SON DAKİKA
Hava Durumu

Taksim'deki saldırıdan 6 gün sonra Suriye ve Kuzey Irak'a hava operasyonu

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), İstiklal Caddesi'nde altı kişinin öldürüldüğü bombalı terör saldırısından 6 gün sonra Suriye ve Irak'ın kuzeyinde çeşitli hedeflere hava harekatı gerçekleştirdi. 

Haber Giriş Tarihi: 20.11.2022 11:11
Haber Güncellenme Tarihi: 20.11.2022 11:41
https://www.bursaport.com
Taksim'deki saldırıdan 6 gün sonra Suriye ve Kuzey Irak'a hava operasyonu

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), 'Pençe Kılıç' isimli hava harekatında Suriye ve Irak'ın kuzeyinde Türkiye'ye yönelik terör saldırılarında üs olarak kullanılan bölgelerin vurulduğunu bildirdi.

Milli Savunma Bakanlığı'nın resmi Twitter hesabından pazar gecesi 01.12'de yapılan paylaşımda, "Hesap zamanı. Alçaklardan hain saldırıların hesabı soruluyor!" yazıldı ve havalanmakta olan bir F-16 savaş uçağının fotoğrafı paylaşıldı.

Türkiye'nin terör örgütü olarak nitelendirdiği YPG'ye bağlı SDG'nin 'basın sözcüsü', Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda TSK'nin Kobani'yi vurduğunu ifade etti. 

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) da savaş uçaklarının Kobani kırsalındaki mevzilerin vurulduğunu belirtti.

Şanlıurfa'nın Suruç ilçesi merkezine 15 kilometre uzaklıkta yer alan Kobani, Mürşitpınar Sınır Kapısı'nın hemen çıkışında yer alıyor.

Yerel kaynaklar ve bölgedeki gazeteciler, bombardımanın Kobani'den Derik'e kadarki sınır hattı boyunca gerçekleştirildiğini öne sürdü. HaberTürk kanalı, hava harekatının Suriye'den Irak'ın Kuzeyi'ne Türkiye'nin sınır hattının ciddi bir bölümünü kaplayan alanda gerçekleştirdiğini aktardı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 13 Kasım Pazar günü Taksim'de İstiklal Caddesi'ni bombalayarak altı kişinin ölümüne, yaklaşık 100 kişinin de yaralanmasına neden olan saldırıda teröristlerin Afrin'den Türkiye'ye geldiğini ve eylem talimatının Kobani'den verildiğini düşündüklerini açıklamıştı. Soylu, cuma günü yapılan İçişleri Bakanlığı bütçe görüşmelerinde de, "Mersin saldırısı da Menbiç'ten oldu, İstiklal Caddesi saldırısı da Menbiç'ten oldu" ifadelerini kullandı.

Habertürk Dış Politika ve Güvenlik Politikaları Yayın Koordinatörü Çetiner Çetin, canlı yayında yaptığı değerlendirmede "Tel Rifat, Maranes, Malikiye bölgesinin kısmi, Kobani, Musul-Erbil arası Karaçok Dağı. Erbil-Kandil arasındaki Serbeser. Sincar ve Asos. Yıllardır operasyonları takip ediyorum. İlk defa bu kadar geniş bir alanda geniş bir operasyon" değerlendirmesinde bulundu.

MSB: Ülkemize saldırılarda üs olarak kullanılan bölgelere harekat yapıldı

Milli Savunma Bakanlığı'ndan pazar günü sabah saat 03.13'te yapılan açıklamada, "PKK/KCK/YPG ve diğer terör unsurlarını etkisiz hale getirmek için Irak’ın ve Suriye’nin kuzeyinde hedeflere harekat gerçekleştirildiği" bildirildi. MSB, harekatın adının 'Pençe Kılıç Hava Harekatı' olduğunu belirtti.

MSB, Türkiye'nin harekatı Birleşmiş Milletler Antlaşması’nın 51’inci maddesinden doğan meşru müdafaa hakkı kapsamında gerçekleştirdiğini bildirdi.

Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklama şöyle: 

"PKK/KCK/YPG ve diğer terörist unsurları etkisiz hâle getirerek; Irak’ın ve Suriye’nin kuzeyinden halkımıza ve güvenlik güçlerimize yönelik terör saldırılarını bertaraf etmek ve hudut güvenliğini sağlamak, terörü kaynağında yok etmek maksadıyla;

Birleşmiş Milletler Antlaşması’nın 51’inci maddesinden doğan meşru müdafaa haklarımız doğrultusunda, Irak’ın ve Suriye’nin kuzeyinde bulunan ve teröristler tarafından ülkemize saldırılarda üs olarak kullanılan bölgelere PENÇE KILIÇ HAVA HAREKÂTI icra edilmiştir."

Antlaşmanın 51. Maddesi ne diyor?

MSB tarafından harekata ilişkin olarak açıklanan "Birleşmiş Milletler Antlaşması’nın 51’inci maddesinden doğan meşru müdafaa hakkı kapsamında gerçekleştirdiği" ifadelerinde sözü geçen 51. madde, BM üyesi ülkelere, silahlı saldırı halinde meşru müdafaa hakkı tanıyor.

Birleşmiş Milletler antlaşmasının 51. maddesinde şu ifadeler yer alıyor:

"Bu Antlaşmanın hiçbir hükmü, Birleşmiş Milletler üyelerinden birinin silahlı bir saldırıya hedef olması halinde, Güvenlik Konseyi uluslararası barış ve güvenliğin korunması için gerekli önlemleri alıncaya dek, bu üyenin doğal olan bireysel ya da ortak meşru savunma hakkına halel getirmez.

Üyelerin bu meşru savunma hakkını kullanırken aldıkları önlemler hemen Güvenlik Konseyi’ne bildirilir ve Konsey’in işbu antlaşma gereğince uluslararası barış ve güvenliğin korunması ya da yeniden kurulması için gerekli göreceği biçimde her an hareket etme yetki ve görevini hiçbir biçimde etkilemez."

Türkiye antlaşmayı 15 Ağustos 1945'te onayladı

Birleşmiş Milletler Antlaşması 26 Haziran 1945 tarihinde San Francisco'da imzalandı ve 110. maddeye uygun olarak 24 Ekim 1945'de yürürlüğe girdi. Türkiye Antlaşmayı Milletlerarası Adalet Divanı Statüsüyle birlikte 15 Ağustos 1945'te onayladı.

MSB, harekattan ilk görüntüleri paylaştı

Milli Savunma Bakanlığı'nın Twitter hesabından harekata ilişkin ilk görüntüler, "Terör yuvaları tam isabet vuruşlarla yerle bir ediliyor" başlığıyla paylaşıldı.

NTV: Rusya'nın kontrolündeki hava sahası kullanıldı

NTV, harekatta Rusya'nın kontrolündeki Suriye hava sahasının da TSK tarafından kullanıldığını bildirdi. Bu bilgiye göre Rusya'nın kontrolündeki Suriye hava sahası, yıllar sonra ilk kez Türk savaş uçaklarına açıldı. (T24)

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.