SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Sağlıkçılar meydanlarda: Derin üzüntü ve öfke içindeyiz

Konya Şehir Hastanesinde görevli Uzman Dr. Ekrem Karakaya'nın görevi başında silahlı saldırıda öldürülmesi, yurdun çeşitli illerinde sağlıkçılar tarafından çeşitli eylemlerle protesto edildi. Eylemlerde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca protesto edilerek, istifası istendi.
Haber Giriş Tarihi: 07.07.2022 17:11
Haber Güncellenme Tarihi: 08.07.2022 10:26
https://www.bursaport.com
kapak resmi

Konya Şehir Hastanesi’nde katledilen Dr. Ekrem Karakaya için sağlıkçılar Bursa Şehir Hastanesi önünde bir araya geldi. Bursa Tabip Odası Başkanı Dr. Tufan Kumaş, "Şiddet öngörülebilir ve önlenebilir toplumsal bir sorundur ve sorun çözmeye niyetli bütünlüklü politikalarla aşılabilecektir." dedi.

Bursa'da sağlık çalışanları Bursa Şehir Hastanesi önünde bir araya geldi. Sağlık çalışanları, Konya Şehir Hastanesi’nde, görev yaptığı esnada hasta yakını tarafından uğradığı silahlı saldırı sonucunda katledilen Dr. Ekrem Karakaya’yı kaybetmenin üzüntüsü ve öfkesi içinde olduklarını dile getirdi. 

Bursa Tabip Odası, Genel Sağlık-İş, Dev Sağlık-İş, SES Bursa Şubesi, Bursa Aile Hekimleri Derneği, Aile Hekimliği Çalışanları Federasyonu, Birlik ve Dayanışma Sendikası, Hekimsen, Hekim Birliği, Tabip-Sen, Bursa Dişhekimleri Odası ve sağlık çalışanları ve hekimler Bursa Şehir Hastanesi önünde biraraya geldi. CHP Bursa Milletvekilleri Yüksel Özkan, Orhan Sarıbal ve Nurhayat Altaca Kayışoğlu’nun da katıldığı basın açıklaması geniş bir katılımla gerçekleştirildi. 

Eylem sırasında sık sık “Bakan İstifa”, “Sağlıkta Şiddet Sona Ersin” ve “Korkmuyoruz, Yılmıyoruz, Hiçbir Yere Gitmiyoruz” sloganları atıldı.

Bursa Tabip Odası Başkanı Dr. Levent Tufan Kumaş basın açıklamasına, “Artık bu basın açıklamalarını yapmak istemiyoruz. Bu konuyla ilgili demeçler vermek istemiyoruz” sözleriyle başladı. Uğradığı silahlı saldırı sonucunda katledilen Dr. Ekrem Karakaya’yı kaybetmenin derin üzüntüsü ve aynı zamanda öfkesi içinde olduklarını belirten Dr. Kumaş, iktidarı defalarca uyardıklarını, sağlıkta şiddetin münferit bir olgu olmadığını, bunun toplumsal ve politik bir sorun olduğunu, gerekçeleriyle birlikte tekrar tekrar ifade ettiklerini belirtti.

Sağlıkçıların Bursa Şehir Hastanesi önündeki protesto eylemine yoğun katılım oldu 

“Sağlık kurumlarında meydana gelen silahlı saldırıların artışı nedeniyle bu konuda önlemler alınmasını ve 6136 sayılı yasada değişiklik yapılmasına ilişkin yasa teklifleri önerdik. Ancak tüm uyarılarımız görmezden gelindi, bilinçli bir yaklaşımla şiddetin kaynağı toplumsal bağlamından koparılarak sorun bireylere indirgendi” ifadelerini kullanan BTO Başkanı Dr. Kumaş, sorumluların kınamak dışında bu durumla ilgili bir adım atmadığını altını çizdi. Kınamanın bir işe yaramadığını, sağlıkta şiddet olgusunun ise çığırından çıktığını belirten Dr. Kumaş, Sağlık Bakanlığı’nın ‘Beyaz Kod’ verilerini tüm taleplere rağmen kamuoyu ile paylaşılmadığını dile getirdi.

“Sorumluların bu yaklaşımı bugün yeniden bir cinayetle sonuçlandı. Ülkede artan şiddet iklimi, bizlerin sadece çalışma koşullarını bozmakla kalmamış, can güvenliğimizi de ortadan kaldırmıştır” sözleriyle cinayetin sorumlularına dikkat çeken Bursa Tabip Odası Başkanı Dr. Tufan Kumaş, “Her anlamıyla tıkanan sağlık sisteminin tüm sorumluluğu hekimlerin ve sağlık emekçilerinin omuzlarına yıkılmakta, bu durum bizleri hedef haline getirmekte, sağlık alanında yürütülen politikalar bizlere, şiddet, ölüm, çaresizlik ve umutsuzluk olarak geri dönmektedir” dedi.

Bursa Tabip Odası Başkanı Dr. Levent Tufan Kumaş

Dr. Levent Tufan Kumaş açıklamanın devamından şunları söyledi:

"Bugün yeniden ve daha güçlü bir şekilde söylüyoruz: Sağlık emekçilerine en ufak bir zarar gelmesine tahammülümüz yoktur. Şiddet daha önce de defalarca belirttiğimiz gibi, öngörülebilir ve önlenebilir toplumsal bir sorundur ve sorun çözmeye niyetli bütünlüklü politikalarla aşılabilecektir.

Güvenli çalışma alanı sağlamak siyasal iktidarın sorumluluğundadır. Sağlık Bakanı başta olmak üzere sorumluluğunu yerine getirmeyen yetkililer derhal istifa etmelidir.Bizler bu konuda, yaşam hakkımız ve güvenli çalışma koşulları için, gücümüzü; her yerde, her koşulda, hep birlikte göstermeye hazır olduğumuzu bir kere daha belirtiyoruz. Bu çerçevede bugün ve yarın ülke genelinde iş bırakıyoruz!

Dr. Ekrem Karakaya’nın ailesine ve tüm sevenlerine taziyelerimizi iletiyoruz. Şiddet karşısındaki taleplerimize kulak tıkayanlardan, söylemleri ve politikalarıyla şiddeti teşvik edenlerden mücadelemizi yükselterek hesap soracağımızı bir kez daha ifade ediyoruz."

Açıklamanın ardından sağlık örgütleri temsilcileri birer konuşturma gerçekleştirdi. Dr. Ekrem Karakaya için bir dakikalık saygı duruşuyla etkinlik sona erdi."ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ HASTANESİ ÖNÜNDE DE VARDIK"

Öte yanda Şehir Hastanesi'nin yanı sıra Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde de biraraya gelen hekimler sağlık çalışma şartları ve şiddetsiz bir meslek hayatı için haykırdılar. Bursa Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Muhsin Güllü'nün de bulunduğu etkinlikte, genç hekimler de söz alarak sağlık şiddetle ilgili değerlendirmelerde bulundular.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar