SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Sendikalaşan kadın işçiler işten çıkarıldı

Bursa’da faaliyet gösteren Acarsoy Tekstil’de baskıların artmasıyla çalışma koşullarının düzeltilmesi için sendikal faaliyet yürüten 4 kadın işçi işten çıkarıldı. İşçilerin fabrika önündeki bekleyişi sürüyor.
Haber Giriş Tarihi: 07.04.2022 14:56
Haber Güncellenme Tarihi: 07.04.2022 15:03
https://www.bursaport.com
kapak resmi

PELİN AKDEMİR / BURSAPORT

Bursa Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren Acarsoy Tekstil’de olumsuz çalışma koşullarına karşı sendikalaşma faaliyetleri yürüten 4 kadın işçi işten çıkarıldı. 10 Mart’ta ‘performans düşüklüğü’ gerekçe gösterilerek işten çıkarıldıktan sonra fabrika önünde bekleyişini sürdüren Selinay Yılmaz’ın ardından 25 Mart’ta 3 kadın işçi daha işten çıkarıldı. Fabrika önünde bekleyişlerini sürdüren Selinay Yılmaz ve Dilek Dündar ile çalışma koşullarını ve işten çıkarılmalarını konuştuk.

BASKILAR NEDENİYLE ÇALIŞANLAR SENDİKALAŞMAYA BAŞLADI

Yüzde 80 kadın çalışana sahip Acarsoy Tekstil’de mobbing ve baskıyla karşılaşan Öz İplik İş Sendikası üyesi işçiler, çalışma koşullarının düzeltilmesi için sendikalaşma sürecine başladı. Sendikalaşma faaliyetlerini öğrenen idare, ilk olarak Selinay Yılmaz’ı ihbar tazminatını ödenerek 10 Mart’ta işten çıkardı. Beş buçuk aydır fabrikada çalışan Yılmaz hakkında işten çıkarılma gerekçesi olarak ‘performans düşüklüğü’ ve ‘sigara alanına çay indirmek’ tutanakları tutuldu. İşten çıkarılan Yılmaz 12 Mart’ta fabrika önünde bekleyişine başladı. Baskıyı usta ve şeflerden gördüklerini söyleyen Yılmaz, çalışma koşullarını şöyle anlattı:

“Lavaboya giderken bile sorun yaşıyordum. Sigara içenlere baskı kuruyorlar. Namaz kılanlara ‘evinizde kaza yapın’ diyorlar. İşe girerken ‘2 sene boyunca hamile kalmayacağım’ diye sözleşme imzalayan çalışanlar var. Hamile kaldığı için işinden olmamak için korse takan bir işçinin bebeğini düşürüp kaybettiğini de duymuştuk.”

Yarım saat olan yemek molasına da karışıldığını söyleyen Yılmaz, “Çay molası zaten yok. Yemek molamız da yetmiyor. Erzaklar az geliyor. Yarım saatlik yemek molasını da ücretten kesiyorlar. Oturacağımız yere de karışıyorlardı. Yetkililerle konuştuk ama hiçbir dönüş alamayınca biz de sendikalaşmaya başladık” diye anlattı.

GECE 10’DA 2 KADIN İŞÇİ İŞTEN ÇIKARILDI

Öz İplik İş Sendikası, 25 Mart’ta Selinay Yılmaz’ın işe iade edilmesi talebiyle fabrika önünde basın açıklaması yaptı. Fabrika yetkilileri, açıklamaya 3 kadın işçiyi daha işten çıkararak karşılık verdi. 2 kadın işçi Öznur Mantarcı ve Emel Didir, gece vardiyasındayken saat 22.00’da işten çıkarıldı.

26 Mart Cumartesi günü vardiyasına gelen Dilek Dündar da tazminatsız işten çıkarıldığını öğrendi. Nedenini sorduğunda ‘arkadaşlarına psikolojik baskı uygulamak’ ve ‘çalışma huzurunu bozmak’ gerekçeleri gösterildi. İşten çıkarıldıktan sonra 6 yaşındaki çocuğunun da kreşten atıldığını söyleyen Dündar, sendikanın desteğiyle oğlunun tekrar kreşe kaydını yaptırdığını ifade etti. İşten çıkarılma gerekçesinde ‘sataşma’ ibaresinin olduğunu söyleyen Dündar, baskılardan dolayı sendikalaşma faaliyetlerini arttırdıklarını dile getirdi:

“Bir arkadaş gelmediyse biz fazla makine bakıyoruz ama fazla ücret almıyoruz. İş yükümüz artıyor. İş kazası geçirme riskimiz artıyor. 3 sene boyunca kendi istediğim zamanda senelik iznimi kullanamadım. Ya tadilat varsa ya da bayramlarla birleştirip kullandırıyorlar. Erzak olarak dalga geçer gibi 250 lira veriyorlar. 250 liraya şu anda ne alınır?”

‘İNTİKAM ALIR GİBİ İŞTEN ÇIKARDILAR’

İş feshi kağıdını imzalamadığı için posta yoluyla iş çıkışı verilen Dündar, şöyle konuştu:

“Sürekli ustaların göz hapsinde çalışıyorduk. Lavabodan dışarı çıkardılar beni. Usta birini gönderip kapıya vurdurtuyor. Sigara alanına gittiğimde usta peşimden gelerek beni izliyor. Ustaların tavrını şefe bildirdiğimde şef, ‘Bu konu burada kapanmadı, seninle görüşeceğiz’ diyerek tersledi. Sendika lafı sürekli geçmeye başlayınca ve basın açıklaması üzerine intikam alır gibi bizi de işten çıkardılar. Eşim de çalışmıyor. Kimse ne içeceksin ne yiyeceksin diye sormuyor?”

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar