SON DAKİKA
Hava Durumu

Şık ve Şener'e 375 gün sonra tahliye

Odatv davasında Ahmet Şık ve Nedim Şener'in de aralarında bulunduğu 4 tutuklu sanığın tahliyesine karar verildi. Mahkeme Şık ve Şener için 375 gün sonra tahliye kararı verdi.

Haber Giriş Tarihi: 12.03.2012 18:09
Haber Güncellenme Tarihi: 12.03.2012 18:09
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
Şık ve Şener'e 375 gün sonra tahliye

İstanbul 16'ncı Ağır Ceza Mahkemesi, Odatv davası kapsamında tutuklu yargılanan Nedim Şener, Ahmet Şık, Şait Çakır ve Coşkun Musluk'un tahliyesine karar verdi. Gazeteciler Şık ve Şener 375 gün sonra özgürlüklerine kavuşacak.

İstanbul Adalet Sarayı'ndaki özel yetkili İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya, tutuklu sanıklar eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı, gazeteciler Nedim Şener, Ahmet Şık, Soner Yalçın, Barış Terkoğlu, Barış Pehlivan, Muhammet Sait Çakır, Coşkun Musluk, Müyesser Uğur ile tutuksuz sanık İklim Ayfer Kaleli katıldı.

Tutuklu sanıklardan Yalçın Küçük ile tutuksuz sanıklar Şükrü Doğan Yurdakul ve Ahmet Mümtaz İdil ise duruşmaya gelmedi.

Duruşmada Ahmet Şık, Nedim Şener, Sait Çakır ve Coşkun Musluk tahliye edildi.

NTV canlı yayınına katılan gazeteciler Şener ve Şık'ın tahliyelerini yorumladı:

Fikret Bila:  Çok olumlu bir gelişme. Yargı açısından da önemli bir karar. Tutuklu yargılama esas olmuş, tutuksuz yargılama iztizna haline gelmişti. İki meslektaşımızın tutuklanması kamu vicdanında yer bulmamıştı. Geç kalmış bir karar olarak görüyorum. Darısı diğer meslektaşlarımızın başına. Beklentilere uygun bir gelişme. Hükümetin getireceği yasayla özel yetkili mahkemelerin çalışma esasları değişebilir.

Ertuğrul Mavioğlu: İnsanların hayatından bir sene çalındı. Bu insanların mesleki faaliyetleri sorgulandı. Geride kalan yüz gazeteci daha var. Bu insanların durumu da konuşulmalı, tartışılmalı. Bu insanlar tutuklandığında kitaba bomba diyen Başbakan değil miydi? Böyle bir tablo olduğu müddetçe, buna karşı çıkan insanların sesi daha yüksek çıkmalı.

Nazlı Ilıcak: Çok olumlu değerlendiriyorum. Keşke içerde olan diğer arkadaşlarımız da çıksa. Örneğin Müesser Yıldız da serbest kalmalı.

Odatv Davası'nda Gazeteci Nedim Şener ve Ahmet Şık dahil 4 kişi tahliye edildi. Peki, yaklaşık bir yıllık geçmişe sahip davada bugüne nasıl gelindi, süreç nasıl işledi?

Kamuoyu Odatv soruşturmasını geçen yıl 14 şubat'ta öğrendi. İstanbul'da Oda tv internet sitesinde yapılan aramalarla Gazeteciler Ahmet Şık ve Nedim Şener de evleri aranan isimler arasındaydı. Önce gözaltı ardından da tutuklama geldi iki isim için. İddia Ergenekon'un medya yapılanlanmasında olduklarıydı.

265 gün sonra hakim karşına çıktılar. 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nin baktığı davada 12'si tutuklu 14 kişi yargılanıyordu. Ancak MİT görevlisi Kaşif Kozinoğlu tutuklu olduğu cezaevinde hayatını kaybedince sanık sayısı 13'e düştü.

YASAKLANAN KİTAP: İMAMIN ORDUSU

Odatv internet sitesinde yapılan aramalarda bir bilgisayarda henüz yazımı tamamlanmayan bir kitap bulundu. Soruşturma kapsamında kitaba el konuldu ve baskısı da yasaklandı. İlerleyen günlerde kitabın adının İmamın Ordusu olduğu öğrenildi.

Kitapta cemaatin devlet kurumlarındaki yapılanlanmasından bahsediliyordu. Gazeteci Ahmet Şık, kitabı kendisinin yazdığını ancak Odatv internet sitesine nasıl gittiğini bilmediğini söyledi. Şık, Ergenekon örgütüne yardım ettiği, kitabı da bu amaçla kaleme aldığı iddialarını yalanladı.

Odatv internet sitesinde yapılanlan aramalarda gazeteci Nedim Şener'in ismi de geçiyiordu.
Bir bilgisayarda bulunan dosyada, Nedim Şener'in hem Ahmet Şık'a İmamın Ordusu kitabını yazarken yardım ettiği ileri sürülüyordu.

Bu iddiayı redden Nedim Şener, aynı davanın tutuklu sanığı Hanefi Avcı'nın Haliç'te Yaşayan Simonlar adlı kitabının bazı bölümlerini kendisinin kaleme aldığı iddalarını da yalanladı.

Hiçbir örgütün üyesi olmadığını söyleyen Şener, Hrant Dink cinayetini çözecek verileri kitaplaştırdığını, ardından da emniyete gönderilen sahte mesajlarla ergenekon dosyasına dahil edildiğini söyledi. Şener, Dink cinayetinde Ergenekon bağlnatısını ortaya çıkaran gazeteci olarak tutuklandığını iddia etti.

Aynı davada Yalçın Küçük bir numaralı sanık. Odatv'nin sahibi Soner Yalçın ise örgüt yöneticiliğiyle suçlanıyor.

Bugünkü duruşmada ise İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi, tutuklu yargılanan Nedim Şener, Ahmet Şık, Sait Çakır ve Coşkun Musluk'un tahliyesine karar verdi. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.