SON DAKİKA
Hava Durumu

Trans Onur Yürüyüşü'ne binlerce kişi katıldı

Bu yıl 4. kez düzenlenen Trans Onur Yürüyüşü için binlerce kişi Taksim Meydanı'nda buluştu. Oldukça coşkulu geçen yürüyüşte, İstiklal Caddesi'ndeki siyaset yasağı bir kez daha fiili olarak aşıldı. Gösteriye, Gezi Parkı'nın yarattığı direniş havası damgasını vurdu.

Haber Giriş Tarihi: 24.06.2013 09:52
https://www.bursaport.com
Trans Onur Yürüyüşü'ne binlerce kişi katıldı

Saat 17.00'de Tünel'den başlayan, yürüyüş Taksim Meydanı'na ilerlerken, İstiklal Caddesi'ndeki halk alkışlarla destek verdi.

Trans Onur Yürüyüşü'ne Gezi Parkı direnişinin yarattığı hava hakimdi. Göstericiler "Bu daha başlangıç, mücadeleye devam!", "Dünya yerinden oynar ibneler özgür olsa", "Her yer Taksim her yer direniş", "Transfobik devlet istemiyoruz", "Susma haykır eşcinseller vardır" sloganlar attılar. Rengarenk giyisilerle yürüyüşe katılanlar "Direniyoruz ayol", "Yasak da neymiş ayol", "Her yerdeyiz ayol", "Diren Gezi Parkı" yazan dövizler taşıdılar.

CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Binnaz Toprak ve Yalan Dünya Dizisi'nde oynayan Tiyatro Oyuncusu Füsun Demirel de yürüyenler arasındaydı.

Eylemin sonunda okunan basın açıklaması ise şöyleydi:

Merhaba sevgili dostlar

Direniş kardeşlerimiz, devrim kardeşlerimiz merhaba!

Bugün her sene olduğu gibi zulme ve baskıya karşı tek ses çok renk olmak için buradayız bir aradayız.

Yalnızca bir sene içinde 18 trans birey nefret cinayetlerine kurban gittiği için buradayız.

Başta Meis sitesi ve Bayram sokak olmak üzere trans kadınların evleri mühürlendiği ve çalışma barınma gibi en temel hakları gasp edildiği için buradayız.

Eşcinsel ve transseksüeller aileleri tarafından kaçırılıp kaybedildiği için buradayız.

Trans kadınlar zorunlu seks işçiliğinin cenderesine iten transseksüel düşmanlığına karşı buradayız...

İktidar sahipleri, efendiler!

Mahalle baskısı, ırkçılık, cinsiyetçilik gibi her türden ayrımcı, faşizan ideolojiyle yoğurduğunuz toplum Gezi Direnişiyle bu kirli oyununuzu bozdu. Bir ay boyunca dünyaya kardeşliğin ve dayanışmanın en güzel örneklerini verdi... Polisiniz, sivil polisler aracılığıyla kurduğunuz mahalle baskınız ve nefreti kışkırtan kirli medyanız hayatımızdan çıktığı andan itibaren eşitlikçi ve özgür bir toplumu hemen orada bulunduğumuz yerde kurabildiğimizi gördük. Üzgünüz özgürlüğün tadını aldık. Umudumuzdan vazgeçmiyoruz.

Zalimlerden insaf, adalet beklemek gibi bir safdillik içinde değiliz. Esas olarak halkımıza seslenmek istiyoruz. Halk olarak kanla zulümle katliamla özdeşleşmiş kaderimizi; parkları sokakları meydanları birer halk meclisine dönüştürerek tersine çevirdik... Despotluk ve zulümle felç olmuş Ortadoğu'da umudu gerçek kıldık. Ve kardeşleştik...

Çok zor kavuştuk, çok zor barıştık ve artık birbirimizi bırakmayalım... Yüzümüzü birbirimize dönelim ve artık gerçekten birbirimize kulak vermeye başlayalım.Gezi kardeşliği hepimize çok büyük kazandırdı ve kardeşleşerek devam edersek çok daha büyük kazanacağız.

Kısacası bu şanlı direniş, bu bir aylık tatlı kaos bizlere başından beri doğru yolda olduğumuzu gösterdi. Dün olduğu gibi bugün de direnmeyi umudu taşırmaya devam edeceğiz. Adliye karakol kapılarını her gün, her gün, her gün zorlayacağız!

Cinselliğin siyahları olan bizler; dünyanın tüm siyahları ile birlikte kolkola sokaklarda özgürlük şarkıları söyleyeceğimiz günleri hep beraber yaratacağız!

İnanın translar özgür olsa dünya yerinden oynar.

Transların Özgürlüğü Tüm Toplumu Özgürleştirecektir!

Yaşasın Gezi kardeşliği, yaşasın parkların kardeşliği!

İstanbul LGBTT Dayanışma Derneği
Kadın Kapısı
Lambda İstanbul
Spod
Pembe Hayat
Siyah Pembe Üçgen
Kaos GL
Kırmızı Şemsiye Cinsel Sağlık ve İnsan Hakları Derneği
Hebun
Morel

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.