SON DAKİKA
Hava Durumu

TTB'den Prof. Dr. Kayıhan Pala'ya destek çağrısı

Türk Tabipleri Birliği, Bursa Valiliği'nin talebiyle Bursa Uludağ Üniversitesi Rektörlüğü tarafından 'halkı yanlış bilgilendirme ve paniğe yönlendirici' açıklamalar yaptığı iddiasıyla soruşturma açılan Prof. Dr. Kayıhan Pala'ya destek çağrısında bulundu. TTB, 21 Temmuz Salı günü savunmasını verecek Pala'nın yanında Bursa'da olacaklarını belirterek, "Sizleri/Bursa'yı birlikte olmaya çağırıyoruz" denildi.

Haber Giriş Tarihi: 19.07.2020 21:55
Haber Güncellenme Tarihi: 19.07.2020 21:55
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
TTB'den Prof. Dr. Kayıhan Pala'ya destek çağrısı

Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi ve Türk Tabipleri Birliği Kovid-19 İzleme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Kayıhan Pala hakkında Bursa Valiliği'nin talebiyle Bursa Uludağ Üniversitesi Rektörlüğü tarafından "halkı yanlış bilgilendirmek ve paniğe yönlendirici açıklamalarda bulunmak" suçlamasıyla soruşturma başlatılmıştı.

Türk Tabipleri Birliği, 21 Temmuz Salı günü hakkında açılan soruşturmayla ilgili savunmasını verecek olan Pala'ya destek çağrısında bulundu.

TTB'den yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

"Prof. Dr. Kayıhan Pala, halk sağlığının kararlı savunucusudur!

Olağandışı dönemlerde doğru/bilimsel bilgileri paylaşan, yol gösteren insanlar daha değerli; güç odaklarından bağımsız, topluma karşı sorumluluk taşıyan bilim insanlarına ihtiyaç her zamankinden daha fazladır. Belirsizlik ve yetersiz bilginin kuşattığı panik ikliminden ancak güven veren bilim insanlarının topluma seslenmesiyle çıkılır. Bu niteliklere sahip bilim insanlarının açık sözlü, içten, gerçeği saklamayan paylaşımlarıyla panik azalır. Sevindiricidir ki bilimden ve liyakatten uzaklaştırılmaya çalışılan ülkemizde bu özelliklere sahip bilim insanları vardır. Bunlar içerisinde önde gelen bir isim de Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim üyesi Prof. Dr. Kayıhan Pala'dır.

Ne üzücü ki pandeminin Bursa'da yükselişe geçtiği günlerde Bursa Valiliği tarafından Cumhuriyet Başsavcılığı'na ihbarda bulunulmuş, ardından dosya gereği için Uludağ Üniversitesine gönderilmiş ve Üniversite Rektörlüğü "halkı yanlış bilgilendirme ve paniğe yönlendirci" açıklamalar yaptığı iddiası ile soruşturma açmıştır. 

"Kayıhan Pala, Bursa'nın bir şansıdır"

Biz aşağıda imzası olan tabip odaları, Kayıhan Pala'nın geçmişteki katkılarının yanı sıra Türk Tabipleri Birliği Covid-19 İzleme Kurulu üyesi kimliğiyle de bilim insanı sorumluluğunu layıkıyla yerine getirdiğinin tanıklarıyız. Güvenilir bir bilim insanı olarak Kayıhan Pala, pandemi sürecindeTürkiye ve uluslararası bilim dünyasının, ülkemizde yaşayan insanların ve özel olarak Bursa'nın bir şansıdır, hava gibi su gibi ihtiyacıdır. 

Kayıhan Pala'ya açılan soruşturmayı halkın doğru, bilimsel, gerçek bilgiye ulaşma hakkına, bilim insanının akademik özgürlüğüne, Türkiye'de hekimlerin birlikteliğinin sesi olan tabip odalarına ve TTB'ye bir saldırı olarak görüyor, kabul etmiyoruz.

21 Temmuz Salı günü saat 11.00'de Kayıhan Pala ile dayanışma, O'nun şahsında doğru bilgiye ulaşma hakkı, akademik özgürlük, örgütlülüğümüze sahip çıkmak, soruşturmaya müdahil olmak üzere Bursa'da olacağımızı duyuruyor, sizleri/Bursa'yı birlikte olmaya çağırıyoruz."

Açıklamaya imza atan tabip odaları şöyle:

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.