SON DAKİKA
Hava Durumu

TİP Bursa: Hatay halkının iradesini hiçe saymanın hesabını vereceksiniz

Türkiye İşçi Partisi Bursa İl Örgütü, Can Atalay’ın milletvekilliğinin düşürülmesine ilişkin basın açıklamasında bulundu. Açıklamada, “Ölümü reva gördüğünüz, ölüme mahkûm ettiğiniz Hatay halkının iradesini hiçe saymanın hesabını mutlaka vereceksiniz” denildi.

Haber Giriş Tarihi: 31.01.2024 20:34
Haber Güncellenme Tarihi: 31.01.2024 23:15
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
TİP Bursa: Hatay halkının iradesini hiçe saymanın hesabını vereceksiniz

Türkiye İşçi Partisi Bursa İl Örgütü, Can Atalay’ın milletvekilliğinin düşürülmesine ilişkin Bursa’da basın açıklamasında bulundu.

Yargıtay’ın Hatay Milletvekili Can Atalay hakkında verdiği karar AK Parti Meclis Başkanvekili Bekir Bozdağ tarafından dün Meclis kürsüsünden okutulmuş ve Can Atalay’ın milletvekilliği düşürülmüştü. Türkiye’nin birçok kentinde gerçekleştirilen açıklamalara Bursa da katıldı. TİP Bursa İl Örgütü, 31 Ocak Çarşamba günü saat 19.30’da Fomara Meydanı’nda bir araya geldi. Basın açıklamasını parti adına Eray Kılıç okudu.

Kılıç, Meclis’te milletvekillerinin yemin etmek için kürsüye çağırıldığı esnada Can Atalay’ın adının ‘Hatay milletvekili’ olarak okunduğunu, Atalay’ın milletvekili sıfatı kazandığına dair şüphenin olmadığını söyledi. Atalay’ın tahliye edilmemesine ilişkin Anayasa Mahkemesine yapılan başvurunun sonucunda Anayasa Mahkemesi’nin Atalay hakkında tahliye kararı verdiğini hatırlatan Kılıç, “Karar, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesine gönderilmiş olsa da mahkeme kararın gereğini yerine getirmeyerek dosyayı Yargıtay 3. Ceza Dairesine göndermiştir. Yargıtay 3. Ceza Dairesi ise Anayasa’yı tanımamaya devam ederek AYM kararını hiçe sayan, hukuken bir karar olarak dahi adlandırılamayacak bir metne imza atmıştır” dedi.

‘HATAY HALKI VEKİLİNE KAVUŞACAK’

Kılıç, AYM’ye yapılan ikinci başvuruda dosyanın görevli ve yetkili mahkeme olan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesine gönderildiğini ve Atalay’ın derhal tahliye edilmesine oy birliğiyle karar verildiğini belirtti. Kılıç, “AYM kararlarının bağlayıcı olduğu ve tüm yargı kurumlarını bağladığı yönündeki Anayasa hükmü önce Yargıtay tarafından, ardından da TBMM tarafından fiilen yürürlükten kaldırılmıştır. Türkiye’de artık bir anayasanın bulunmadığı, anayasal güvencelerin ortadan kaldırıldığı, TBMM tarafından tescillenmiştir” diye konuştu.

Kararın altında imzası olanlara seslenen Kılıç, “Bu ülkenin tarihinin en aydınlık sayfalarından biri olan Gezi Direnişi’ni kirletebileceğinizi sanıyorsanız, yanılıyorsunuz. Ölümü reva gördüğünüz, ölüme mahkûm ettiğiniz Hatay halkının iradesini hiçe saymanın hesabını mutlaka vereceksiniz” dedi. Halka çağrıda bulunan Kılıç, “Biz, Saray’dan büyüğüz, biz iktidarlardan, patronlardan büyüğüz. Bu yüzden şimdi bir kez daha yan yana gelmek, yeniden mücadele etmek zorundayız. Can Atalay er ya da geç esir tutulduğu o dört duvar arasından çıkacak. Hatay halkı vekiline kavuşacak” ifadelerini kullandı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.