SON DAKİKA
Hava Durumu

Veteriner Hekimlerden aşı adaletsizliğine isyan!

Koronavirüs salgınında birçok meslek grubuna aşıda öncelik tanınırken, veteriner hekimlerin bunun dışında tutulması, bu mesleğin mensuplarını isyan ettirdi.

Haber Giriş Tarihi: 06.05.2021 10:09
Haber Güncellenme Tarihi: 06.05.2021 10:09
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
Veteriner Hekimlerden aşı adaletsizliğine isyan!

Bursa Veteriner Hekimleri Odası (BVHO), koronavirüs salgını sürecinde özellikle aşılamada "ayrımcılığa" uğradıklarını öne sürdü. Dertlerinin "öncelik" değil, "ayrımcılık" yapılması olduğuna dikkat çeken Bursa Veteriner Hekimleri Odası yönetimi yaptığı yazılı açıklamada şu görüşleri savundu:

"Beş, bazı fakültelerde altı yıl akademik eğitim sonrası, 'veteriner hekim' unvanı ile mezun olan bir sağlık meslek grubu olarak, her şeyden önce bir pandemi döneminde,  hasta ile yüz yüze çalışan 'sağlık çalışanları' dışında, aşıda 'öncelik' kavramını kabul etmediğimizi,  aşının tamamen ücretsiz ve adil bir şekilde tüm topluma ulaştırılması gerektiğini  savunduğumuzu belirtmek isteriz.

Bununla birlikte, bu süreçte mesleğimizin tanımlandığı alanın 'sağlık' olması,  canlı ile uğraşan iki hekimlik grubundan biri olmamız, 'veteriner tababet' kapsamında aldığımız karşılaştırmalı tıp eğitimimiz nedeniyle, içinde olduğumuz sağlık meslek gruplarının tamamının aşılanıp sadece 'veteriner hekimlerin' aşılanmamasını büyük haksızlık ve çok ciddi bir ayrımcılık olarak görüyoruz."

'Veteriner hekimler viroloji eğitimi alıyor, virüs çalışıyor, aşı üretiyor ama aşılanmıyor'

Veteriner hekimlerin, aldıkları eğitim kapsamında, virüs bilimi ile ilgili hem hayvan hem insan çalışmalarının içinde olduğunu belirten BVHO Yönetimi, SARS CoV-2 izolasyon ve aşı çalışmalarında veteriner hekimler olduğu halde aşılanmamalarını da şu cümlelerle eleştirdi:

"Veteriner hekimler tüm çalışma alanlarında hem hayvan sağlığının hem de halk sağlığının ihtiyacı olan 'kesintisiz sağlık hizmeti' bilinciyle, ara vermeden çalışmaya devam ettiler. Aynı zamanda, COVİD-19 etkeni SARS CoV-2 ile ilgili ilk viroloji çalışmaları, ilk aşı çalışmaları veteriner hekimlerin ağırlıklı olduğu ekipler tarafından yapıldı. O halde neden bu ayrımcılığa uğruyorlar?"

'Kendi meslek grubu içinde ayrımcılık'

Veteriner hekimlerin çilesi bununla da bitmedi, sağlık sınıfında uğradığı ayrımcılık yetmezmiş gibi kendi meslek grubunda da ayrımcılık yaşadı. Asıl isyanlarının da burada başladığını belirtti Bursa VHO yönetimi...

"20 Nisan tarihinde, Türk Veteriner Hekimleri Birliği, veteriner hekimlerin aşılanacağına dair bilgi verdi ve  Türkiye'deki 56 meslek odasından üye listelerini istedi. Aşılama başladı ancak sadece kamudaki veteriner hekimleraşılandı. Bu da yetmezmiş gibi, 4 Mayıs 2021 tarihinde , tüm Türkiye'deki Tarım İl ve İlçe Müdürlükleri, meslek odalarını arayarak,  ''sözlü olarak'' serbest veteriner hekim listelerini tekrar istediler. Bu ciddiyetsizlik, gönderilmiş listelerin kaybolması ya da farkedilmemesi bizi ''neler oluyor'' sorusuyla karşı karşıya bıraktı."

'Gönderilen listeler nerede, bilgiler kimlerle paylaşıldı?'

Türkiye'deki 56 odanın liste verdiğini, buna rağmen sadece kamudaki veteriner hekimlerin aşılandığını belirten BVHO yönetimi, Sağlık Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı ile Türk Veteriner Hekimleri Birliği arasındaki bu iletişim sorununun yanıtını alamadıklarını, bu nedenle bu basın açıklamasına ihtiyaç duyduklarını belirterek şunları söyledi:

"Farklı ülkelere aşılar gönderilirken ülkedeki bir sağlık meslek grubunun aşılanamaması anlaşılır gibi değildir. Sağlık Bakanı'nın 28 Nisan 2021 tarihinde, twitter paylaşımında  'Bu hafta veteriner hekimler aşılanacaktır' duyurusuna rağmen serbest veteriner hekimlerin hala aşılanmamış olmamasını, salgın sürecinde birçok konuda olduğu gibi bu konuda da yaşanan sistemsizliği hayretle izlemekteyiz."

'Aşı adaletsizliğinin boyutunu merak ediyoruz'

BVHO Yönetim Kurulu, Sağlık Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı ve Türk Veteriner Hekimler Birliği'ne son olarak şöyle seslendi:

"Kendi işini yaparken asla kamu desteği almayan ancak kamu hizmeti veren, istihdam sağlayan, vergisini ödeyen, ülkenin ekonomisine katma değer sağlayan, herşeyden önemlisi pandemi koşullarında dahi hayvan sağlığı-halk sağlığı hizmetini kesintisiz olarak sürdüren serbest veteriner hekimlerin aşılanmamasının ardındaki gerçekleri merak ediyor ve aşılama konusundaki samimiyetsizliğin başka hangi alanlarda var olduğuna dair sorularımızı yetkililere buradan sorduğumuzu kamuoyu ile de paylaşıyoruz."

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.