında taksirle ölüme neden olma suçundan kurulan mahkumiyet hükmünü taraf avukatlarının itirazları üzerine inceledi. 

Avukatların farklı gerekçelerle yaptıkları itirazları reddeden daire, ilk derece mahkemesinin, olayın oluş şekline ve sanığın kusur durumuna göre, olayda bilinçli taksir koşullarının bulunduğu yönündeki kararını yerinde buldu.

Kararda, ilk derece mahkemesinin kararında usule ve esasa ilişkin herhangi bir hukuka aykırılık bulunmadığı, delillerde ve işlemlerde eksiklik olmadığı, ispat bakımından değerlendirmenin yerinde olduğu, eylemlerin doğru olarak nitelendirildiği ve kanunda öngörülen suç tiplerine uyduğu, cezaların kanuni bağlamda uygulandığı kaydedildi.

Bilinçli taksir koşulları

İstinaf başvurusunda bulunan vekillerin bu başvurularının esastan reddedildiği anımsatılan kararda, tanıkların, Serbes'in alkol koktuğu yönündeki beyanları, araçta bulunan bira kutusunda sanığın DNA örneklerinin bulunması ve sanığın kazadan yaklaşık 26 saat sonra tedavi için yattığı hastanede 102 promil alkollü olduğunun tespit edildiği ve bu nedenle bilinçli taksir koşullarının oluştuğu belirtildi. 

14. Ceza Dairesi, olay anında Emrah Serbes'in suçunu üstlendiği için 1 yıl hapis cezasına çarptırılan Kenan Doğru'nun cezasını da onadı. Doğru'nun cezası kesinleşti. 

Serbes'in tutukluluk halinin devamına karar verilirken, 7 gün içerisinde bir üst mahkemeye itirazda bulunabileceği ifade edildi. 

'Kararı temyiz edeceğiz'

Ahmet Mert Özçelik'in avukatı Burcu Ece Güler, taksirle birden fazla kişinin ölümüne sebebiyet verme suçunda üst sınırın 15 yıl olduğunu, bilinçli taksir durumunda cezanın yarı oranına kadar arttırılabildiğini, İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 14. Ceza Dairesince onanan cezanın ise üst sınıra bile yaklaşmadığını, bu yüzden karara itiraz edeceklerini belirtti.

Avukat Güler, normalde bilinçli taksirle olmayan bir trafik kazasında birden çok kişinin ölümüne sebebiyet veren kimseye 15 yıla kadar mahkeme takdiriyle hapis cezası verilebilirken, bu olayda bilinçli taksir olmasına ve 3 kişinin hayatını kaybetmesine rağmen hapis cezasının 13 yıl 4 ayda kaldığını hatırlattı.

Güler, "Bu cezanın az olduğunu düşünüyoruz. Müvekkil, verilen cezadan manevi olarak tatmin olmamıştır. Bu sebeple kararı temyiz edeceğiz. Sanığın yargılama sürecinde pişman olmayan tutumu karşısında verilen ceza, müvekkili manevi yönden tatmin etmemiştir. Kararın tebliğinden itibaren Yargıtaya başvurup temyize götürme hakkımız var. Bu hakkımızı kullanacağız." diye konuştu.

Olay nasıl gerçekleşti?

İzmir-Aydın Otoyolu'nda önünde seyreden otomobile çarparak aynı aileden 3 kişinin ölümüne neden olan ve hakkında 22,5 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılan tutuklu sanık Emrah Serbes, 13 yıl 4 ay, kazadan sonra 34 NT 5005 plakalı otomobili kendisinin kullandığını söyleyen Kenan Doğru ise 1 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Emrah Serbes'in vekilliğini istinaf aşamasında üstlenen avukat Ersan Şen, vermiş olduğu istinaf dilekçesi ile Serbes'e haksız olarak fazla ceza verildiğini savunarak, tahliye talebinde bulunmuştu. 

Mağdur tarafın avukatı da karara itiraz ederek, cezanın artırılmasını istemişti.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.