SON DAKİKA
Hava Durumu

Türk-İş 1 Mayıs'ı Bursa'da kutladı: İşçinin Anayasası'nı yapın

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ), 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü ilk kez  Bursa'da kutladı. Genel Başkan Ergün Atalay, işçilerin sorunlarını çözecek 'İşçi Anayasası'na ihtiyacı olduğunu söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 01.05.2024 17:03
Haber Güncellenme Tarihi: 01.05.2024 17:20
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
Türk-İş 1 Mayıs'ı Bursa'da kutladı: İşçinin Anayasası'nı yapın

PELİN AKDEMİR / BURSAPORT

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederesyonu (TÜRK-İŞ), 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü ilk kez emekçilerin yoğun olduğu Bursa'da kutladı. Sabah saatlerinden itibaren İstanbul, Ankara, İzmir, Manisa, Balıkesir, Çanakkale, Yalova, Sakarya, Eskişehir, Bilecik ve Kütahya'dan kente gelen işçiler, Fatih Sultan Mehmet Bulvarı'nda buluştu. İşçilerin verdiği mesaj, "Ekonomik krizin nedeni biz değiliz" oldu.

 

Kortejin oluşturulmasıyla Acıbadem Hastanesi önünden saat 10.00'da yürüyüşe başlandı. Yürüyüşte "Vergide adalet istiyoruz", "Az kazanandan az, çok kazanandan çok", "Direne direne kazanacağız" sloganları atıldı, konfeti patlatıldı, halaylar çekildi. 

Yürüyüşün ardından 'Hastane Alanı' miting alanında binlerce işçi toplandı. Konuşmaların öncesinde Ankara'dan gelen seymenler dans gösterisi yaptı. 

Konfederasyona bağlı 35 genel başkan alandaydı. Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey de programa katılanlar arasındaydı. 

'BU UCUBE SİSTEMİ BİR AN ÖNCE DÜZELTİN'

Türk-İş’in kurulduğu Bursa’dan tüm işçilere seslenen Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, bu sene Bursa'da olmaya karar verdiklerini,  "Alanlara sığmadığınız. İyiki gelmişiz" diyerek işçileri selamladı. Atalay, seneye 1 Mayıs'ı İstanbul'da kutlayacaklarını söyledi. Atalay'ın konuşmasında ilk değindiği konu vergide adaletin olmamasıydı. Atalay, “İşçiler çalışma hayatının merkezidir. İşçinin emeği her yerdedir. Her yerde var olan işçiler çoğu zaman hak ettiğini alamaz, kıt kanat hayatını sürdürmeye devam eder. Sendikal örgütlenmeden mahrum kalır, bu benim ülkemde gerçek olan bir tablo. İşçi kimden olur? Ekonomik sıkıntı çekenden olur. Vergiyle ilgili 12 ay çalışıyoruz. Bir bölümü 11 ay, bir bölümü 10.5 ay maaş alıyor. Ülkeye yönetenlere sesleniyorum. Bu ucube sistemi bir an evvel düzeltin. Kanun meclise gelene kadar her sokakta olacağız. Bu mücadeleyi vermezsek, temsil ettiğimiz insanlar bedel ödemeye devam eder" diye konuştu. 

'CANBAZ OLSANIZ BU MESELEYİ ÇÖZEMEZSİNİZ'

Bursa’da Türk-İş’in 106 bin üyesi bulunuyor. Kentte 800 bine yakın çalışan işçinin olduğu bilgisini veren Atalay, "Biz küreği aynı istikamete çekersek sorunları çözeriz. Bunun öncüsü benim buradaki Genel Başkanlarım, Türk-İş ve tüm sendikalar olacak" dedi. Atalay, kıdem tazminatına dokunulursa grev yapacaklarını "Türkiye'yi ayağa kaldırırız" ifadesiyle aktardı. Enflasyonun ülkeyi darmadağın ettiğini söyleyen Atalay, konuşmasına devam etti:

"Öyle bir noktaya geldik ki asgari ücret düzeyine yakın bir ücret alıyoruz. Bu kabul edilebilir bir tablo değil. Ocak ayında sözleşmeler başlıyor. Sendikalar, işçiler ne derse bunu yerine getirmek mecburiyetindeyiz. Vergi, taşeron, asgari ücret, staj mağdurları bunlar bu ülkenin meselesi. Beraber olmak zorundayız. Gündemde asgari ücret var. Zam var mı diye soruyorlar? 5 işçiden 4’ü asgari ücretli. Yılda 2 kere olsun 18 bin olsun dediler bunu imzalamadık. Enflasyon öyle bir noktada ki küpün altı akıyor. Asgari ücrete zam yapılmalı ve enflasyon durdurulmalı. 10 milyonu aşkın işçi emekçisi 10 bin lira para alıyor. Bize bu parayı verenlere sormak lazım. 10 bin lira ile 17 bin lira ile 10 gün geçinemezsin. Cambaz olsanız bu meseleyi çözemezsiniz."

'İŞÇİ SORUNLARIYLA İLGİLENEN VEKİLLERİ MECLİSE SOKUN'

"Biz bu ülkenin yüzde 60’ıyız" diyen Atalay, Meclis'i işaret etti. Atalay, taşeron işçilerinin halen daha kadro beklediğini, kadroya geçen işçilerin de sorun yaşadığını, nakil işlemlerinde 6 yıldır süren sorunların çözülmediğine değindi. Atalay, Meclis'te işçi sınıfının olmadığını söyleyerek, işçilerin sorunlarını çözecek 'İşçi Anayasası'na ihtiyacı olduğunu söyledi. Atalay, "İşçi sorunlarıyla ilgilenen vekilleri ne kadar çok Meclis'e sokarsanız sorunlarımızı o kadar kolay çözeriz. İşçiyle ilgili yeni bir anayasa düzenlemesine ihtiyacımız var" diye konuştu. 

Atalay, kadın işçilere seslenerek haklarını almaları, ücrette adaletin sağlanması için sendika yönetimine girerek mücadele etmeleri gerektiğini söyledi. Atalay'ın konuşmasının ardından program sona erdi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.