SON DAKİKA
Hava Durumu

Selma Gürkan: İşçilerin emekçilerin yönettiği bir Bursa istiyoruz

TÜMTİS sendikasında işçilerle buluşan Emek Partisi Bursa Büyükşehir Belediye Başkan adayı Selma Gürkan, "İşçilerin emekçilerin yönettiği bir Bursa istiyoruz" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 12.03.2024 15:02
Haber Güncellenme Tarihi: 12.03.2024 15:02
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
Selma Gürkan: İşçilerin emekçilerin yönettiği bir Bursa istiyoruz

Emek Partisi Bursa Büyükşehir Belediye Başkan adayı Selma Gürkan, Tüm Taşıma İşçileri Sendikasında (TÜMTİS) işçilerle bir araya gelerek yerel seçimler ve işçilerin yaşadığı sorunlar üzerine konuştu. Gürkan, “Bursa’yı Türkiye’nin dördüncü büyük sanayi kenti yapan işçilerin yerel yönetimlerde söz sahibi olmadığını” söyledi.

“Politikaların emekten yana belirlenmesinden tarafız”

Bu seçimde ve bütün seçimlerde Emek Partisinin politikaları, ne yapacağı, seçime giderken planları halktan yana mı ranttan yana mı olacak bunları kendilerinden dinleyeceğiz diyen Tüm Taşıma İşçileri Sendikası (TÜMTİS) Bursa Şube Başkanı Özdemir Aslan, “Biz TÜMTİS sendikası olarak politikaların emekten yana belirlenmesinden tarafız. Çünkü ülkeyi yönetenler, çalışanları emekçileri yok sayarak bir süreç yönetiyorlar. Biz diyoruz ki bu ülkenin kaynakları adil eşit emekten ve tüm emekçilerden yana kullanılması beklentimiz var” dedi.

Çok uzun süredir bizim ülkemizde olağan olmayan koşullarda seçimler yapılıyor diyen Emek Partisi Bursa Büyükşehir Belediye Başkan adayı Selma Gürkan, “Bu yerel seçim ama genel seçim havasında giden bir seçimle karşı karşıyayız. Erdoğan’ın bir referandum gibi bu benim son seçimim bir daha aday olmayacağım diyerek yurttaşların duygularına oynayan bir açıklamasıyla aslında bir gene seçimmiş gibi, oysa bu seçim Cumhurbaşkanlığı seçimi değil sana oy verilmiyor yerellerde yerel yöneticilere oy veriliyor ama o kendisi iktidarıyla özdeşleştirdiği için her şeyi demeçleri bu kapsamda” dedi.

“Demokratik halkçı bir belediyecilik diye bir anlayış yok”

12’nci kalkınma planı, orta vadeli planı daha önce açıklamıştı hükümet bunların toplamı ekonominin ağır yükü işçi sınıfı ve emekçi sınıflara yıkılmak üzere hazırlanan programlar olduğu açık vurgusu yapan Gürkan, “2024 bütçeside bu kapsamda ilan edildi. Durdurulamayan bir enflasyon var halkın alım gücü gittikçe azalıyor ve biz bu koşullarda yerel seçimleri konuşuyoruz. Uzun süredir demokratik halkçı bir belediyecilik diye bir anlayış yok. Yerel yönetimler halkın ihtiyaçlarını gözeten işçi sınıfının emekçi sınıflarının ihtiyaçlarını gözeten ya da o yerelin yurttaşlarının tüm ihtiyaçlarını gözeten bir perspektifle ele alınmıyor. Ne yönetim mekanizması böyle işliyor ne de hizmetlerin sunumu, kaynakların bölüştürülmesi meselesi böyle yürüyor. Bursa, Türkiye’nin dördüncü büyük ekonomi kenti. Bu ekonomiyi oluşturan güç kimdir? Bursa’yı memleketin dördüncü büyük kenti yapmışsa bunu işçiler emekçiler yapmıştır. Ama Bursa’nın kaynaklarından işçiler ve emekçiler ne kadar yararlanıyor dersek yok. İşçilerin emekçilerin yönettiği bir Bursa istiyoruz” dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.