SON DAKİKA
Hava Durumu

Tarihin üzerine inşa edilen AVM törenle açıldı

Bursa'nın Mudanya ilçesinde 2 bin 700 yıllık 'Myrleia Antik Kenti' üzerine inşa edilen Özdilek Alışveriş Merkezi (AVM), 'İmar Barışı' başvurusu yapılarak Yapı Kayıt Belgesi alınmasının ardından törenle hizmete açıldı. Doğayı ve Çevreyi Koruma Derneği (DOĞADER) üyeleri, tören sırasında AVM önünde toplanarak protestoda bulundu.

Haber Giriş Tarihi: 15.10.2018 22:26
Haber Güncellenme Tarihi: 15.10.2018 22:26
https://www.bursaport.com
Tarihin üzerine inşa edilen AVM törenle açıldı

Mudanya'da 2700 yıllık tarihe sahip Myrleia Antik Kenti üzerine kurulan Özdilek Alışveriş Merkezi başta Bursa Barosu ve sivil toplum örgütlerinin karşı çıkmaları ve yapılan protesto gösterilerine rağmen AKP iktidarının 24 Haziran Seçimleri öncesine çıkardığı, kaçak yapılara af getiren İmar Barışından yararlanılarak açıldı.

Bursa Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Kurulu, 2010 yılında yüzey çalışmaları sırasında yoğun seramik parçalarına rastlanan Mudanya liman mevkisindeki alanı, 3'üncü derece arkeolojik sit alanı ilan ederek imara açmıştı. Bir firma da 2012 yılında bölgede AVM inşaatına başlamıştı. AVM'nin temel kazıları sırasında M.Ö. 7'nci yüzyıla ait antik kentin duvarlarına ve taş heykellere rastlanmıştı. Kurul, incelemeleri ardından inşaatın devam etmesine izin verirken, antik kente ait tarihi kalıntıların da cam çerçeve içinde koruma altına alınarak AVM'nin alt katında sergilenmesini kararlaştırmıştı. Sivil toplum örgütlerinin oluşturduğu Myrleia Antik Kent Platformu, Bursa 1'inci İdare Mahkemesi'nde, kurul kararının iptali istemiyle dava açmıştı. Yargı sürecinde el değiştiren AVM'nin yeni sahibi Özdilek, 4 bin 630 metrekaresi kapalı, otoparkla birlikte 9 bin 312 metrekarelik alana inşa edilen tesisi işletmeye açabilmek için 'İmar Barışı' başvurusu yaparak Yapı Kayıt Belgesi aldı.

'Yapı Kullanma Ruhsatı' karşılığı olan izin belgesinin Mudanya Belediyesi'nden alınmasının ardından temizlik çalışmalarını da tamamlayan Özdilek Alışveriş Merkezi, törenle hizmete açıldı. 7 milyon dolara mal olan ve zemin kat üzerine çelik konstrüksiyondan yapılan AVM'nin açılış törenine, AVM'yi işletmeye açan firmanın Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Özdilek, Mudanya Kaymakamı Faik Oktay Sözer, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey ve vatandaşlar katıldı.

Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz ve arasında Bursa Barosu ve akademik odaların da bulunduğu Myrleia Antik Kenti platformu üyesi onlarca kurumun mücadelesine rağmen kurdele kesilerek AVM'nin açılışı yapıldı. Tören sırasında DOĞADER üyeleri ise AVM'yi protesto etti. AVM önündeki otoparkta toplanan grup, ellerinde dövizlerle tepkilerini gösterdi.

Basın açıklamasını okuyan DOĞADER Başkanı Caner Gökbayrak, "4-5 yıldır mücadele yürütüyoruz. Davalar açtık. Ne yazık ki çeşitli adaletsizlikler sonucu bu market tamamlandı. Davamız devam ediyordu, ancak 'imar affı' rezaletinden yararlandılar. Şu an antik kent üzerine kurduğu AVM'nin açılışını yapıyor. Bu durumdan habersiz olan vatandaşlar çok fazla. 2 bin 700 yıllık bir tarihe sahip olan bu alanın korunmasını talep ediyoruz" dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.