SON DAKİKA
Hava Durumu

Soma'da hayatını kaybeden 301 madenci Bursa'da anıldı

Soma'da 13 Mayıs 2014 yılında meydana gelen maden faciasında hayatını kaybeden 301 madenci TMMOB Bursa İl Koordinasyon Kurulu'nca anıldı. Konuşma yapan Ferudun Tetik, "Soma Maden Faciası görünmez bir kaza değil, neoliberal anlayışın sonucu olarak kamu madenciliğinin yok edilmesinin, işçilerin sendikasızlaştırılmasının ve köleci çalışma sisteminin dayatılmasının ürünüdür" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 13.05.2022 13:31
Haber Güncellenme Tarihi: 13.05.2022 13:31
https://www.bursaport.com
Soma'da hayatını kaybeden 301 madenci Bursa'da anıldı

Manisa'nın Soma ilçesinde 13 Mayıs 2014 tarihinde 301 madencinin hayatını kaybettiği olay, 'Soma MAden Faciası' olarak tarihe geçti. Türkiye'deki en büyük maden felaketi olan Soma Faciasının sekizinci yıldönümünde DİSK, KESK, TMMOB, Bursa Tabip Odası, TÜMTİS Bursa Bileşenleri tarafından BAOB Özgürlük ve Demokrasi Meydanı’nda gerçekleştirdikleri basın açıklamasıyla hayatını kaybedenler anıldı ve dava sürecinde yaşanan hukuksuzluklara dikkat çekildi. 

Açıklamayı TMMOB Bursa İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Ferudun Tetik yaptı. "Soma Maden Faciası görünmez bir kaza değil, neoliberal anlayışın sonucu olarak kamu madenciliğinin yok edilmesinin, işçilerin sendikasızlaştırılmasının ve köleci çalışma sisteminin dayatılmasının ürünüdür" diyen Tetik, aradan geçen sekiz yıl içinde sadece maden felaketi değil, bir hukuk felaketinin de yaşandığını kaydetti. Tetik, konuşmasına şöyle devam etti: 

"Kamu kurumlarının sorumluluğunu yok sayan, maden şirketin sahiplerinin suçunu hafifleten yargılama süreci sonunda sorumlulara adeta göstermelik cezalar verilmiş, iktidar tarafından çıkarılan infaz indirimiyle de sorumlular neredeyse hapis bile yatmadan serbest kalmıştır. Bugün Soma Faciasının sorumluları dışarıdayken, acılı ailelerin gönüllü avukatlığını üstlenen Can Atalay ve Selçuk Kozağaçlı’nın cezaevinde olması, hukukun içinde bulunduğu içler acısı durumun göstergesidir. Soma Davası, tıpkı Gezi Davası, Çorlu Tren Kazası Davası, 10 Ekim Davası gibi toplumun adalet duygusunu ve hukuka inancını zedeleyen bir biçimde sonuçlanmıştır. Soma Davası mutlaka yeniden görülmeli ve sorumlular hak ettikleri biçimde cezalandırılmalıdır."

Açıklamanın ardından, Bursa Barosu Başkanı Av. Metin Öztosun ve TÜMTİS Bursa Şube Başkanı Özdemir Aslan da konuşma yaptılar.

Konuşmaların ardından, Soma’da hayatını kaybeden 301 Madencinin anısına BAOB Özgürlük ve Demokrasi Meydanı’na yerleştirilen baretlere karanfil bırakıldı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.