SON DAKİKA
Hava Durumu

Türkiye şehitlerini uğurladı

Silvan-Dolapdere mevkiindeki saldırıda şehit olan 13 askerin 8'i bugün toprağa verildi.

Haber Giriş Tarihi: 17.07.2011 02:20
Haber Güncellenme Tarihi: 17.07.2011 02:20
https://www.bursaport.com
Türkiye şehitlerini uğurladı

Adana'da Mustafa Güney ve Gökhan Yıldırım, Zonguldak-Ereğli'de Noyan Aydın, Ankara-Çubuk'ta Aykut Delimehmetoğlu, Gaziantep-Nizip'te Mehmet Kaz, Samsun-Alaçam'da Necmettin Torun, Giresun-Dereli'de Emrah Eker ve Tekirdağ-Şarköy'de Gökhan Kaplan düzenlenen törenlerin ardından toprağa verildi.

Ankara'nın Çubuk İlçesi'nde Merkez Camii'nde Şehit onbaşı Aykut Delimehmetoğlu için düzenlenen törene CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Devlet Bakanı Ali Babacan, AK Parti ve CHP'li vekillerin yanı sıra Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner ve Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Necdet Özel dışındaki kuvvet komutanları katıldı.

Namaza katılanlar arasında yer alan ve oğlu Hayati Bilgin'in askerdeyken 1995 yılında şehit olduğunu belirten Osman Bilgin, Delimehmetoğlu'nun naaşının bulunduğu tabuta sarılarak, ağladı.

Namazın ardından şehit Delimehmetoğlu'nun Türk bayrağına sarılı tabutu, bir süre omuzlarda taşındıktan sonra top arabasına konuldu. Tabutun daha sonra nakledildiği cenaze aracının önlerinden geçişi sırasında Delimehmetoğlu'nun annesi Gülnur ve babası Beytullah asker selamı verdi. Gülnur ve Beytullah Delimehmetoğlu, asker selamının ardından oğulları Aykut Delimehmetoğlu'nu el sallayarak, son yolculuğuna uğurladı.

Top arabasının geçişi sırasında namaza katılan vatandaşlar, tekbir getirerek PKK aleyhine sloganlar attı.

AĞRI

Jandarma Komando Er Vefa Çelik'in cenazesi, memleketi Ağrı'da toprağa verildi. Çelik'in Türk bayrağına sarılı naaşı, Diyarbakır'da düzenlenen törenin ardından askeri uçakla memleketi Ağrı'ya getirildi.

Ağrı Havaalanı'nda askerlerin omzunda uçaktan indirilen şehidin naaşı, Yüzüncü Yıl Mahallesi'ndeki baba evine götürüldü. Burada, ağıtlar yakarak gözyaşı döken yakınları, güçlükle sakinleştirildi. Şehidin cenazesi, daha sonra Yavuz Camisi'ne getirildi.

Müftü Vekili Şevket Dilmaç, cenaze namazı öncesinde yaptığı konuşmada, şehidin ailesine ve yakınlarına başsağlığı diledi.

Şehit Çelik'in Türk bayrağına sarılı tabutu, kılınan cenaze namazının ardından bir süre omuzlarda taşınarak askeri araca konuldu. Cenaze, uzun araç konvoyu eşliğinde kent merkezindeki şehitliğe götürülerek gözyaşları arasında defnedildi.

Cenaze törenine, şehidin yakınlarının yanı sıra, Vali Vekili Murat Güven, 12. Mekanize Tugay Komutanı Tuğgeneral Hakan Atınç, Belediye Başkan Vekili Hasan İlidi, Emniyet Müdürü Halil Karataş, İl Jandarma Komutanı Albay Hakan Çetin, ilçe belediye başkanları, askeri yetkililer ve çok sayıda vatandaş katıldı.

ADANA

Jandarma uzman çavuşlar Mustafa Güney ve Gökhan Yıldırım için memleketleri Adana'da Sabancı Merkez Camisi'nde tören düzenlendi.

