SON DAKİKA
Hava Durumu

Sarıbal ve Asa'nın 'hodri meydan' restleşmesi!

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bursa Milletvekili Sarıbal'ın "Afrin'den 52 bin ton zeytin alındığı" ve "Fıstıklı'dan zeytin alımının durdurulduğu" yönündeki iddiasına Marmarabirlik Başkanı Asa'dan sert tepki geldi. Asa, "İspat ederlerse istifa edeceğim, hodri meydan" dedi. Yeni bir açıklama daha yapan Sarıbal, "Hodri meydan, Fıstıklı'da buluşalım. Kim doğruyu söylüyor herkes görsün. Asa, Afrin'e neden gittiğini açıklasın." ifadelerini kullandı.

Haber Giriş Tarihi: 01.11.2018 02:03
Haber Güncellenme Tarihi: 01.11.2018 02:03
https://www.bursaport.com
Sarıbal ve Asa'nın 'hodri meydan' restleşmesi!

CHP Genel Başkan Yardımcısı, Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, Marmarabirlik'in rekoltesini tespit ettiği ve alacağını taahhüt ettiği zeytini almayı durdurduğunu iddia etti. Yalova'nın Armutlu ilçesine bağlı Fıstıklı Köyü'nde zeytinini toplayan çiftçileri ziyaret ederek ürünleri inceleyen Orhan Sarıbal, yakın zamanda Suriye'nin Afrin bölgesinden zeytin alımı yaptığını iddia ettiği Marmarabirlik'in hastalık gerekçesiyle alımları durdurması üzerine çiftçinin çaresiz kaldığını ileri sürdü.

Orhan Sarıbal'a yaşadıkları sorunları anlatan zeytin üreticilerinden Mustafa Arıkan, her yıl ürününü zaman kaybetmeden Marmarabirlik'e sattığını belirterek, "60 yıldır ilk kez böyle bir şeyle karşılaşıyoruz. Marmarabirlik alım yapacağını söylediği için depolarımızı kapattık. Toplamazsak daha kötü. Toplasak zeytinimizi saklayacağımız yerimiz de yok" diyerek durumdan yakındı.

"Aylardan beri uğraştık. Bütün yıl buna baktık. 15 bin liraya yakın masraf ettik. Damlamasıdır, budamasıdır, gübresidir, ilacıdır... Hala çalışıyoruz. Marmarabirlik almıyor. Zeytin elimizde kaldı." diyen Mustafa Arıkan, zeytinde mantar olduğu iddiası ile alımı durdurduğunu açıklayan Marmarabirlik'in gerekçesinin ikna edici olmadığını söyledi.

Fıstıklı Köyü üreticilerinden Ceylan Arıkan ise "Bu yıl zeytin diğer yıllardan çok daha iyi. Zeytinde hastalık yok. Tam tersine çok iyi bir ürün var. Her yıl çöp gibi zeytini alan Marmarabirlik, şu anda zeytinde mantar var deyip alım yapmıyor. Bu doğru değil. Gelip baksınlar. Zeytin hasta değil. Her sene Marmarabirlik bu köyden zeytin alıyordu, bu sene almıyor. Hasta olan zeytin zaten elekten geçiriliyor. Birliğe verdiğimiz üründe hastalık olması mümkün değil." diyerek karara tepki gösterdi.

Orhan Sarıbal, Fıstıklı Köyü'nde zeytin üreticilerini ziyaret ederek sorunları dinledi

'AFRİN'DEN ZEYTİN ALDILAR, ÜRETİCİYİ OYALIYORLAR'

Konuyu Marmarabirlik yönetimi ile görüşeceğini ve TBMM gündemine taşıyacağını açıklayan Orhan Sarıbal, "Biz her yıl biliriz. Zeytinde kısmen mantar da, zeytin sineği de, vuruk da olur. Ama burada gördüğümüz ürünlerde hiç birine rastlamadık. Bunun mazereti olamaz. Afrin'den 52 bin ton zeytin alındığını biliyoruz. Marmarabirlik Başkanı'nın o bölgeye gittiğini biliyorum. Halkın 50 bin ton zeytinin alınacağını kamuoyuna duyurdular. Çiftçi olarak söylüyorum, burada bu zeytinin alınmamasına neden olacak hiçbir gerekçe yoktur. Koşullar ne olursa olsun taahhüt ettiği zeytini almalıdır" dedi.

