SON DAKİKA
Hava Durumu

TMMOB’dan gazeteciye kurşuna tepki: Özgür basın susturulamaz

Başka Gazete Genel Yayın Yönetmeni Yaman Kaya, dün akşam saatlerinde iş yerinden ayrıldıktan kısa bir süre sonra seyir halindeyken silahlı saldırıya uğradı. Olay üzerine TMMOB Bursa İl Koordinasyon Kurulu, “Özgür basın susturulamaz, gazeteci Yaman Kaya’ya yapılan silahlı saldırıyı kınıyoruz” basın açıklaması yaptı.

Haber Giriş Tarihi: 14.11.2023 17:51
Haber Güncellenme Tarihi: 15.11.2023 06:48
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
TMMOB’dan gazeteciye kurşuna tepki: Özgür basın susturulamaz

Başka Gazete’nin Genel Yayın Yönetmeni Yaman Kaya’ya dün akşam saatlerinde silahlı saldırı gerçekleştirildi. Aracında seyir halindeyken hedef gözetilerek 2 el ateş edilen Yaman Kaya, saldırıyı yara almadan atlattı.

‘YAMAN KAYA’YA YAPILAN SALDIRIYI KINIYORUZ’ 

TMMOB Bursa İl Koordinasyon Kurulu, Başka Gazete Genel Yayın Yönetmeni Yaman Kaya’ya yapılan saldırıya yönelik bir basın açıklaması düzenledi. Yaman Kaya’dan, Bursa basınının cesur kalemi olarak bahsedilen açıklama da şu ifadelere yer verildi:

“Bursa basınının cesur kalemi Başka Gazete Genel Yayın Yönetmeni Yaman Kaya, dün akşam iş yerinden ayrıldığı sırada aracıyla seyir halindeyken uzun süre kendisini dışarıda beklediği anlaşılan kimliği belirsiz kişi tarafından saldırıya uğramış ve şans eseri olaydan yara almadan kurtulmuştur. Bursa’daki akademik odaların ve özellikle TMMOB Bursa İl Koordinasyon Kurulu’nun kent suçlarına karşı yürüttüğü mücadelenin en yakın takipçilerinden ve bu mücadeleyi kaleme alan gazetecilerinden biri olan Yaman Kaya’ya yapılan saldırıyı lanetliyoruz.”

‘OLAYIN AYDINLATILMASI ZORUNLULUKTUR’

Gazetecilere yönelik hak ihlallerinin, haber engellemelerinin ve medya kuruluşlarına artan baskıya dikkat çekilen basın açıklamasında, “Ülke koşullarında benzer vakalar ne yazık ki, basınımızı can güvenliğinin olmadığının açık göstergesidir. Bursa’da pek alışık olmadığımız bu olay, gerçekleri yazan bir gazeteciyi susturmaya yöneliktir. Ucu nereye dokunursa dokunsun üzerine gidilmesi ve olayın aydınlatılması benzer vakaların tekrar etmemesi için bir zorunluluktur. Halkın haber alma ve gerçekleri öğrenme araçlarının en önemlisi olan basınımıza yapılan bu saldırıyı TMMOB Bursa İl Koordinasyon Kurulu olarak bir kez daha kınıyoruz” denildi.

‘SONUÇLARI BAŞKA BOYUTLARA GÖTÜRECEK’

Basın açıklamasının ardından konuşan TMMOB Bursa İKK Sekreteri ve Mimarlar Odası Bursa Şube Başkanı Şirin Rodoplu Şimşek, “Basınımızın cesur kaleminin uğradığı saldırı sonucu yaptığımız basın açıklamasına Bursa basınının ilgi göstermemesi düşündürücü. Bugün, Yaman Kaya’nın başına gelen yarın başka bir gazetecinin de başına gelebilir. Benzer vakalar yaşanmaması için dayanışma içerisindeyiz. Ucuz atlatılan bir saldırıydı ama sonuçları bizi daha başka boyutlara götürecek” dedi.  