Cami avlusundaki törene Mustafa Güney'in hamile eşi Merve, annesi Dudu Güney ve kardeşleri, Gökhan Yıldırım'ın babası Yaşar ve annesi Yıldız Yıldırım katıldı. Şehitlerin yakınları gözyaşlarına hâkim olamazken, bazı akrabaları PKK'yı lanetledi. Sağlık ekipleri tören boyunca Mustafa Güney'in kalp rahatsızlığı bulunan annesi Dudu'nun yanından ayrılmadı. Dudu, sandalye haline getirilen sedyeye oturtuldu.

Törende AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik, AK Parti Adana milletvekilleri Necdet Ünüvar ve Mehmet Şükrü Erdinç, CHP milletvekilleri Ümit Özgümüş, Turgay Develi, MHP milletvekilleri Seyfettin Yılmaz, Ali Halaman, Vali İlhan Atış, 6. Kolordu Komutanı Korgeneral Mehmet Eröz, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Ali Lapanta, Emniyet Müdürü Mehmet Avcı ve çok sayıda ilgili hazır bulundu.

SAMSUN

Jandarma Komando Çavuş Necmettin Torun, memleketi Samsun'un Alaçam ilçesine bağlı köyünde ağıtlarla toprağa verildi.

Törene, şehidin ailesi ve yakınlarının yanı sıra Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Vali Hüseyin Aksoy, AK Parti Samsun milletvekilleri Ahmet Yeni, Tülay Bakır ve Akif Çağatay Kılıç, CHP Samsun milletvekilleri İhsan Kalkavan ve Haluk Koç, MHP Samsun Milletvekili Cemalettin Şimşek, Garnizon Komutanı Tümgeneral Ömer Bayraklı, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ile vatandaşlar katıldı.

GİRESUN

Jandarma Komando Çavuş Emrah Eker (22), memleketi Giresun'da toprağa verildi.

Şehidin acılı annesi Medine Eker'i iki kadın astsubay teselli etmeye çalıştı. Anne Eker, "Oğlum sana doyamadım. Vatan için şehit oldun. Ben hakkımı helal ediyorum, sen de helal et. Vatan sağ olsun. Bir oğlum daha var, onu da senin yerine göndereceğim. Keşke beni çağırsaydın. Senin üzerine kapanıp örtü olurdum. Oğlum son kez beni görmek için Allah seni izne gönderdi. Ben öleydim de sen ölmeyeydin. Oğlum sana doyamadım" diye ağıt yaktı.

Törene, şehidin ailesi ve yakınları, AK Parti Giresun milletvekilleri Nurettin Canikli, Mehmet Geldi, Adem Tatlı, CHP Genel Başkan Yardımcısı Volkan Canalioğlu, CHP Giresun Milletvekili Selahattin Karaahmetoğlu, Vali Dursun Ali Şahin, Giresun Jandarma Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Erhan Güder,Giresun Belediye Başkan Vekili Ahmet Yusufağaoğlu, Orman Genel Müdürü Mustafa Kurtulmuşlu, ilçe belde belediye başkanları, kaymakamlar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

GAZİANTEP

Jandarma Komando Çavuş Mehmet Kaz, memleketi Gaziantep'te toprağa verildi. Cenazenin getirilişi sırasında şehidin yakınları ağıtlar yaktı, sinir krizi geçirenler oldu. Bazı vatandaşlar ise PKK aleyhine sloganlar attı.

Anne İslim Kaz, "Bundan sonra benim üç askerim var. Onlar da kızlarım. Gerekirse kızlarımı bile askere gönderirim, vatan sağ olsun" dedi.

Törene, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin de katıldı. Şehit Mehmet Kaz'ın yakınlarına baş sağlığı dileyen Şahin, dedesi, annesi, babası ve kız kardeşlerini teselli etmeye çalıştı.