HİDAMET ASA'DAN 'HODRİ MEYDAN'

CHP Milletvekili Orhan Sarıbal'ın bu açıklamalarına Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa'dan yanıt gecikmedi. Sarıbal'ın "60 yıl sonra ilk kez yaşandı, zeytin üreticisi çaresiz!" başlıklı açıklamalarının gerçeği yansıtmadığını ileri süren Hidamet Asa, "Sarıbal'ın yapmış olduğu açıklamalarının mesnetsiz ve asılsız olduğunu bildirmek isteriz. Gemlik Kooperatifi'nin faaliyet alanı olan Fıstıklı Köyü'nde mahsûl alımlarına başlanmış olmasına rağmen, sanki 60 yıldan bu yana ilk defa alım yapılmamış gibi konuyu çarpıtmış olmasını siyasî ahlâka yakıştıramadık. Biz sizin gibi sorun odaklı değil çözüm odaklıyız." dedi.

Sarıbal'ın, Marmarabirlik'in Afrin'den 52 bin ton zeytin aldığına yönelik açıklamalarına "Fütursuzca bir yalandır" sözleriyle karşılık veren Asa sözlerini şöyle sürdürdü:

"Marmarabirlik olarak bu sene 52 bin ton ürün alımı yapacağımızı defalarca kez dile getirdik. 52 bin ton ürün alımı yapmak üzere depolama kapasitemiz varken, biz nasıl 50 bin ton Afrin'den ürün alabiliriz. Bir mühendis olan milletvekilinin rakamlarla da sorunu var demek ki. Yapılan bu yalan açıklama ne siyasi ne de insani ahlaka da sığmamaktadır. Ben 32 bin üretici ortağımız ve 80 milyon ülke insanımızın önünde onurlu bir duruş sergileyerek, eğer Afrin'den ürün aldığımızı ispat ederlerse istifa edeceğim. Söz veriyorum. İspat edemezse aynı onurlu davranışı kendisinden de bekliyorum. Hodri meydan."

Marmarabirlik Başkanı Hidamet Asa, Sarıbal'ın iddialarına yanıt verdi

'ÜRETİCİMİZ İNCİTİLMİŞTİR'

Marmarabirlik Başkanı Asa şunları kaydetti:

"Milletvekili Orhan Sarıbal Marmarabirlik'i batırmak mı istemektedir. Anlamış değiliz. Her ne kadar ziraat mühendisi olduğunu iddia etse de, Fıstıklı bölgesinde yaşanan sinek vuruğundan haberdar değil demek ki! Sinek vuruğu zeytinin içinde kurt anlamına gelir. Biz bu bilgiyi de kendisiyle paylaşalım buradan. Milletvekili raftan herhangi bir ürünümüzü alsa ve içinden kurt çıksa ne düşünür acaba çok merak ediyorum.

Biz kalite standartlarımızdan asla ödün vermeyiz. 2010 yılından bugüne müşteri memnuniyeti çok önemsiyoruz. Sinek vuruğunun sorumlusu bahse konu teşkilat mensubu üretici olmasına rağmen onu sorgulamayıp, piyasa koşullarının üstünde ürün alımı yapan Marmarabirlik'e böyle bir suçlama yapmak, 32 bin ortağımızı derinden incitmiştir. Sofralık zeytin üretiminde herhangi bir arz fazlalığı olmamasına rağmen özel sektörün ucuz fiyata ürün alımlarını eleştirmesi gerekirken Marmarabirlik'e saldırmış olması siyasi ranttan başka bir şey değildir."

