SON DAKİKA
Hava Durumu

TMMOB Bursa: Bu sessizliği kabul etmiyoruz

TMMOB Bursa İl Koordinasyon Kurulu, Gazze'de sivillere yönelik saldırıya ilişkin yapılan basın açıklamasında "Birleşmiş Milletler, ABD, AB bu vahşet karşısında kayıtsız kalıyor. Biz bu sessizliği kabul etmiyoruz" ifadelerini kullandı.

Haber Giriş Tarihi: 20.10.2023 14:18
Haber Güncellenme Tarihi: 20.10.2023 14:18
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
TMMOB Bursa: Bu sessizliği kabul etmiyoruz

Türk Mühendis ve Mimar Odalar Birliği (TMMOB) Bursa İl Koordinasyon Kurulu, Filistin'in Gazze kentinde sivillere yönelik yapılan saldırıyı basın açıklamasıyla kınadı.

Bursa Akademik Odalar Birliği'nde (BAOB) düzenlenen basın açıklamasını İKK Sekreteri Şirin Rodoplu Şimşek okudu. Şimşek'in açıklaması şöyle:

"Filistin'de bir hastaneye yönelik, Israil tarafından gerçekleştirilen ve yüzlerce masum çocuk ve sivilin oldüğü saldınyı kınıyoruz, lanetliyoruz.

Tüm dünyanın gözü önünde bir halk soykırıma uğruyor. Başta Birleşmiş Milletler olmak üzere ABD, AB bu vahşet karşısında kayıtsız kalıyor. Biz bu sessizliği kabul etmiyoruz.

İsrail, Gazze saldırısını gerekçe göstererek başlattığı askeri operasyon ile bir yandan Filistinlileri Gazze'den sürerken, diğer yandan sivil katliamına devam etmektedir.

Gazze'de bulunan milyonlarca insanı bombalayan, temel yaşamsal gereksinimlere ulaşımı engelleyen, onları toplu göçe zorlayan bir yöntemin niyetinin, topyekün katliam yapmaktan başka bir şey olmadığı açıktır.

Bölgede süren şiddetin ve İsrail'in sivillere yönelik yapmış olduğu hedef gözetmeyen saldınlarının son bulması için Birleşmiş Milletleri göreve çağırıyoruz. Ayrıca Gazze'ye yönelik uygulanan ambargo ile bölge halkının, insanlığın en temel haklarından olan yeterli ve güvenilir su ve gıdaya ulaşma hakkının elinden alınmasına son verilmelidir.

İsrail ve Filistinli halklarının barışı, karşılıklı terör yöntemlerini uygulayarak değil; demokratik ve adil koşullarda yürütülecek bir diyalog süreci ile mümkün olacaktır. İsrail Devleti'nin gerçekleştirdiği bu katliamı kınıyor ve lanetliyoruz. İnsanlığa karşı işlenen bu suçun sorumluları ortaya çıkartılmalı, sivil saldırılara son verilmeli ve siyasi çözüm süreci acilen başlatılmalıdır.

Biliyoruz ki, Filistin meselesi esas olarak emperyalizm meselesidir. Tüm dünyanın içinde olduğu bu sessizliği kabul etmiyoruz! TMMOB, direnen Filistin halkının yanındadır."

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.