SON DAKİKA
Hava Durumu

Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği Başkanı Cemil Tugay oldu

2004 yılında Bursa'da kurulan Türkiye Sağlıklı Sağlıklı Kentler Birliği'nin yeni başkanı İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay oldu.

Haber Giriş Tarihi: 04.06.2024 12:45
Haber Güncellenme Tarihi: 04.06.2024 22:38
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği Başkanı Cemil Tugay oldu

PELİN AKDEMİR / BURSAPORT

Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği, 41. Olağan Meclis Toplantısı üye belediye başkanlarının katılımıyla Bursa'da gerçekleştirildi. Eski Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş'ın iki yıllık başkanlık görevini tamamlanmasıyla yeni başkan seçildi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay 94 oyla birliğin yeni başkanı oldu.

Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği, eski Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin'in başkanlığında Bursa'da 2004 yılında kuruldu. Birliğin 139 üyesi bulunuyor. Geçen dönem birlik başkanlığı görevi eski Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş'a verilmişti. Aktaş'ın iki yıllık görevini tamamlamasıyla Almira Otel'de saat 10.00'da düzenlenen Meclis Toplantısıyla yeni başkan seçildi. 

MUSTAFA BOZBEY: 'KENT SAĞLIĞINI KORUMAK ZORUNDAYIZ'

Toplantının açılış konuşmasını Genel Sekreter Dr. Ahmet Recep Tekcan, yaptı. Birliğin kuruluşu, amacı ve etkinlikleri hakkında bilgi veren Tekcan, amacın kentlerin sağlıklı gelişmesinin sağlanması olduğunu söyledi. 

Toplantıda konuşma yapan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, toprağın, suyun, havanın kirlenmesiyle ortaya çıkan ve hızla yayılan salgın hastalıklar nedeniyle yerel yönetimlerin uyguladığı politikalarda halk sağlığının ve kent sağlığının korunmasının gerekli olduğunu söyledi. Bozbey, "Yeşil alanlarımızı arttırmak, su kaynaklarımızı, havamızı ve toprağımızı korumak, sağlıklı besinlere ve suya erişimi kolaylaştırmak, eğitim olanaklarını arttırmak, kısacası aldığımız her kararın insan sağlığına etkisini düşünmek ve kararlarımızı bu çerçevede şekillendirmek zorundayız" dedi. 


 
CEMİL TUGAY: 'İKLİM KRİZİNE KARŞI DAYANIŞMAYA DAVET EDİYORUM'

Konuşmaların ardından yapılan seçim sonucunda, birlik başkanlığına İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tugay, başkanvekilliğine İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban, ikinci başkanvekilliğine Nilüfer Belediye Başkanı Şadi Özdemir getirildi. Encümen üyeleri seçildi. Tugay, teşekkür konuşmasında, "Güzel bir geleceği hep beraber kurmayı diliyorum. 2004 yılında Bursa'nın öncülüğünde kurmuş oldukları bu birlik ülkemiz için önemli amaçları olan bir birlik. Bu amaç için hepimize görevler düştüğünü ifade etmek isterim. Farklı kentlerden geldik ama ülke mevsim normallerinin üzerinde sıcaklıklar yaşıyor. Bu bizlere önemli bir mesaj veriyor" dedi. Tugay, sağlıklı yaşam için gerekli alt yapıyı kurmak ve ortak çalışmalar yapmanın görevleri olduğunu belirtti. 

İklim krizinin her geçen yıl etkisini daha fazla gösterdiğini belirten Tugay, "İklim krizi, dünya üzerinde yaşayan bütün insanların karşı karşıya kaldığı bir risk. Zaman zaman bir araya gelip çalışmalarımızı karşılaştırıyoruz. Ama durduramadığımız bu iklim krizinin her şeyin önüne geçeceği günlerin yakın olduğunu düşünüyorum. Bu iki yılda sizleri en çok bu konuda aksiyon almaya ve dayanışma içerisinde olmaya davet ediyorum" şeklinde konuştu.

Tugay, kendisini göreve seçen Belediye başkanlarına teşekkür ederek konuşmasını tamamladı.

HAKKARİ BELEDİYESİNE KAYYIM ATANMASINA TEPKİ

Mersin Büyükşehir Belediyesi DEM Parti Grubu adına konuşma yapan Feride Aslan, Hakkari Belediyesine atanan kayyıma ilişkin, "Bu toplantıda birliğimizin atanan kayyımlara değinmesini beklerdim. Kayyım, demokrasiye vurulan bir darbedir. Kayyım uygulaması anayasal ilkeleri zayıflatan, zedeleyen, antidemokratik bir zihniyetin pratiğidir. İrade gaspıdır. Kayyım meselesi, her partinin önemsemesi gereken bir durumdur. Bu yanlış uygulamadan bir an önce dönülmesini talep ediyoruz" ifadelerini kullandı. 

İzmir'in Tire ve Torbalı ilçe belediyelerinin yeni üyeliğinin onaylandığı toplantıda, iki üye belediyenin ayrılmasına ilişkin karar da kabul edildi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.