"Orhan Sarıbal, iki dönem milletvekili olmasına rağmen Marmarabirlik'e kaç defa gelmiş kamuoyuna açıklasın" diyen Başkan Asa, açıklamasını şöyle tamamladı:

"Marmarabirlik 12 Ekim'de alımlara başladı bundan bile haberdar değil. 12 Ekim'den bugüne 11 bin 400 ton ürün alımı yapıldığından da haberi yok. Bugün itibarıyla ortalama alım fiyatımız 8.40 lira seviyesindedir. 52 bin ton alım planımızla değerlendirdiğimizde alım tutarı 436 milyon TL'dir. Marmarabirlik üreticiye sırtını döndü derken neyi kastetti anlamış değiliz. Rekolte beyanı veren üreticilerimiz kooperatiflere göre alım planları da değişmektedir. Kooperatif bazlı değerlendirecek olursak ortaklarımızın verdiği beyan üzerinden teslimat yapmaktadır. Kendi öz kaynakları ile 1 TL kredi kullanmadan ve hiçbir şekilde destek almadan 52 bin ton alım yapan Marmarabirlik'e teşekkür etmesi gerekirken, çamur ve iftira atması hiç yakışmamıştır."

Sarıbal, alımın durdurulduğu Fıstıklı'da yetişen zeytinin iyi olduğunu söyledi

SARIBAL'DAN YENİ AÇIKLAMA: HODRİ MEYDAN

Marmarabirlik Başkanı Hidamet Asa'nın kendisine "hodri meydan" dediği açıklamalarının ardından yeni bir açıklama yapan CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, "Hodri meydan, Fıstıklı'da buluşalım. Kim doğruyu söylüyor herkes görsün" dedi.

Sarıbal'ın açıklaması şöyle:

"Ben Fıstıklı'ya gittim ve olanları yerinde gördüm. Üreticilerle konuştum. Marmarabirlik köye gelip inceleme yapmış ve zeytini alacağını taahhüt etmiş. Ama alım zamanı geldiğinde alım yapmayı durdurmuş. Üretici şu anda perişan. Yıl boyunca masraf ederek, uğraşarak ürününü yetiştirdi, şimdi Marmarabirlik taahhüt ettiği halde ürünü almıyor. Üreticinin zeytinini saklayacağı bir yer de yok. Perişan halde bekliyorlar. Marmarabirlik, zeytinin hastalıklı olduğunu gerekçe yaparak alım yapmadığı söyleniyor. Ben gözlerimle gördüm. Zeytin gayet temiz ve sağlıklı. Her yıl bir kısım zeytinde hastalık olur ama bu zaten ayıklanıp satılır. Şu anda söz konusu bölgedeki zeytin gayet sağlıklı ve temiz.

Ben Fıstıklı'da inceleme yaptım ama Gemlik, Orhangazi ve İznik'te de benzer şikayetler geliyor. Ben iddialarımın arkasındayım. Sayın Asa, söylediklerine güveniyorsa, Fıstıklı meydanında buluşalım. Medyayı da çağıralım. Tarla tarla gezelim. Kim haklı kim haksız ortaya çıksın.

'TARLALARI GEZELİM'

Olayı politize etmenin manası yok. Ben üreticinin yanındayım ve hep öyle olacağım. Tekrar soruyorum; Marmarabirlik alacağını taahhüt ettiği halde neden zamanında alım yapmadı? Neden üreticiyi mağdur etti? Afrin konusuna gelince, Sayın Asa, Afrin'den zeytin almadıklarını iddia ediyor. O zaman Afrin'e niye gittiğini açıklasın. Turistik geziye mi gitmiş. Tekrar ediyorum. Politik bir amacım yok, ben üreticinin sesi olmaya çalıştım. Çiftçinin sesi olmaya devam edeceğim. Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı kendine güveniyorsa, gelsin birlikte zeytin tarlalarını gezelim. Kim doğru söylüyor halkımız görsün."

Bu arada Marmarabirlik'e bağlı 8 kooperatifin yöneticilerinin konuyla ilgili olarak Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin Gemlik Ata Tesisleri'nde bir basın açıklaması yapacağı bildirildi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.