SON DAKİKA
Hava Durumu

'Teknolojiyle birlikte işgal yöntemi değişti'

ODTÜ Elektrik Elektronik Mühendisliği Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ahmet Rumeli, gelişen teknolojinin emperyalist ülkelerin işgal yöntemlerini değiştirdiğini belirterek, "Fiili işgalin faturası yüksek olduğu için, emperyalist devletler zayıf devletlerin kaynaklarını, başlarına kukla yöneticiler getirerek sömürmeye başladılar" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 11.09.2013 13:14
Haber Güncellenme Tarihi: 11.09.2013 13:14
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
'Teknolojiyle birlikte işgal yöntemi değişti'

Bursa Platformu Derneği, önceki gün üyelerine yönelik bir konferans düzenledi. Vali Münir Karaloğlu, AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Öztürk'ün de izlediği Ördekli Kültür Merkezi'ndeki konferansın konuğu, Türkiye'nin elektrik ve elektronik alanında tanınmış profesörlerinden Ahmet Rumeli'ydi. Tepegöz eşliğinde 'Fezaya, dünyaya ve Türkiye'ye bakış' konulu bir konferans gerçekleştiren Rumeli, ilerlemiş yaşına rağmen iki saat boyunca etkileyici konuşmasıyla büyük beğeni topladı.

Prof. Dr. Ahmet Rumeli, konuklar tarafından büyük bir dikkatle dinlenen konuşmasında, teknolojik gelişmelerin ülkeler arasındaki ilişkileri nasıl etkilediğini çarpıcı bir dille anlattı. Dünyadaki ülkelerin askeri, ekonomik, inanç, sosyal gelişmişlik ve bağımlılık-bağımsızlık kriterleriyle birlerinden ayrıldığını ifade eden Rumeli, inanç yönünden bakıldığında da ülkelerin Hak ve Batıl olarak ele alınması gerektiğini vurguladı.

TÜRKİYE'NİN AHLAKİ NOTU OLDUKÇA ZAYIF

Prof. Dr. Ahmet Rumeli, sosyal gelişmişlik düzeyinin belirlenmesinde; insan haklarına saygı, sosyal refah, gelir dağılımı, işsizlik, yoksulluk, açlık, sefalet, sosyal güvence, suç oranları, öldürme, hortumlama, rüşvet, mafya, torpil, hırsızlık, kapkaç, şeffaflık notu, boşanma oranları, hastalık oranı, fuhuş, kumar ve uyuşturucu bağımlılığı gibi ölçütler kullanıldığını söyledi. Rumeli Türkiye'nin çoğunluğu Müslüman bir ülke olmasına rağmen bu değerlendirmede sınıfta kaldığını dile getirdi.

YÖNTEM DEĞİŞTİRİLDİ

Gelişen teknolojinin birçok alanda değişime yol açtığını, bunun en belirgin örneğinin zayıf ülkelerin işgalinde görüldüğünü vurgulayan Rumeli, 'Eskiden bir ülkeyi bağımlı yapmanın yolu o ülkeyi fiilen işgal etmekten geçiyordu. Şimdi ise bayrak indirilmeden ve kan dökülmeden ülkeler işgal ediliyor' dedi. 

Geçmişte işgalcilerin bir ülkenin başkentini ele geçirip, bayrağını indirildiğini bunun işgalciler için çok pahalıya mal olduğunu vurgulayan Rumeli, 'Şimdi işler değişti. İşgalciler artık yeni yöntemler kullanılıyorlar. Hedeflerindeki ülkede önce iç karışıklık çıkarıyorlar. Ülkeyi istikrarsızlaştırıyorlar. Ardından kendilerine uygun kukla yöneticilerin önünü açıp iş başına getiriyorlar. Sonra da bu yöneticilere yanlış işler yaptırıp, ülkeyi borçlandırıyorlar. Böylece o ülke bağımlı hale getiriliyor' dedi. Bunlar olurken işgalcilerin tek damla kanının akmadığını, ülkedeki insanların birbirlerine kırdırıldığını belirten Rumeli, 'Sonra da ülkedeki zenginliklerinin üzerine çöküyorlar ve alabildiğine sömürüyorlar' diye konuştu.
 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.