SON DAKİKA
Hava Durumu

Taksim'de her yıl aynı sahneler; Polisten sert müdahale, onlarca gözaltı var!

Anayasa Mahkemesi'nin hak ihlali kararına rağmen, İstanbul Valiliği, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nün Taksim Meydanı'nda kutlanmasına izin vermedi.  Taksim Meydanı’na yürümek isteyen bir gruba polis Beşiktaş Barbaros Bulvarı'nda sert müdahale etti, 30 kişi gözaltına alındı.

Haber Giriş Tarihi: 01.05.2024 10:57
Haber Güncellenme Tarihi: 01.05.2024 11:07
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
Taksim'de her yıl aynı sahneler; Polisten sert müdahale, onlarca gözaltı var!

Anayasa Mahkemesi'nin hak ihlali kararına rağmen, İstanbul Valiliği, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nün Taksim Meydanı'nda kutlanmasına izin vermedi. Alınan tedbirler kapsamında, sabah erken saatlerde Taksim Meydanı'na çıkan yollar ve Beşiktaş'taki bazı caddeler trafiğe kapatıldı. Meydana çıkan cadde ve sokaklarda araç parkına izin verilmezken, çöp konteynerleri de kaldırıldı. Sendikalar ve sivil toplum örgütleri ile siyasi partilerin bir araya gelerek Taksim'e yürüyüşe geçmesi planlanan Saraçhane Meydanı'nda güvenlik önlemleri alınırken, alanda toplanmalar başladı.

T24'te yer alan haberlere göre, Polis, çeşitli noktalardan Taksim'e ulaşmak için bir araya gelen gruplara müdahale etmeye başladı, onlarca kişi gözaltına alındı. CHP Genel Başkanı Özgür Özel, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu da Saraçhane'ye geldi, sendikalar ve vatandaşlarla selamlaştı. Taksim Meydanı’na yürümek isteyen bir gruba polis Beşiktaş Barbaros Bulvarı'nda müdahale etti, 30 kişi gözaltına alındı.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, CHP Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır ve CHP İl Başkanı Özgür Çelik Saraçhane'ye geldi. CHP heyeti, sendikaların 1 Mayıs kararına uyacaklarını bildirdi.

CHP lideri Özel, "Maalesef İçişleri Bakanının üzerindeki bir irade tüm uzlaşmaları ve bayramı bayram gibi kutlamak için mücadele imkanlarını kapatıyor. Yoksa İçişleri Bakanının kişisel gayreti tamam ama her konuda her aşamada bir yerde tıkanılıyor. Birileri Taksimi kendine egemenlik olarak görüyor ve bunu engelleyince egemenliğimiz sarsılacak zannediyorlar. Oysa ki herkes Taksim'e özgürce girip çıkabildiği zaman sizin egemenliğiniz tescillenir. Demokratik devletlerde böyle şeylere ihtiyaç duyulmaz" dedi.

İmamoğlu, "Muhtemelen bugün de emekçinin 1 Mayıs'ta Taksim'de olma arzusuna müdahaleye ses veren İstanbulluların simgesi oldu. Saraçhane böyle özel bir konuma evrildi. Umarım bunlar olmaz genel başkanımızın da ifade ettiği gibi bir an önce 1 Mayıs'taki şölene kutlamalarına kavuşuruz" diye konuştu. 

Sezgin Tanrıkulu da, “CHP artık meydanlarda, Genel Başkan meydandaysa örgüt de belediye başkanları da artık meydanlarındadır” dedi. 

DİSK Başkanı Arzu Çerkezoğlu T24'e konuştu

Çerkezoğlu 1 Mayıs ablukasına ilişkin şu ifadeleri kullandı:

"Taksim'in yeniden kapatıldığı 2013 yılından bu yana 1 Mayısımızın özgürce Taksim'de kutlamak için hem hukuksal hem fiil bir mücadele veriyoruz. AYM kararları AİHM kararlarına dayanarak bu yıl 1 Mayısı Taksim'de kutlamak istiyoruz. Bunun tam tersi mümkün. Bu barikatlar, bu gözaltılar ablukalar değil. Herkesin özgürce 1 Mayıs'ı Taksim'de kutladığı sonra dilediği gibi çocuğu çoluğuyla geçirebildiği bir gün olmalıdır 1 Mayıs. Bunu mutlaka ama mutlaka başaracağız"

1 Mayıs Emek ve Dayanışma günü dolayısıyla kutlama yapılmasına izin verilmeyen Taksim Meydanı'nda 1 Mayıs'ı kutlamak isteyen konfederasyon, sendikalar, işçi grupları ve siyasi parti temsilcileri Saraçhane'de toplanmaya başladı. Alana girmek isteyen vatandaşlar, üst aramasından geçirildi. 

Taksim, Şişhane, Kabataş, Mecidiyeköy, Şişli, Saraçhane, Beşiktaş Meydanı ve Dolmabahçe'de otoparklarda bulunan park halindeki araçlar kaldırıldı. Beşiktaş, Beyoğlu, Şişli, Fatih ve Kadıköy'de ise çöp konteynerleri kaldırılırken, taş ve bunun gibi maddeler temizlendi. Tedbir alınan alanlarda belediyelere ait araç ve personelin bulunmasına da izin verilmedi.

AYM, Taksim’in 1 Mayıs’a kapatılmasını hak ihlali saydı

Anayasa Mahkemesi (AYM), 2014 ve 2015 yılında 1 Mayıs kutlamalarının Taksim Meydanı’nda yapılmasının Valilik kararıyla engellenmesini hak ihlali saydı. “Toplantı ve gösteri yürüyüşü” düzenleme hakkının ihlal edildiğine hükmeden Yüksek Mahkeme, başvuruculara 18’er bin lira tazminat ödenmesine karar verdi. Kararında, Taksim'in işçi ve emekçilerin "ortak hafızası" ve "sembolik değeri" olduğuna vurgu yapan AYM, "Kendisini o kültürün bir parçası olarak gören her kişinin 1 Mayıs günlerinde Taksim Meydanı'nın ifade ettiği anlamı doğrudan tecrübe etmek ve edindiği tecrübeyi kuşaklar boyunca aktarmak için burada bulunma hakkı vardır" dedi.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) ile Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), 2014 ve 2015 yılları 1 Mayıs İşçi Bayramı kutlamalarının Taksim'de yapılmasını engelleyen Valilik kararlarını AYM’ye taşımıştı. AYM, 2016 yılında yapılan başvuruları gündemine alarak 7 yıl sonra karara bağlamış, karar 15 Aralık 2023 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanmıştı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.