SON DAKİKA
Hava Durumu

'SİVİLAY Kente Katkı Ödülleri' belli oldu

Bursa Sivil Toplum Derneği'nin (SİVİLAY) kente artı değer katan çalışmaları ödüllendirerek geleneksel hale getirdiği 'Sivilay Kente Katkı Ödülleri 2017'nin sahipleri açıklandı.

Haber Giriş Tarihi: 04.05.2018 22:11
Haber Güncellenme Tarihi: 04.05.2018 22:11
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
'SİVİLAY Kente Katkı Ödülleri' belli oldu

Bursa Sivil Toplum Derneği (SİVİLAY) tarafından düzenlenen "Sivilay Kente Katkı Ödülleri"nin sahipleri belirlendi. 2017 yılı ödüllerine ilişkin bir açıklama yapan SİVİLAY Başkanı Okan Aras, SİVİLAY'ın kuruluş felsefesinden hareketle, Bursa'ya sosyal, kültürel ve ekonomik alanda hizmet veren ve kentlilik bilincinin gelişmesinde emeği geçen gerçek ve tüzel kişilere her yıl ödül verildiği belirtildi.

Seçici kurulun titiz değerlendirmeleri sonucunda 2017 yılı içerisinde Bursa'ya katkı veren toplamda 8 kişi ve kuruma ödül verilmesine karar verildiğini belirten Aras, ödüllerin 14 Mayıs 2018 Pazartesi günü Nilüfer Dernekler Yerleşkesi'nde düzenlenecek törenle sahiplerini bulacağını bildirdi.

SİVİLAY Kente Katkı Ödülleri ve gerekçeleri şöyle;

KENT DEĞERLERİNE SAHİP ÇIKMA KATKISI

SAĞLIK TARİHİ KİTABI ve MÜZESİ - Ceyhun İRGİL : Anadolu'da açılan ilk sağlık tarihi müzesi ve kent tarihiyle ilgili yazılmış en büyük ve kapsamlı çalışma olduğu için.

Ceyhun İrgil'in özel gayretleriyle, Bursa sağlığı çok ciddi şekilde araştırıldı.Yedi yıllık bir çalışmayla, Bursa Sağlık Tarihi kitabı oluşturulurken, Büyükşehir Belediyesi'nin de katkılarıyla Anadolu'da ilk sağlık müzesi tarihi doku korunarak Hisar bölgesinde Bursalıların hizmetine açıldı.. İlgi duyan araştırmacılar için de nitelikli bir yayın olan kitapta, Bursa'nın sağlık tarihi, antik dönemden başlayarak günümüze kadar ele alınıyor.

NAMIK GÖZ: Gazeteci kimliği ile yazdığı köşe yazıları ve yaptığı TV programları ile Bursa'nın çevre, kültür, tarih ve turizm değerlerinin korunmasına yönelik, kamuoyunda etkin farkındalık yaratması nedeniyle.

Meslekte 35.yılını dolduran Namık Göz, Anadolu Ajansı'nda 20 yıl çalıştıktan sonra emekli oldu. Halen Bursa Gazeteciler Cemiyeti, Çağdaş Gazeteciler Derneği, Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti, Basın Konseyi üyesi olan Namık Göz; Yeni Bursa ve Bursa Haber gazetelerinde yazı işleri müdürlüğü, Avrupa, Bursa Haber ve Meydan gazetelerinde de yayın koordinatörlüğü görevlerinde bulundu. Doğan Haber Ajansı Bursa Temsilciliğinde editör olarak görev yapmanın yanı sıra Hürriyet Bursa ekinde de köşe yazıları yazan Namık Göz, halen Bursa Hâkimiyet Gazetesi ve AS TV bünyesinde görev yapmaya ve izlenen olmaya devam ediyor.

Bursa'nın duyarlı olduğu konularda sürekli farkındalık oluşturan Namık Göz; pek çok kez yılın başarılı gazetecisi ödülüne layık görüldü. Göz, Sürekli Basın Kartı hamili...

SOSYO- KÜLTÜREL KATKI

BURSA KÜLTÜR SANAT ve TURİZM VAKFI: Kentin en etkili kültür, sanat organizasyonlarında uzun yıllardır hizmet verdikleri ve kente pek çok kez keyifli molalar verdirdikleri için.

Bursa'nın Kültür ve Sanat hayatına 56 yıldır katkıda bulunan, Yönetim Kurulu Başkanlığını Fatma Durmaz Yılbirlik'in yaptığı Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı (BKSTV); Uluslararası Bursa Festivalini, her yıl yaklaşık 20 ülkenin katılımıyla Altın Karagöz Halk Dansları Yarışmasını , Uluslararası Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivalini ve yine Uluslararası Karagöz Kukla ve Gölge Oyunları Festivallerini düzenliyor.Farklı yaştaki Bursalılara yönelik olarak, Bez Bebek Atölyesi, Seramik Atölyesi, Resim Atölyesi, Atık Malzemelerden Kukla Yapımı ve Canlandırma Atölyesi, Tabak Boyama Atölyesi, Özgürlüğün Resmini Yapıyoruz Atölyesi gibi pek çok etkinlikte, bu vakfın emeği ve imzası var...

MESLEK TİYATROLARI FESTİVALİ - OSMANGAZİ BELEDİYESİ : Tiyatronun yaygınlaştırılması ve vatandaşların sanatla bütünleştirilmesi amaçlanarak, önemli bir sosyal fayda farkındalığı yarattıkları için.

