SON DAKİKA
Hava Durumu

Özdemir: Nilüferliler mutlu değil, biz mutlu yapmaya geliyoruz

Nilüfer Belediye Başkanı Şadi Özdemir, Nilüfer Belediyesi'ne yönelik sokaktaki algının bozuk olduğunu belirterek, "Genel olarak Nilüferliler son dönemlerde Belediyeden mutlu değiller. Biz mutlu yapmaya geliyoruz" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 14.05.2024 13:14
Haber Güncellenme Tarihi: 14.05.2024 22:00
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
Özdemir: Nilüferliler mutlu değil, biz mutlu yapmaya geliyoruz

PELİN AKDEMİR / BURSAPORT

Nilüfer Belediye Başkanı Şadi Özdemir, 15 Nisan’da göreve başlamasından bir ay sonra basın mensuplarıyla buluştu. Özdemir, Nilüfer Belediyesi’nde 4’ü kadın 7 Başkan Yardımcısının da tanıtıldığı buluşmada, gelecek dönem için hangi konulara önem vereceklerini anlattı.

31 Mart Yerel Seçimleri'nden sonra Nilüfer’e ve Bursa’ya baharın geldiğini söyleyen Özdemir, bir buçuk aydır ‘hayırlı olsun’ demeye gelenleri ağırladıklarını belirtti. Özdemir, seçim çalışmaları kapsamında 64 mahalleyi gezdiklerini, birçok şikâyet aldıklarını, ihtiyaçları tespit ederek sahanın istediklerini dinlediklerini ve son dönemlerde belediye hakkında oluşan algıyı gördüklerini söyledi. Özdemir, belediyeyi teslim aldıklarında borcun beklediklerinden daha yüksek olduğunu belirtti.

‘NİLÜFERLİLER MUTLU DEĞİL, BİZ MUTLU YAPMAYA GELİYORUZ’

Nilüfer Belediyesi’nin çalışmalarına yönelik toplumda kötü bir algının oluştuğunu belirten Özdemir, “Temizlik yapılmıyor, yamalar asfaltlanmıyor, Başkan seçildi ancak beş yıl sonra seçimlerde yeniden sokağa çıktı algıları var. ‘Turgay Erdem gibi mi olacaksın, Mustafa Bozbey gibi mi olacaksın?’ diye soran da var. Başka algılarda var ama genel olarak Nilüferliler son dönemlerde Belediyeden mutlu değiller. Ne olduğunu anlayamadığımız bir pandemi dönemi yaşandı, ardından depremi yaşayan kentlerin ayağa kalkması için çalışmalar yapıldı. Bunların da etkisi var. Mutlu değil Nilüferliler, biz mutlu yapmaya geliyoruz” diye konuştu.

‘ÖNLEMLER ALMAZSAK NİLÜFER MUTLU KENT KİMLİĞİNİ KAYBEDER’

Özdemir, Nilüfer ilçesinin herkesin yaşamak istediği bir ilçe olduğunu fakat sorunların da olduğunu ifade etti. Güvenli ve rahat olmasından dolayı başka ilçelerden vakit geçirmek için insanların Nilüfer ilçesine geldiğini belirten Özdemir, “Burada yaratılmış olan kültür-sanat, spor, eğlence, güvenli, mutlu kent algısı yerleşmiş. Buradaki ortamları diğer ilçelerde de yaratmaya başlayalım diye Büyükşehir Belediye Başkanımız Mustafa Bozbey ile de değindik. Gerçek şu ki; sanayi, bütün özel okullar, bütün büyük hastaneler Nilüfer’de. Her şeyi batıya doğru yığdığımız için kent dengesini kaybetmiş. Herkes Nilüfer’e gelmek istiyor. Nilüfer aslında yükünü gereğinden fazla almış. Bu göç talebini azaltacak formüller bulmazsak gelecekte Nilüfer mutlu kent kimliğini kaybetmeye başlar” diye konuştu.

‘TARIM ALANLARIYLA İLGİLİ MÜSAMAHA GÖSTERİLMEYECEK’

Özdemir, ilçede çok fazla sanayinin biriktiğini söyleyerek, şöyle konuştu:

“Adına teknoloji organize sanayi bölgesi desek de aslında teknolojiyle alakası olmayan, normal sanayi bölgelerinde olan hizmetin orada verilmeye başlaması, burada da 150-200 bin kişinin istihdamı sağlanıyor. Bu nüfus yine Nilüfer’de yaşamak isteyecek, Karacabey’de yaşamak istemeyecek. Onun için her yeni bir istihdam alanı yeni bir konut, yeni bir trafik yoğunluğu getiriyor, havanın kirlenmesine neden oluyor. Talepleri karşılayacak planlama yapılmazsa bu sefer kaçaklar başlıyor. Özellikle tarım alanlarında. Depolar yapılıyor, fabrikaya çevriliyor. Özellikle tarım alanlarıyla ilgili hiçbir şekilde müsamaha gösterilmeyecek.”

