SON DAKİKA
Hava Durumu

Sedat Yalçın ilk 100 günlük planını açıkladı

Yeniden Refah Partisi Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Sedat Yalçın, yerel seçimlere yönelik yaptığı son toplantıda seçimden sonraki ilk 100 günlük planlarını açıkladı. Toplantıda seçim harcamalarına da değinen Yalçın Alinur Aktaş ve Mustafa Bozbey'in toplamda en az 2 milyar lira harcama yaptıklarını ileri sürdü.

Haber Giriş Tarihi: 25.03.2024 12:55
Haber Güncellenme Tarihi: 26.03.2024 23:30
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
Sedat Yalçın ilk 100 günlük planını açıkladı

Yeniden Refah Partisi Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Sedat Yalçın, yerel seçimlere yönelik projelerini açıkladığı toplantıların sonuncusunu 25 Mart'ta gerçekleştirdi. Yalçın, 31 Mart'tan sonra yyönetime geldiğinde ilk 100 günlük planlamasını kamuoyuyla paylaştı.

Almira Otel'de düzenlenen toplantıda Yalçın, "Bursa'da ilk kez projeler konuşuldu" sözüyle konuşmasına başladı. Ulaşımla ilgili çift kat tünel projesini, raylı sistem önerilerini, kent verileri merkezi, Otizm Köyü projelerine yeniden değinen Yalçın, gündeme getirdiği projelerinin önemli olduğunu vurguladı. Bursa'da kent yönetimi için verilerin olmadığını söyleyen Yalçın, "Doğru karar alabilmemiz için doğru verilere ihtiyacımız var" dedi.

İlk 100 günlük planlamasında Yalçın, Akademik Danışma Kurulu Oluşturma, emekliler ve düşük gelirli vatandaşlarla ilgili sosyal plan toplantısı, Bursa'nın 1/100 binlik plan toplantısı, bütçe toplantıları, kentsel planlama, kentsel ulaşım, kentsel dönüşüm konularına değindi.

Sanayi yerleşimi

"Bursa’nın 1 numaralı konusu sanayi yerleşimidir" diyen Yalçın, konu ile ilgili şöyle konuştu:

"Sanayi yerleşimi doğru yönetilirse bu şehrin bütün sorunları çözülür. Herkes sorunları ve çözümleri biliyor. Ancak bugüne kadar bu çözümleri kentte uygulayacak yönetici seçememişiz. Avrupa’da hiçbir şehirde kent içerisinde sanayi yok. Önemli olan sanayi yerleşiminin doğru yere yapılması. Ama bu şehirde yaşayan insanlar artık akciğer kanserinden ölmeye başladılar. Kestel’de sağlık verileri alarm veriyor. Ama Cumhurbaşkanı yardımcımız geliyor o bölgeye ‘bir tane daha sanayi yerleşimi kuracağım’ diyor. Aynı yerde 4 tane organize sanayi bölgesi var, ‘5’ncisini kuracağız’ diyorlar. Aktaş, iki tane OSB yapacağını söylüyor. Şehrin içerisine yapılacak sanayi yerleşiminin kente verdiği zarar devam edecek demektir bu. Kente 2 katı kadar daha nüfus gelecek demektir. Bozbey’in de bu konuda söylediği bir şey yok. Bir fikri vardır elbet. O da muhtemelen Aktaş ile aynısını, belki daha büyük sanayi yerleşimleri düşünüyor.

Kampanya bütçeleri

Kampanya bütçeleri konusuna toplantısında geniş yer veren Yalçın, "Bir binanın giydirilmesi 150 bin lira ile 2,5 milyon lira. Tek bir direğe asılan reklam 2 bin 500 lira. 4 bin tane direğe asılıyor. Bir haftalık billboardlar 5 bin lira. 3 bin 800 adet billboard var. 9 bin raket var, haftalık 3 bin lira." bilgisini paylaştı. Ak Parti'nin adayı Alinur Aktaş ve CHP'nin adayı Mustafa Bozbey'in seçim harcamaları konusunda kendisine gelen bilgiyi aktaran Yalçın, "Bana iletilen iki adayın en az toplam 2 milyara yakın harcama yaptıkları. Bu sadece bina giydirme, billboard, reklam tanıtımıyla ilgili. Bursa’da 700 bin emekli var. Bu 2 milyar emeklilere verilse kişi başına 3 bin lira ediyor. Hükümetin veremediği parayı seçim harcamaları ile iki aday verebiliyor. Bu paraların nereden geldiği ayrı bir konu. Siyasetin finansmanı şeffaf bir şekilde yapılmadığı sürece hiçbir şey halkın yararına olmaz." diye konuştu.

Kendi yaptığı harcamaya ilişkin Yalçın, "Sedat Yalçın, 4 milyon 700 bin lira para harcadı seçim kampanyasında. 2 milyon lira yeğenimden borç aldım. Ödeyeceğim. 45 metrekarelik dairemi sattım. Bu kadarına gerek yok. İnsanlar kaç aydır aynı resimlere göre göre yoruldular. Haksız rekabet var mı yok mu? Ekonomik krizde toplumun beklentisi ve kampanyaların şekli uyumlu mu?" ifdelerini kullandı.

Yalçın'dan 'Ak Parti'nin oylarını bölüyor' söylemine yanıt

Yalçın, sahada karşılaştıkları durumu aktararak 'Sedat Yalçın Ak Parti'nin oylarını bölüyor' söylemine yanıt verdi. "Bu seçimlerde seçim konuşamadık. Gittiğimiz her yerde emekliler önümüze geldi. Vatandaş, ‘açım’ diyor." diyen Yalçın, geçmişte Ak Parti'de siyaset yaptığını ve 4 seçim yönettiğini hatırlattı. Yalçın, bu yerel seçim çalışmaları kapsamında gezdiği yerlerde karşılaştığı durumları şöyle aktardı:

"Gezdiğim yerlerde, bir ilçede 300 esnafa gittik. Mustafakemalpaşa, İznik, Gemlik, dağ ilçelerinde her yerde iki faktör öne çıktı. Biri emekliler, diğeri küçük esnaf. Küçük esnafın kararı belirler seçimleri. Bir tane halinden memnun olan insan yok. Emeklilerin durumu ortada. 30-40 milyona ulaşıyor bu kitle. Bu memnuniyetsizlikle seçime gidiliyor. 'Yeniden Refah Partisi, Sedat Yalçın Ak Parti’nin oylarını bölüyor' diye bir değerlendirme var. Emeklilerin ve esnafın durumunda benim veya Yeniden Refah Partisi’nin dahli olabilir mi? Bizim yüzümüzden mi oldu? Ekonomi iktidarları değiştirir. Aç insan her şeyi yapar. Yeniden Refah Partisi olmazsa bu insanların büyük çoğunluğu yeniden AK Parti’ye oy vermeyecek. Çünkü insanlar kırgın, yorgun, tepkili. Seçimi kaybetmenin gerekçesine hazırlık var ama Sedat Yalçın olmazsa Ak Parti’nin oyları yine düşünüyor. Kimsenin seçimi kazandırma veya kaybettirme görevi yok. O zaman Ak Parti adayını çeksin biz seçimi yüzde 60 ile alıyor muyuz, almıyor muyuz görsünler."

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.