Şehidin annesi İslim Kaz, kızları Vildan, Özlem ve Zeynep'e sarılarak gözyaşı döktü. Asker üniforması giyen kız kardeşler, sık sık ağabeylerinin fotoğrafını öperek ağladı. Şehidin annesi, kızlarını göstererek, "Ağabeylerinden nöbeti devralıyorlar. Onları da ağabeyleri gibi yetiştiriyorum. Kıyafetlerini de giydiler" diyerek gözyaşı döktü.

Dede Mehmet Kaz ise torunu Mehmet'i görmek istediğini söyleyerek gözyaşı döktü. Dede Mehmet Kaz'ın torununun yakasındaki fotoğrafını göstererek, "Mehmet'im nerede?" demesi çevredekileri duygulandırdı.

Şehidin kız kardeşleri ağabeylerinin cenazesini asker selamıyla karşıladı. Şehidin dedesi Mehmet Kaz askerlerin ve yakınlarının yardımıyla cenazenin başına getirilerek, şehit olan torununu görmek istedi. "Deden kurban olsun sana oğlum" diyerek tabuta sarılan, tabutu ve şehit torununun fotoğrafını öpen Mehmet Kaz, tabutun başından güçlükle uzaklaştırıldı.

Şehidin annesi ve kız kardeşleri uzun süre tabuta sarıldı. Şehidin fotoğrafını öperek, ağıt yaktılar.

Törene, AK Parti Gaziantep milletvekilleri Halil Mazıcıoğlu, Mehmet Erdoğan, Nejat Koçer, Ali Şahin, Derya Bakbak, CHP Gaziantep milletvekilleri Mehmet Şeker ve Ali Serindağ, Gaziantep Vali Yardımcısı Mehmet Okur, Nizip Kaymakamı Yaşar Karadeniz, Belediye Başkanı Hacı Fevzi Akdoğan, Nizip Garnizon Komutanı Binbaşı Cem Çerkez, AK Parti İl Başkanı Ahmet Uzer, CHP İl Başkanı Ali Peri, protokol üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

TEKİRDAĞ

Silvan'daki hain saldırıda şehit olan Jandarma Komando Er Gökhan Kaplan, Tekirdağ'ın Şarköy ilçesine bağlı Yörgüç köyünde toprağa verildi.

Törene şehidin annesi Nevin, babası Ahmet, ağabeyleri İsmail ve Reşat Kaplan ile yakınlarının yanı sıra Orman ve Su İşleri Bakanı Veysal Eroğlu, Tekirdağ Valisi Zübeyir Kemelek, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Ömer Faruk Küçük, Kaymakam Ziya Türkdoğan, milletvekilleri, askeri erkan, siyasi parti temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Törende tabuta sarılarak oğluna veda eden anne Nevin Kaplan, "Oğlum beni yanına almak için şehit oldu. Ağlamayacağım. Kimse de ağlamasın, feryat etmesin" dedi.

Şehit Komando Er Kaplan'ın en iyi arkadaşı olduğu ve aynı tertip olarak askere gittikleri öğrenilen Mutlu Özcan'ın ablası Yıldız Özcan da, cami avlusunda tabuta sarılarak "Şimdi kardeşini yalnız bıraktın. Bu sana hiç yakıştı mı? Ben şimdi kime kardeşim diyeceğim" diyerek, gözyaşı döktü. Özcan'ı Garnizon Komutanı Ömer Faruk Küçük teselli etmeye çalıştı.

Yoğun bir kalabalık eşliğinde mezarlığa götürülen tabuta sarılan ve güçlükle ayakta durduğu gözlenen anne Kaplan, "Yeşil gözlü Gökhanım Atatürk'e benziyordu" diye feryat etti.

Cenazenin toprağa verilişi sırasında alandaki bir askere sarılan acılı anne, "Gökhanım, benim oğlum da böyle askerdi" diyerek gözyaşlarına boğuldu. Kısa süreli baygınlık geçiren acılı anne, ambulansla olay yerinden uzaklaştırıldı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.