Özdemir, gençler, kadınlar ve tarım alanlarıyla ilgili hassasiyetlerinin olduğunu ekledi.

‘EN ÖNEMLİ SORUN KENTSEL DÖNÜŞÜM VE DEPREM’

En önemli sorunun kentsel dönüşüm ve deprem meselesi olduğunu vurgulayan Şadi Özdemir, “80’li yıllardan beri bu konular dikkate almadan yapılaşma olmuş. Alüvyonlu toprak olması nedeniyle diğer ilçelere göre etkisi çok yüksek. Depremsellik gerekçesiyle birçok yer Nilüfer’de kentsel dönüşüm alanı ilan edildi. Konutların fiyatlarının yüksek olmasıyla Nilüfer’in rantı yüksek daha kolay dönüşür diye bakıldı. Bina bazlı olunca, binaları yükselterek sorunu çözmeye çalışmışız. Yükseltirken de biraz fazla yükseltmişiz, neredeyse nüfusu üç kat arttırmış durumdayız. Ama yeşil alanımız, otopark, eğitim, sağlık alanımız artmıyor. Buna göre yeni bir okul açmadığımız için 30 kişilik sınıflarda 90 kişi okumak zorundayız. Ya da ikili eğitime geçip 45 kişi okumak zorundayız ya da her gün 60 kişiyi her gün başka bir bölgeye taşımak zorundayız. Baktığımızda bir süre sonra Ataevler Bölgesi Nilüfer’in yaşam standartlarının altına inmiş, kimsenin yaşamak istemediği bir alan olmuş. Dolayısıyla bu modelden hızlıca vazgeçmek gerekiyor” ifadelerini kullandı.

‘FAZLA YAPI YAPANLARIN MADDİ BEDELLERİNİ KAMUYA VERMESİ LAZIM’

“Mevcut yapıları ne yapacağız?” diye soran Özdemir, konuşmasına şöyle devam etti:

“Bazıları ruhsat almış, emsale uygun değil. Bazıları kullanma izni almış ama ruhsata uygun değil. Ya da ruhsat almış, inşaat bitmiş, kullanma izni yok. Ortak bir akıl üretip genel bir çözüme gitmek lazım. Burada fazla yapı yapanların maddi bedellerini kamuya, belediyeye aktarması lazım. Henüz bir çözüm bulmuş değiliz. Şu an bu bölgelerin haritalarını çıkarıyoruz. Bunun üzerinden bir çalışma yürüteceğiz. Yıkıp yapmak değil de hem kamunun çıkarlarını koruyarak hem de insanları mağdur etmeden bir şeyleri çözmek gerekiyor. Tek başına bir Belediye Başkanının çözeceği şeyler değil, bu nedenle akademik odalarla, kent konseyiyle, sivil toplum örgütleriyle görüşmeler yapıyoruz. Ortak işler yaparak, arkasında duralım istiyoruz.”

‘KADINLARIN ÖNE ÇIKARILDIĞI YÖNETİM BELİRLEDİK’

Nilüfer Belediyesi’nde 2 bin 901 çalışan bulunuyor. Özdemir, “Kadınların öne çıkarıldığı bir yönetim belirledik. Adaylık sürecinde ‘cinsiyet kotası’ için bir sözleşme imzalamıştık. Bütün personele baktığımızda kadın ağırlığı düşük. 854 kadın çalışanımız, 2 bin 47 erkek çalışanımız var” dedi.

Nilüfer Belediyesi’nin şirketi olan NİLBEL’de Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini ise İbrahim Mart üstlenecek.

YENİ BAŞKAN YARDIMCILARININ GÖREV VE İSİMLERİ

Tezcan Öztürk: Mali Hizmetler Müdürlüğü ile Yazı İşleri Müdürlüğü Başkan Yardımcısı

Serpil Altun: İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü, Destek Hizmetleri Müdürlüğü, Emlak ve İstimlak Müdürlüğü ve Hukuk İşleri Müdürlüğü Başkan Yardımcısı

Okan Şahin: Kültür İşleri Müdürlüğü, Belediye Tiyatro Müdürlüğü, Gençlik ve Spor Hizmetleri Müdürlüğü, Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğü ile Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü Başkan Yardımcısı

Emre Karagöz: Ruhsat ve Denetim Müdürlüğü ile Zabıta Müdürlüğü Başkan Yardımcısı

Mahmut Demiröz: İmar ve planlama birimlerinin yer aldığı müdürlükler olan Plan ve Proje Müdürlüğü ile İmar ve Şehircilik Müdürlüğü Başkan Yardımcısı

Şirin Biçer: Fen İşleri Müdürlüğü ile Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü Başkan Yardımcısı

Zerrin Güleş: Temizlik İşleri Müdürlüğü, Park ve Bahçeler Müdürlüğü, Veteriner İşleri Müdürlüğü ile İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğü Başkan Yardımcısı

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.