SON DAKİKA
Hava Durumu

PKK'da derin çatlak

İmralı'da hapis cezasını çeken Abdullah Öcalan'ın devletle anlaştığını belirtmesine karşın Silvan'daki saldırı emrini veren PKK'nın önemli isimlerinden Cemil Bayık'tan gelen açıklamalar PKK'da derin bir görüş farklılığı olduğunu ortaya koyuyor.

Haber Giriş Tarihi: 19.07.2011 10:44
Haber Güncellenme Tarihi: 19.07.2011 10:44
https://www.bursaport.com
PKK'da derin çatlak

Öcalan'ın eylemsizlik kararına karşın PKK içindeki şahinlerin temsilcisi olan Bayık, örgüte yakın Fırat Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada bundan sonrada bu tür eylemlerin süreceğinin sinyallerini verdi.

İşte Bayık'ın o açıklamaları:

*CHP gibi ve BDP'nin de iradesini kırmak, etkisiz hale getirmek ve teslim almak istiyorlar. Eğer bunu gerçekleştirseler AKP'nin Anayasa'sı da başarılı olacak. Erdoğan'ın tehditlerinin nedeni de buydu; hedeflerini onlara kabul ettirmek.

EYLEMSİZLİK KARARI ŞARTI

*(İmralı'da "Barış Konseyi", "Anayasa Komisyonu" ve "Güvenlik Komisyonu" kurulmasına yönelik protokoller imzalandığını belirterek) Eğer protokol kabul edilirse, işte o zaman müzakereler başlayacak, bu şekilde biz de eylemsizlik kararımızı sürdürebiliriz. Devletin kabul ettiği protokolün ne zaman hayata geçeceği belli değil, şimdi mi, bir yıl sonra mı bilinmiyor. Devlet bu konuda hiçbir şey söylemiyor ve sadece kabul etmiş. Bu da kandırmaca ve taktiktir...

*Devlet pratik adımlar atmıyor, çünkü imha politikasından vazgeçmek istemiyor. Bunlar taktik ve oyalamadır. Önderimizi, hareketimizi ve halkımızı oyalamak istiyor.

KÜRTLERİ İMHA ETMEK İSTİYOR

*Eğer Kürt sorununu çözmek için niyetleri olsaydı operasyonları durdururlardı. Operasyonların yanı sıra ABD ile ittifak kurdular. Bu ittifaktan sonra Erdoğan 'Kürt sorunu yoktur' dedi. Çünkü Kürtleri imha etmek istiyor. Bundan önce Kürtleri tasfiye edemezdi. Ancak bu ittifaktan güç aldıktan sonra, imha için yeniden hazırlık yaptı. Gerilla ve hal ka yönelik operasyonlar da bu yüzden arttı.

*Kürtler demokratik özerklik ilan ettiler, Kürtlere bu konuda da destek vermelidirler.

SOYKIRIMLA SORUNU ÇÖZMEK İSTİYORLAR

*(Rehin askerler) Şimdi askerlerin yerini tespit edip, onları imha etmek istiyorlar. Hatta onları öldürebilseler PKK'nın üstüne de atmak isteyecekler. Yani imha ve soykırımla sorunu çözmek istiyorlar. Silvan'da öldürülen askerler ve şehit düşen gerillalar da böyle bir operasyonun sonucunda hayatlarını kaybetti.

Öcalan'ın avukatları İmralı'da

Çerşamba ve cuma günleri hava muhalefeti nedeniyle ertelenen Öcalan'ın avukatlarıyla görüşmesi dün gerçekleşti. Gemlik'e gelen avukatlar dün Tuzla Vapuru ile İmralı'ya geçti. Avukatların yanlarında Öcalan'a verilmek üzere çamaşır ve dergi ile gazete getirdiği görüldü.   

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.