SON DAKİKA
Hava Durumu

TTB: Polis şiddeti 1714 yaralı

Türk Tabipler Birliği'nin açıklamasına göre, Gezi direnişi eylemleri sırasında polis şiddeti Ankara, İstanbul ve İzmir'de 1714 kişiyi yaraladı. Mumammer Güler'e göre ise 67 ilde 58 yaralı var.

Haber Giriş Tarihi: 03.06.2013 16:57
https://www.bursaport.com
TTB: Polis şiddeti 1714 yaralı

Gezi Parkı direnişinde İstanbul'da bir kişi hayatını kaybetti, iki kişinin hayati tehlikesi sürüyor, beş kişi yoğun bakımda, 26 kişi ise hastaneye kaldırıldı.

İstanbul Tabip Odası, müşahedeye alınan ve ayaktan tedavi edilen hastalar ile birlikte toplam 880 kişinin hastaneye başvurduğunu açıkladı.

SODAP'li genç hayatını kaybetti

Sosyalist Dayanışma Platformu üyesi Mehmet Ayvalıtaş, dün saat 22.00 civarında Ümraniye'de sokağa çıkanlar arasındaydı. Sloganlar eşliğinde E-5 üzerinde yürüyüş yapmak isteyen kitle, yolu trafiğe kapatırken gerçekleşen kazada yaralanan Ayvalıtaş hayatını kaybetti.

SODAP ve HDK Genel Meclis üyesi Seyit Kartal ise ağır yaralı olarak Göztepe SSK hastanesinde yatıyor.

Ankara'da ise 26 yaşındaki işçi Ethem Sarısülük, kafasından mermiyle vurulduktan sonra bilinci kapalı olarak ve solunumu durmuş halde hastaneye kaldırıldı. Ankara Numune Hastanesi'nde yatan Sarısülük'ün durumu ciddiyetini koruyor.

BDP vekili Ertuğrul Kürkçü, bugün İçişleri Bakanı Güler'in cevaplaması istemiyle Sarısülük'ün polis silahından çıkan gerçek mermiyle vurulmasıyla ilgili soru önergesi verdi. Kürkçü beyne ağır zarar veren kurşun çıkarılamadığı için balistik incelemenin yapılamadığını belirtti. Ateş eden güvenlik görevlisi tespit edilip edilmediğini, hakkında ne işlem yapılacağını ve polisin gerçek mermi ile ateş yetkisi olup olmadığını sordu.

İzmir'de 420 yaralı

Polis şiddeti sonucu yaralananların sayısı tüm illerde çok yüksek.

Ankara Tabip Odası, 15'i ağır olmak üzere en az 414 yaralı bulunduğunu açıkladı.

İzmir Tabip Odası, iki gün içerisinde hastanelere 420 yaralının başvurduğunu, bunların 60'ının ambulanslarla taşındığını açıkladı.

TTB: Polis hedef aldı

Türk Tabipleri Birliği (TTB) yaralanmaların çoğunun tazyikli suyun ölçüsüz biçimde insan bedeni hedef alınarak kullanılması, biber gazı kapsüllerinin eylemcilerin üzerine sıkılması, doğrudan hedef alınarak direkt fırlatılması ve plastik mermilerin yakın mesafeden ateşlenmesiyle gerçekleştiğini belirtti.

Çok sayıda kişinin gözünü kaybettiği, kafatası kırıkları ve beyin kanaması geçirdiklerini, beyninde yabancı cisim olan hastalar olduğu ifade edildi.

TTB, polisin tavrının kaygı verici olduğunu söylediği açıklamada şu ifadelere yer verdi:

"Bilimsel olarak sağlığa zararlı olduğu, altta yatan kimi hastalıkların varlığında ölümcül sonuçlar yaratabildiği bilinen biber gazının toplumsal olaylarda fütursuzca kullanılıyor olması başlı başına bir halk sağlığı sorunu haline gelmiştir. Bu da yetmezmiş gibi içeriği bilinmeyen başka gazların da kullanıldığı iddiası ortada durmaktadır. İnsan sağlığını bu derece yakından ilgilendiren bir konuda İçişleri Bakanlığı'nın ivedilikle açıklama yapması, kullanılan kimyasalların içeriğini kamuoyuyla paylaşması gerekmektedir."

Güler: 58 yaralı var

İçişleri Bakanı Muammer Güler ise Türkiye genelinde yaralanan vatandaş sayısının 58 olduğunu iddia etti. Yaralıların İstanbul'da dördü yoğun bakımda 23 yaralı; Ankara'da ise ikisi yoğun bakımda 31 yaralı olduğunu söyledi.

Güler ayrıca 115 güvenlik görevlisinin yaralandığını; 89 polis aracı ve 42 özel aracın zarar gördüğünü; 94 iş yeri, bir konut, bir polis merkezi ve dört parti binasında hasar meydana geldiğini açıkladı.

(Bianet)

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.