‘MÜCADELEYE DEVAM EDECEĞİZ’

Şehir Plancıları Odası Bursa Şube Başkanı Murat İlkme de, “Yaman Kaya, TMMOB ve TMMOB’a bağlı odaların yaptığı mücadeleyi köşesine taşıyan bir kalemdi. Aslında bu saldırı, onunla beraber bu mücadelede olan herkese verilmiş bir mesaj niteliği taşıyor olabilir. Biz Yaman Kaya’ya yapılan saldırıyı kınıyoruz. TMMOB olarak mücadeleye devam edeceğimizi söylüyoruz” ifadelerini kullandı.

 ‘CESARETİN BEDELİ BU OLMAMALI’

İnşaat Mühendisleri Güney Marmara Şubesi adına İMO Sekreteri Emrah Mutlu da şöyle konuştu: “Yaman’ı Yaman yapan en önemli özelliklerinden biri cesareti. Cesaretin bedeli de bu şekilde olmamalı. Biz İnşaat Mühendisleri Güney Marmara Şubesi olarak kent suçlarına karşı Yaman Kaya gibi, cesur gazetecilerle omuz omuza mücadele vermeye devam edeceğiz.”

‘OLAYIN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ’ 

Makine Mühendisleri Odası Ahmet İhsan Taşkınsel de, “Elim bir olay ama artık ülkemizde çok doğal yaşanan süreçler bunlar. Umarım bu elim olayın failleri bulunur ve cezalandırılır. Bu olayın takipçisi olacağımızı bir kez daha belirtiyoruz. Yaman’a geçmiş olsun diliyoruz” ifadelerini kullandı.

‘SİSTEMATİK OLARAK PLANLANMIŞ’

Elektrik Mühendisleri Odası Başkanı Burak Özgen ise yıllardır özgür basına karşı orantısız bir kuvvet uygulandığına dikkat çekerek, “Çok daha büyük kayıplarımız oldu. Özgür basını susturmak, ülkemize ve kentimize bir fayda getirmez. O yüzden bizler de bugün Yaman Kaya’nın ve özgür basında haksızlığa uğrayan herkesin yanında olacağız. Ancak bu son olsun ve bunun da bir an önce failleri bulunsun. Gerekli yaptırımlar uygulansın. Aslında bu iş, sistematik olarak planlanmış ve yapılmış bir olay. Ben adli makamların bu olayın faillerini yakalayabileceğine inanıyorum” diye konuştu. 

‘ASLA OLMAMASI GEREKİRDİ’

Meteorloji Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Başkanı Feryal Biçkici, “Basın susturulmamalıdır. Asla böyle bir şey olmaması gerekiyor ama bir şekilde susturuluyor. Ben Yaman Kaya’ya yapılan saldırıları kınıyorum” diye konuştu.  

‘NASIL BÜYÜK BİR RANT?’

Peyzaj Mimarileri Odası Başkanı Fulya Akfidan Sevim de şunları söyledi: “TMMOB Bursa İKK olarak yürütmüş olduğumuz kent suçlarına karşı mücadelemizde sesimiz olan Yaman Kaya’ya geçmiş olsun diyorum… Nasıl büyük bir rant ki böyle alçakça saldırıda bulunmuşlar. Biriz ve beraberiz bu süreç devam edecek.” 

‘OMUZ OMUZA VERDİĞİMİZ İSİM’

Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Fevzi Çakmak da, şöyle konuştu: “Öncelikle biz akademik odaların temel işlevi meslektaşlarının haklarını korumak. Toplumsal olarak da görevlerimizden biri toplum suçlarını ortaya koymak ve toplumla paylaşmak. Bu anlamda basın mensupları da topluma yansıtma görevi gören ve cesurca ortaya koyan kesim olarak bizim omuz omuza verdiğimiz bir isim. Bu anlamda Yaman Kaya da en önde gelen isimlerden biri. Yaman Kaya ve Yaman Kaya gibi gazetecilerin her zaman yanında yer alacağız. Bu hareketlerin bizleri geri adım attırmayacağını burada ifade etmek istiyorum. Kesinlikle biz Yaman Kaya’nın arkasındayız. Biz de akademik odalar olarak doğruları akademik verilerle ortaya koymaya kent suçlarını işleyenlerin ortaya çıkartılmasında destek vereceğiz.” 

TMMOB Bursa İKK’da yer alan oda başkanları basın açıklamasının ardından Başka Gazete’de Yaman Kaya ve ekibini ziyaret etti.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.