SON DAKİKA
Hava Durumu

Türk Veteriner Hekimleri Birliği çip süresinin uzatılmasını istedi

Türk Veteriner Hekimleri Birliği, kedi, köpek ve gelinciklerin kimliklendirilmesine ilişkin 31 Aralık 2022 olarak belirlenen sürenin uzatılmasını istedi.

Haber Giriş Tarihi: 31.12.2022 09:35
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.2022 09:47
https://www.bursaport.com
Türk Veteriner Hekimleri Birliği çip süresinin uzatılmasını istedi

Türk Veteriner Hekimleri Birliği Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Murat Arslan, Türkiye'de 4 ile 6 milyon arasında sahipli küçük evcil hayvan varlığının tahmin edildiğini son verilere göre bunların yüzde 25 kadarının kimliklendirildiğine dikkat çekti.

Kedi, köpek ve gelinciklerin kimliklendirilmesine ilişkin son uygulama tarihinin 31 Aralık 2022 olarak belirlendiğini ifade eden Arslan, "Kayıt altına alınan sayı ve mikroçip temininde yaşanan sıkıntılar da göz önüne alındığında, kimliklendirme için verilen sürenin yetmeyeceği açıktır. Diğer taraftan tahmini hayvan sayısına göre hesaplandığında yaklaşık 2,5 -3 milyon vatandaşın cezai yaptırımla karşı karşıya kalması olasılığı bulunmaktadır" dedi.

Evcil hayvanların kimliklendirilmesinde süre uzatım talebinin Tarım ve Orman Bakanlığı’na iletildiği belirtilen Türk Veteriner Hekimleri Birliği Merkez Konseyi açıklaması şöyle:

"Türk Veteriner Hekimleri Birliği olarak uzun zamandan beri tekrarlanan bir konuya tekrar dikkat çekmek istiyoruz. Serbest veteriner hekimler her zaman olduğu gibi bugün de hastaları için tüm zorluklara rağmen, hem hayvan sağlığı hem toplum sağlığı için evrensel hekimlik değerleri çerçevesinde hizmet vermeye çalışmaktadırlar. Ancak bu olayda da yaşanan sorunlar nedeniyle hasta sahipleri ile karşı karşıya gelmektedirler. Aynı şekilde, Tarım İl/İlçe Müdürlükleri’nde çalışan veteriner hekimler de hem sayıları hem de mikroçip takma gibi invaziv bir işlemi fiziki koşulları uygun olmayan ortamlarda yapmaya çalışmaları nedeniyle hem kendileri hem de hastaları açısından yaşanan zorlukları göğüslemeye çalışmaktadırlar.

TVHB ile Odalar olarak düzenlemenin başarıya ulaşması için her türlü gayret ve iş birliğimiz devam etmektedir. Bununla birlikte, meslektaşlarımızın ve hayvan severlerin karşı karşıya kaldığı bu zor durumun düzeltilmesi ve getirilen uygulamanın hedefine ulaşabilmesi için sürenin uzatılması talebimiz Tarım ve Orman Bakanlığı’na iletilmiştir."

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.