SON DAKİKA
Hava Durumu

Şehit yakınlarına yeni haklar geliyor

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, evlat acısının çok ağır bir duygu olduğunu ifade ederek, ''Bundan sonraki süreçte şehit ailelerine yardımcı olmak boynumuzun borcudur'' dedi.

Haber Giriş Tarihi: 10.03.2012 07:17
Haber Güncellenme Tarihi: 10.03.2012 07:17
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
Şehit yakınlarına yeni haklar geliyor

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ile İzmir Şehit Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğini ziyaret ederek, dernek yöneticilerinden sorunlar hakkında bilgi aldı.

Bakan Şahin, burada yaptığı konuşmada, Türkiye'de yaşamanın çok güzel olduğunu, ancak çok ağır bedellerinin bulunduğunu söyledi.

Şehit anne babası olmanın çok ağır bir duygu olduğuna dikkati çeken Şahin, şöyle devam etti: ''Evlat acısı çok ağır. Bundan sonraki süreçte şehit ailelerine yardımcı olmak boynumuzun borcudur. Gördük ki konuyla ilgili 70'e yakın mevzuat var ve çok karışık. Koordinasyon yaptık ve yaşanan sıkıntılara nasıl çözüm bulabileceğimize yönelik çalışma yaptık. İzmir'de gördüklerimiz genel sorunun bir parçası. 

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan başta olmak üzere bir taslak çalışması yaptık. Amacımız 18 Mart tarihinden önce bu taslak çalışmasını Başbakanımıza iletmek. 19 maddelik yasayla birçok hak verilecek ve sorun çözülecek. Şehit ailelerine tanınacak ikinci istihdam konusunda yaşanan sorunlar oluyor. Şehit olduğu zaman ilk istihdam hakkı kardeşe veriliyor. Şehidin çocuğu büyüyünce istihdam hakkı olan aileler arasında sorun oluyor. Biz konuyla ilgili yeni yasada düzenleme yapmayı düşündük. Hem evli hem de bekar şehitlerin sayısını çıkardık. Maliyeti belirledik. Çıkan sonucu paylaşacağız.''

Operasyon öncesinde ve sonrasında şehit olanların durumuna ilişkin de düzenleme yapmayı planladıklarını dile getiren Şahin, ''Hepsini çözüyoruz. Operasyon öncesi ve sonrasında yaşamını yitirenlerin hepsi şehit sayılacak. Bunu çözüyoruz. Muhtaçlık şartı da istemiyoruz. Şunu bilin ki anlattığınız sorunlar üzerinde çalıştık. İnşallah çözüm bulacağız'' dedi.

Şehitler için Kur'an-ı Kerim'de, ''Onlara ölü demeyin, onlar diridir'' şeklinde ayet bulunduğunu hatırlatan Yıldırım, ''Bu ülke için canını verenlerin resimleri, ay yıldızlı bayrağı gördüğümüz her yerde var. Şehitlerle ilgili hiçbir konu pazarlık konusu olamaz. Şehitlerle ilgili konular Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına verildi. Sorunların tek elden çözülmesi istendi. Şehitler ve şehit aileleri de sosyal sorumluluk gerektiren bir konu'' diye konuştu. 

Yıldırım, derneğin, ''Kamu yararına dernek'' statüsüne alınması yönündeki talebe ilişkin de bunun o kadar zor bir işlem olmadığını, İçişleri Bakanlığına müracaat edilmesi gerektiğini söyledi.

İzmir Şehit Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Yavuz Alphan ise bakanlar Fatma Şahin ve Binali Yıldırım'ı özellikle dernek binasında ağırlamak istediklerini belirtti.

Alphan, dernek binasının duvarında asılı bulunan 315 şehidin fotoğraflarına işaret ederek, bugün evlatlarının, ''Bakın, bakanlarımız, milletvekillerimiz geldi. Anne, babalarımızla konuşuyor, dertlerimizi dinliyor'' diyeceğini söyledi.

Şehit aileleri olarak, öncelikle ''Şehitlik Kanunu''nun çıkarılmasını, şehit çocukları ve kardeşlerine iş imkanı verilmesi, derneklerinin kamu yararına dernek kapsamına alınmasını ve özel sektörde de şehit yakınlarının çalışmasının sağlanmasını istedi.

Bu arada, ziyaret sırasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ı bir konuyu görüşmek üzere cep telefonundan aradı. Başbakan Erdoğan ile kısa bir süre görüşen Yıldırım, İzmir'deki şehit ailelerinin selamını Başbakan Erdoğan'a iletti. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.