SON DAKİKA
Hava Durumu

Tüm Emekliler Sendikası: Emekli aylık geliri insan onuruna yaraşır düzeyde olmalı

Son zamlarla birlikte geçinemediklerini söyleyen emekliler, en düşük emekli aylık gelirinin insan onuruna yaraşır düzeyde olmasını talep etti.

Haber Giriş Tarihi: 19.08.2023 03:28
Haber Güncellenme Tarihi: 19.08.2023 03:28
https://www.bursaport.com
Tüm Emekliler Sendikası: Emekli aylık geliri insan onuruna yaraşır düzeyde olmalı

Tüm Emekliler Sendikası Bursa Şubesi, son zamlarla birlikte aldıkları ücretin geçinmek için yetmediğini dile getirmek için Şehreküstü Meydanı’nda bir araya geldi.

Basın açıklamasını Tüm Emeklilerin Sendikası Bursa Şube Sekreteri Gülçin Ayyılmaz, okudu. Ekonomistlerin yerel seçimlerden sonra ekonomik durumun daha kötüye gideceğini belirttiğini aktaran Ayyılmaz, açıklamada şunları söyledi:

"Sermayenin bir dediğini iki etmeyen, servetlerine servet katmaları için her türlü yasal düzenlemeyi yaptığı yetmiyormuş gibi, vergi borçlarını da silen, bir avuç çıkar grubunun, ormanlarımızı sularımızı ve diğer kamu kaynaklarımızı mahkeme kararları ve hukuk kurallarını tanımadan talan etmelerini sağlayan siyasal iktidar, emekliler/emekçiler ve dar gelirlilerin talepleri söz konusu olduğunda, depremi ve bütçe imkansızlıklarını gerekçe gösteriyor. Belli sayıdaki sermaye grubunun vergileri af edilirken, temel tüketim mallarından alınan vergi oranları artırılarak, hazinede oluşan açığın yükü, biz dargelirlilerin sırtına yükleniyor. 

Ormanlık alanların korunması, anayasanın iktidara emredici hükümlerle yüklediği sorumluluk iken, bu hükmü görmezden gelerek, son örneği Akbelen'de olduğu gibi, yandaş şirketlerin katliamina yol verenler, yurttaş sorumluluğu ile yaşam alanlarını savunanlara insanlık dışı baskı uyguluyorlar. Anti demokratik yasa hükümleri, bizim haklı taleplerimizi baskılamak için kullanılırken, temel hak ve özgürlüklere ilişkin genel kabul görmüş hükümler yok sayılıyor. Sendika kurma hakkımız engellenmek isteniyor. Haklar, keyfi ve işinize geldiği gibi uyguladığınız yasalardan önce gelir diyor ve bu anti demokratik uygulamaları reddediyoruz."

'ÖRGÜTLÜ OLMADIKÇA İKTİDAR EMEKLİLERİ YOK SAYMAYA DEVAM EDECEK'

Türk - İş'in verilerine göre temmuz ayı sonu itibariyle açlık sınırının 11 bin 658 lira olduğu bilgisini paylaşan Ayyılmaz, "Yapılan vaadin seçim yatırımı olduğunu biliyoruz ve haklarımızı pazarlık konusu yapamayacağımızı ilan ediyoruz. En düşük emekli aylık gelirinin insan onuruna yaraşır düzeyde olmasını talep ediyoruz" dedi. Emeklilere örgütlenme çağrısında bulunan Ayyılmaz, "Biz  örgütlü olmadığımız sürece, iktidar emeklileri yok, hatta hazinenin sırtında yük saymaya devam edecektir. İnsanca yaşama hakkımızı alana kadar, demokratik zeminde fiili ve meşru mücadelemiz devam edecektir. Emeklilerin taleplerini daha güçlü seslendirmek için bütün emeklileri ve emekli örgütlerini birlikte mücadeleye çağırıyoruz" diye konuştu. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.