SON DAKİKA
Hava Durumu

'Politikacılar dini duyguları istismar ediyor'

Bursa Barosu, Cumhuriyet'in 95. yılını Adalet Sarayı bahçesinde düzenlediği törende kutladı. Bursa Barosu Başkanı Av. Gürkan Altun, konuşmasında, "Geleceğe yönelik kaygılarımızı artıran, günümüz siyasetçilerinin bireyi özgürlüğünden uzaklaştıran dini duyguları istismar ediyor olmasıdır" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 29.10.2018 21:10
https://www.bursaport.com
'Politikacılar dini duyguları istismar ediyor'

Bursa Barosu, Cumhuriyet'in 95. yılını Adalet Sarayı bahçesinde düzenlediği törende kutladı.

Cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve şehitler için saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okundu. Bursa Barosu Başkanı Av. Gürkan Altun Atatürk Anıtına çelenk sunduktan sonra bir konuşma yaptı. Altun'un konuşması şöyle:

"Cumhuriyetimiz 95 yaşında... Yüzlerce yıl hüküm süren imparatorluklar göz önüne alındığında henüz gencecik olan Cumhuriyetimizin yaş günü milletimize kutlu olsun.
Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere Kurtuluş Savaşı kahramanlarının 95 yıl önce kurduğu Cumhuriyet sadece milletvekillerini halkın seçtiği bir yönetim biçimi değildir.

Geçen yıl ve önceki yıllarda da söylediğimiz gibi Cumhuriyet, bağımsızlığın, din ve vicdan özürlüğünün, laikliğin, demokrasinin, hukuk devletinin, hukuk güvenliğinin, adaletin, yurtta ve dünyada barış içinde yaşamanın, kayıtsız ve şartsız millet egemenliğin, kadın erkek eşitliğinin, bilimsel eğitimin ve çocuklarımızın aydınlık geleceğinin güvencesidir.
Lakin tüm bu değerlere sahip olmamızdan rahatsız olanlar, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde kazanılan istiklal mücadelesini taçlandıran Cumhuriyetimizi, kurulduğu günden bu yana hep yıkmak istediler ve hala daha bu emellerinden vazgeçmediler. Ama bizler de direnmekten vazgeçmeyeceğiz.

Ulu Önder Atatürk'ün 1933 yılında Bursa yaptığı konuşmada dediği gibi, bizler devrimlerin, cumhuriyetin sahibi ve bekçisiyiz. Bunların gereğine, doğruluğuna herkesten çok inandık. Yönetim biçimini ve devrimleri benimsedik. Bu yapıtı ölümsüzleştirmek, sonsuza dek yaşatmak konusunda üzerimize düşeni yapacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın.
Ne, dini istismar aracı olarak kullananlar, ne de emperyalist güçler!

Türkiye üzerinde kirli hesapları olan emperyalistler, kurulduğu günden bu yana yıkmaya çalıştıkları Cumhuriyetin evlatlarını köleleştirmek için taktik değişmiştir. Uluslar artık topla tüfekle değil, kültür emperyalizmiyle parçalanmaktadır. İletişim teknolojileri sayesinde çocuklarımızı, gençlerimizi avuçlarının içine almaya çalışmaktadırlar.

Ne yazık ki, farkında ya da olmadan bu amaca hizmet eden vatandaşlarımız, yöneticilerimiz de vardır. Geleceğe yönelik kaygılarımızı artıran, günümüz siyasetçilerinin bireyi özgürlüğünden uzaklaştıran dini duyguları istismar ediyor olmasıdır. Bundan derhal vazgeçilmesi ya da durdurulması gerekmektedir. Yüce Türk milletinin uluslararası alanda saygınlığı, bilim, teknoloji, kültür ve sanatta ilerlemesi buna bağlıdır. 

Bugün çok net görüyoruz ki, bir parçamızla içinde bulunduğumuz Ortadoğu'nun bataklığa dönüşme nedeni, bilim ve akıldan, medeniyetten uzaklaşılmış olmasıdır. Ulu Önder Atatürk'e göre din, insanların vicdanlarında yer alması gereken kutsal bir kavramdır. Toplumsal yaşamı ve devlet düzenini biçimlendirecek kavram değildir, olmamalıdır.

Ulu Önder Atatürk'ün tabiriyle "Geleceğin Işıklı Çiçekleri", rejimin ve demokrasinin savunucusu olarak gördüğü gençlerimizi fırsat eşitliği içinde yetiştirmek, nitelikli insanlar olarak topluma kazandırmak için olanaklar seferber edilmelidir ki, Cumhuriyetimizi yüzyıllar sonrasına hazırlayalım.

UNUTMA!
Topraklarının parçalanıp
işgal edildiğini...
Ocağının yıkıldığını...
Kadınlarının kızlarının,
çocuklarının esir alındığını...

UNUTMA!
Biçare Türk halkını ayağa kaldıran Mustafa Kemal'i...
Atalarının bağımsızlık için
döktüğü kanı, verdiği canı...
Yedi düvele karşı kazanılan zaferi...

UNUTMA!
Kula kul olmaktan kurtulduğunu...
Kadının insanlık onuruna eriştiğini...
Muasır medeniyet hedefini..."

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.