SON DAKİKA
Hava Durumu

TMMOB'dan Amasra açıklaması: Bunun adı düpedüz cinayettir

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, maden faciasına ilişkin yayınladığı mesajda, "Gerekli önlemleri almadan, denetim yapmadan, güvenli koşulları oluşturmadan madencileri yerin yüzlerce metre altına gönderirseniz buna kaza diyemezsiniz. Bunun adı düpedüz cinayettir" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 15.10.2022 17:23
Haber Güncellenme Tarihi: 15.10.2022 17:23
https://www.bursaport.com
TMMOB'dan Amasra açıklaması: Bunun adı düpedüz cinayettir

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'na bağlı Türkiye Taşkömürü Kurumu’na ait Amasra Taşkömürü İşletme Müessesesine bağlı yeraltı kömür ocağında 14 Ekim Cuma günü akşam saatlerinde, yüzeyin 350 metre altında meydana gelen “grizu patlaması” sonucunda resmi açıklamalara göre şu ana kadar 41 maden emekçisi hayatını kaybetti.

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, maden faciasına ilişkin yazılı basın açıklamasında bulundu. “Bir ülkeyi tanımak istiyorsanız, o ülkede insanların nasıl öldüğünü bakın” sözünü hatırlatan Koramaz'ın mesajı şöyle:

"Tanıyın işte: Bizim ülkemizde insanlar, evine üç kuruş ekmek parası götürebilmek için yerin yedi kat dibinde ölüyorlar. Bizim ülkemizde insanlar işyerlerinin güvensizliği, yetkililerin sorumsuzluğu, patronların açgözlülüğü nedeniyle ölüyorlar. Bizim ülkemizde insanlar siyasi iktidarın rant hırsı nedeniyle, insan hayatını umursamazlığı nedeniyle ölüyorlar. Bizim ülkemizde insanlar kanunlar işletilmediği için, sorumlular cezalandırılmadığı için ölüyorlar.

Kozlu’da böyle öldük, Dursunbey’de böyle öldük, Karadon’da böyle öldük, Ermenek’te böyle öldük, Soma’da böyle öldük…

Binlerce kişi öldük, on binlercemiz yaralandı. Bunca hayatımız elimizde alınırken ne bir patron hal ettiği cezayı aldı, ne bir sorumlu yargılandı, ne bir siyasi istifa etti.

“Kaza” diyorlar, “fıtrat” diyorlar, “kader” diyorlar… Tüm bu sözler yaşanan faciaların arkasındaki sorumluları gizlemek için söyleniyor.

Gerekli önlemleri almadan, denetim yapmadan, güvenli koşulları oluşturmadan madencileri yerin yüzlerce metre altına gönderirseniz buna kaza diyemezsiniz. Bunun adı düpedüz cinayettir. Her cinayette olduğu gibi bunun da mutlaka faili vardır.

Madenci kardeşlerimizi göz göre göre ölüme yollayanlar bu cinayetin sorumlusudur. Madende güvenlik önlemlerini almayanlar bu cinayetin sorumlusudur. Madenlerin bu biçimde çalıştırılmasına izin verenler bu cinayetin sorumlusudur. Ve elbette madenleri vahşi bir sömürü ve rant kaynağı olarak kullanan siyasi iktidar bu cinayetin sorumlusudur."

TMMOB’ye bağlı odaların facianın yaşandığı bölgede incelemelerine devam edeceğini aktaran Koramaz, sorumluları ortaya çıkaraklarını kaydetti.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.