SON DAKİKA
Hava Durumu

Pala: Halkı bilgilendirmeye devam edeceğim

Bursa'da artan vakaları anlattığı gerekçesiyle Valilik tarafından "Halkı korkuya sevk etmekten" Savcılığa şikayet edilen Prof. Dr. Kayıhan Pala, "Ben halk sağlığı uzmanı, bilim insanıyım. Bu sorumluluğumla topluma karşı bilgilendirme görevimi yerine getirmek için uğraş vermeye devam edeceğim" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 04.07.2020 10:21
Haber Güncellenme Tarihi: 04.07.2020 10:21
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
Pala: Halkı bilgilendirmeye devam edeceğim

Bursa'da yerel bir medya organına verdiği röportajda artan vakaları anlattığı gerekçesiyle Valilik tarafından "Halkı korkuya sevk etmekten" savcılığa şikayet edilen Prof. Kayıhan Pala "Ben halk sağlıkçıyım ve bilim insanıyım. Bu sorumluluğuyla topluma karşı bilgilendirme görevimi yerine getirmek için uğraş vermeye devam edeceğim"

Türk Tabipleri Birliği Covid-19 İzleme Kurulu Üyesi Prof. Kayıhan Pala, Bursa'da enBursa.com'a verdiği röportajda salgınla mücadeleyi eleştirdiği ve Bursa'da artan vakaları anlattığı gerekçesiyle Valilik tarafından "Halkı korkuya sevk etmekten" savcılığa şikayet edildi. Savcılık şikayeti görevsizlik kararı ile Pala'nın görev yaptığı Bursa Uludağ Üniversitesi Rektörlüğü'ne gönderdi. Pala hakkında idari soruşturma başlatan Rektörlük, kendisini 21 Temmuz'da savunma vermeye çağırdı.

RS FM'de Atilla Güner'le Akşam Postası'na konuşan Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kayıhan Pala, "Ben halk sağlıkçıyım ve bilim insanıyım. Bu sorumluluğumla topluma karşı bilgilendirme görevimi yerine getirmek için uğraş vermeye devam edeceğim" dedi.

Prof. Pala, hakkındaki suçlama ve şikayetlere ilişkin olarak şunları söyledi:

"Bu olay aslında doğrudan üniversite ile ilgili değil. 21 Nisan tarihinde Bursa'da yerel bir internet sitesine vermiş olduğum çevrimiçi röportaj sonrasında Bursa Valisi Cumhuriyet Savcılığına hakkımda suç duyurusunda bulunuyor. Röportajın tamamına ilişkin halka yanlış bilgi vermek, halkı paniğe yöneltmek iddiasıyla Cumhuriyet Savcılığına başvuruyor. Savcılık konuyu inceliyor, konunun benim görev alanıma girdiği öngörüsüyle soruşturma açılması için dosyayı üniversiteye gönderiyor. Üniversite savcılıktan gelen bu talep doğrultusunda soruşturma açtı. 21 Temmuz'da ifademe başvurulacak.

'Öngörülerimi Sağlık Bakanı da doğruladı'

O röportaj sırasında Bursa'ya ilişkin gazetecinin sorularına öngörülerimle yanıt vermiştim. Bursa'da sorunun kısa sürede çözülmesini beklemediğime ilişkin, Bursa'da bazı sorunlar yaşanabileceğine ilişkin öngörülerimi paylaşmıştım. Hem Sağlık Bakanı'nın hem de hem de sayın Vali'nin Bursa'da sıkıntı olduğuna ilişkin açıklamalarını gördük ki daha dün gece Sağlık Bakanı Türkiye'de son bir hafta içerisinde en fazla olgu alkışı görülen 5 ilden birisinin Bursa olduğunu kendisi ifade etti. Ben halk sağlıkçıyım ve bilim insanıyım. Hem pandemi öncesi hem pandemi sırasında halk sağlıkçı ve bilim insanı sorumluluğuyla topluma karşı görevlerimi yerine getirmek için uğraş vermeye çalıştım. Bu soruşturmanın sonucu ne olursa olsun bu uğraşı sürdüreceğim. Rahmetli hocam Rahmi Dirican'ın öğrencisiyim, Hamdi Aytekin'in öğrencisiyim. Onlardan öğrendiğimiz yolda ve geçen yıl almış olduğum Türkiye'deki en önemli halk sağlığı ödülünün bana yüklemiş olduğu sorumlulukla üstüme düşün görevi kararlılıkla bundan sonra da sürdüreceğim."

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.