Osmangazi Belediyesi tarafından ilki geçtiğimiz yıl düzenlenen Meslek Tiyatroları Festivali'nde; meslek örgütleri, odalar, firma ve işyerleri çatısı altında faaliyet gösteren tiyatro toplulukları sahne alarak oyunlarını sergiliyor. Bu yıl ikincisi düzenlenen festivalde farklı şehirlerden 13 tiyatro topluğu sahne alıyor ve izleyici ile ücretsiz buluşuyor. Daha çok insanımız tiyatro ile tanışıyor.

ÖZKAN İRMAN: Yüzlerce insanımıza istihdam yaratan sanayici kimliğinin yanı sıra, edebiyat dünyamıza kazandırdığı 15 kitap ve Bursa Pirinç Hanı ana temalı Mezeci Çırağı filmi nedeniyle.

Kendi markasını yaratma hayaliyle 1994 yılında Minteks'i kuran ve dünyanın birçok noktasında tüketicisi ile buluşturan Özkan İrman, Bursa ile birlikte büyürken gözünün gördüğü, yüreğinin hissettiğini de kayıt etmeye devam etti.

İrman, başarılı iş insanı profilinin yanında; deneyimlerinden ve yaşanmışlıklardan yola çıkarak yazdığı anı, şiir, hikaye, roman, deneme türündeki 15 kitabıyla da edebiyat dünyasında yerini almayı başardı. Bursa'nın nitelikli tarihsel miraslarından biri olan Pirinç Han içeriğiyle de 'Mezeci Çırağı' kitabının hikâyesini, yapımcı kimliğiyle beyaz perdeye aktardı.

Sanata yaptığı yatırım nedeniyle her dönemde dikkat çeken İrman; "Her şey bilmekle başlar" yaşam felsefesiyle birlikte yazmaya, çeşitli platformlarda konuşmacı olarak deneyimlerini paylaşmaya devam ediyor.

SOSYAL SORUMLULUKTA FARKINDALIK KATKISI

SENFONİ MIZIKACILARI: Müziğin öğretici, iyileştirici ve birleştirici gücünü, konser dinlememiş çocuklara yaşatarak hissettirdikleri için.

'Müzik lüks değil ihtiyaçtır' dediler ve 2,5 yıl önce oluşturdukları Senfoni Mızıkacıları grubu ile hayatında hiç konser dinlememiş çocuklar için yüreklerini ortaya koydular.

Her biri Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası sanatçısı olan grup üyeleri 'onlar gelemiyorsa biz gideriz' düşüncesiyle gönüllü organizatörleriyle birlikte; hastanesinden hapishanesine, dağı köyü demeden okullara koşturarak şarkılarını bu zamana kadar 2 bin çocuk için çaldılar. 

Bu ülkenin en çok sanatseverlere ihtiyacı olduğunun altını çizen Senfoni Mızıkacıları'nın tek gayesi; müziğin öğretici, iyileştirici ve birleştirici gücünü yaşatarak hissettirmek...

EKER 'I RUN' KOŞUSU: Halk sağlığı ve sosyal sorumlukta kurumsal olarak farkındalık yaratarak kente kazandırdığı uluslararası spor etkinliği nedeniyle.

Eker Süt Ürünleri, ulusal ve uluslararası tüm sporseverleri  "Sağlıklı Yaşam İçin Koş" sloganı ile hayata geçirilen  Eker I Run koşusu ile Bursa'da bir araya getiriyor. 2017 yılında 4'üncüsü düzenlenen koşuda 1800 kişi sağlıklı yaşam için koştu. Bu spor etkinliğinin bir başka önemli özelliği de; koşu gelirlerinin her yıl sosyal sorumluluk kapsamında bir partnere örgütlenmeye bağışlanıyor olması.Eker I Run Koşusu; 15 kilometre, 5 kilometre ve Minik Adımlar şeklinde 3 ana kategoride, bir yol koşusu olarak düzenlenmeye devam ediyor.

STROKES 4 PEACE YÜZME TAKIMI: Gönüllü olarak oluşturdukları takımlarıyla yüzmenin Everest'i kabul edilen Manş Denizi'ni, 'Yurtta barış, dünyada barış'  sözünü tüm dünyaya haykırmak için Bursa'dan yola çıktılar ve Manş'ı gidiş-dönüş şeklinde rekor kırarak tamamlayan ilk Türk takımı olarak tarihe geçtiler.

Antrenör Dursun Saru, sporcular A. Oya Bekbay, Erman Ağırbaşlı, Faruk İlgüy ve Oğuz Çam'dan oluşan yüzme takımı tamamen gönüllü olarak zorlu bir süreçte hazırlıklarını tamamladı. Ekibe, Mudanya Belediyesi sponsor olurken, bu rekor deneme amacı doğrultusunda 1 Eylül Dünya Barış Günü'nde gerçekleşmiş oldu. 20 saat 53 dakikalık bu önemli başarı, önce Fransa tarafına, sonra İngiltere tarafına bayrak takımı olarak tamamlandı. Nitekim ekip, Mustafa Kemal Atatürk'ün günümüze ve geleceğe ışık olan 'yurtta barış, dünyada barış'  sözünü, yeniden uluslararası alanda duyurdu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.