SON DAKİKA
Hava Durumu

'PKK akıl yoksunu, akrep gibi'

Gül, 'Modern Devlet ve Çok Kültürlülük' başlıklı konferansa katılmak üzere Rusya'nın Yaroslav Kenti'ne uçarken gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Haber Giriş Tarihi: 09.09.2011 11:06
Haber Güncellenme Tarihi: 09.09.2011 11:06
https://www.bursaport.com
'PKK akıl yoksunu, akrep gibi'

Cumhurbaşkanı Gül, terör sorununu çözmek için özgüvenli hareket edilmesi gerektiğine dikkat çekti, "PKK'nın son politikaları akıl yoksunu ve akrebin kendi kendisini sokması gibi. Bunların ne Kürt meselesi ne de Doğu Anadolu'daki vatandaşın hak ve hukukuyla hiçbir ilgisi yok" dedi. Gül, İsrail'in tavrının da 'nankörlük' olduğunu söyledi.

Gül, 'Modern Devlet ve Çok Kültürlülük' başlıklı konferansa katılmak üzere Rusya'nın Yaroslav Kenti'ne uçarken gazetecilerin sorularını yanıtladı. 1 Ekim'de TBMM'nin açılış konuşmasında terör konusuna çok geniş yer vereceğini anlatan Cumhurbaşkanı, artan PKK eylemleri için şu tabiri kullandı:

PKK AKREP GİBİ KENDİNİ SOKUYOR

"Örgütün son politikaları akıl yoksunu ve akrebin kendi kendisini sokması gibi. Bunların ne Kürt meselesi ne de Doğu Anadolu'daki vatandaşın hak ve hukukuyla hiçbir ilgisi yok."

ÇÖZÜM ÖZGÜVENDE

Teröre iç ve dış kamuoyunda haklılık zemini arama gayretinin anlamsızlığına dikkati çeken Cumhurbaşkanı Gül, sorunun çözümünde özgüvenli tavrın önemini şöyle aktardı: "Özgüven içinde hareket edilmeli ve demokratik standartlar yükseltilmeli."

Yeni Meclis'in temsili ve katılımcı demokrasi açısından gücüne sık sık vurgu yapan Gül, TBMM'den beklentilerini aktarırken, yeni Anayasa yapım sürecine değindi, "Mecelle'de vardır, usulün esasın önüne geçtiği haller vardır, usule dikkat edilmezse yapılacak bazı işler yapılamıyor. Ben de yeni Anayasa sürecinde metedolojinin önemine işaret edeceğim. Yeni Meclis'in Anayasa hazırlamak görevidir ve bu sayede onurlandırılacaktır" dedi.

İSRAİL NANKÖR

İsrail ile yaşanan sorulara ayrıntılı yanıtlar veren Gül, özellikle Türkiye'nin İsrail için yaptığı "iyiliklere" değindi, "Ama sanki bunu yapmak zorundayız gibi bir nankörlük içindeler. Yani bir karşılığı olmuyor, müttefiklerine bile yük olan bir ülke, bundan böyle biraz da onlar düşünsün" diye devam etti. İsrail'in ABD'den cesaret aldığını da, "Netanyahu'nun ABD Kongresi'nde konuşurken manzaraya bakın, kendi meclisinde o tepkiyi (ayakta alkışları kast ediyor) alması mümkün değil" sözleriyle ima etti.

DÖRT KERE ÖZÜRDEN VAZGEÇTİLER

Krizin çözümü için İsrail'e güven duymadığını saklamadı, gezide kendisine eşlik eden Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'na dönerek, "Dört defa özür için bize geldiler, bu arkadaşımız (Davutoğlu) bizden onay aldı ama son anda caydılar" dedi.

ONURLU BİR BARIŞI DÜŞÜNMEK ZORUNDALAR

İsrail ile sadece Türkiye'nin değil Arap Baharı sayesinde bölge ülkelerinin ilişkisinin de değişiyor olduğunu 'demokrasi-demografi' ölçüsüyle izah etti: "Birkaç yüz milyon Arap'ın yaşadığı bölgede İsrail küçük bir ada gibi. Araplar demokrasi dışı rejimlerle yönetilirken, İsrail açısından bu liderlerle anlaşmak mümkündü. Bizde de İsrail ile askeri işbirliği ne zaman gelişti bir bakın. (28 Şubat dönemine gönderme yapıyor) Ama demokrasi geliyor ve hiçbir demokratik ülke vatandaşının isteğini, hassasiyetini gözardı ederek onursuz politika izleyemez. O yüzden İsrail onurlu bir barışı düşünmek zorundadır."

BANA 'ABDULLAH AMCA' DİYENLER OLUYOR

Abdullah Gül son derece etkili kullandığı sosyal medyaya ilişkin gözlemlerini şöyle aktardı: "Eskiden kıraathane, kahve ve bahçeler vardı, insanlar oturur konuşur fikir alışverişinde bulunurdu. Ama bugün insanların komşusuna selam verecek vakti bile yok. O yüzden sosyal medyayı kullanıyor. Çünkü Türk insanı bazı ülkelerinki gibi soğuk değil, sıcakkanlı ve konuşkan. En çok çocukların mesajlarını seviyorum, çünkü kendileri yazıyor belli ki, büyüklerden yardım almadan, bana 'Abdullah Amca' diyen bile çıkıyor."

Gül, üstü açık Cadillac ile Twitter'a koyduğu fotoğrafına olumsuz tepki alacağından korktuğunu gülerek anlattı, şöyle devam etti: "Ama büyük çoğunluk beğendi. Arabayla gezerken U dönüşü yaptığım anda bir vatandaş cep telefonuyla fotoğrafımızı çekti. Doğrusu günlerce gazetelere bakarken hangisi basacak acaba diye merak ettim."   

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.