SON DAKİKA
Hava Durumu

'Tarih üzerine betona göz yumacak mısınız?'

CHP Bursa Milletvekili ve Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi İlhan Demiröz, Mudanya'da Myrleia Antik Kenti üzerine yapılan alışveriş merkezi inşaatını TBMM gündemine taşıdı.

Haber Giriş Tarihi: 21.05.2013 15:28
https://www.bursaport.com
'Tarih üzerine betona göz yumacak mısınız?'

İlhan Demiröz, İçişleri Bakanı Muammer Güler ve Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik'e, "Tarihi bir değerimizin üzerine beton dökülerek AVM yapılmasının önüne geçmek için bir girişiminiz olacak mıdır?" diye sordu.

CHP Bursa Milletvekili İlhan Demiröz, tüm eleştirilere rağmen Mudanya'da Myrleia Antik Kenti'nin üzerinde yapımı süren alışveriş merkezi (AVM) inşaatını TBMM gündemine taşıdı. İçişleri Bakanı Muammer Güler'e verdiği önergesinde Myrleia Antik Kenti'nin bulunduğu alanın imara açıldığını ve 23 Eylül 2012 tarihinde aldığı ruhsat ile özel bir şirket tarafından bölgede AVM yapmak üzere inşaata başlandığını anımsatan İlhan Demiröz, Bakan Güler'e "Bazı kaynaklarda M. Ö. 8. yüzyıla dayanan bir tarihe sahip olduğu ifade edilen Myrleia Antik Kenti Bursa ve Ülkemiz için tarihi bir zenginlik ve miras değil midir?" diye sordu.

Önergesinde, Bursa kamuoyunun, sivil toplum kuruluşlarının, akademik odaların, meslek örgütlerinin, tarihi mirasın korunması yönündeki ortak taleplerine karşılık, Mudanya Belediyesi, Bursa Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu ile Müze Müdürlüğü'nün antik kentin üzerine AVM yapılmasına neden müsaade ettiğinin" açıklanmasını isteyen İlhan Demiröz, ayrıca şu soruları yöneltti:

"Adli ve hukuki süreci devam eden AVM inşaatına, Mudanya ilçe belediyesi ve Bursa Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü ile Müze Müdürlüğü'nün göz yummasının altında yatan nedenler nelerdir?

2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu'na aykırı olarak Myrleia Antik Kenti üzerinde yapılmakta olan inşaatın devamına izin verilmesi, tarihi ve kültürel değerlerimizin yok edilmesi kapsamında işlenen bir suç teşkil etmemekte midir?

Bakanlığınız bugüne kadar cereyan eden gelişmelerle ilgili bölgede herhangi bir inceleme/değerlendirme çalışması yapmış mıdır; sonuçları nelerdir?

İçişleri Bakanı olarak tarihi bir değerimizin üzerine beton dökülerek AVM yapılmasının önüne geçmek için bir girişiminiz olacak mıdır?

Söz konusu bölgede gerekli yüzey araştırması, sondaj ve kazı çalışmalarının gerçekleştirilerek çok zengin bir medeniyete beşiklik etmiş bölgemizin kültürümüze ve turizmimize kazandırılması yönünde ilgili bakanlık nezdinde bir girişimizin olacak mıdır?"

ÖMER ÇELİK'E: GÖZ YUMMANIN ALTINDA YATAN NE?

CHP Bursa Milletvekili İlhan Demiröz, aynı konuyla ilgili Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik'e yönelttiği yazılı soru önergesinde de, "Adli ve hukuki süreci devam eden AVM inşaatına, Mudanya ilçe belediyesi ve Bursa Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü ile Müze Müdürlüğü'nün göz yummasının altında yatan nedenler nelerdir?" diye sordu.

Demirez, "2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu'na aykırı olarak Myrleia Antik Kenti üzerinde yapılmakta olan inşaatın devamına izin verilmesi, tarihi ve kültürel değerlerimizin yok edilmesi kapsamında işlenen bir suç teşkil etmemekte midir?" dedi.

Bakan Çelik'e, Myrleia Antik Kenti ile ilgili Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın arkeolojik bir çalışmasının olup olmadığını ve bölgenin turizm merkezi haline getirilmesi yönünde bir planlama bulunup bulunmadığını soran İlhan Demiröz, "Kültür Bakanı olarak tarihi bir değerimizin üzerine beton dökülerek AVM yapılmasının önüne geçmek için bir girişiminiz olacak mıdır?" diye sordu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.